Коли обраний жителями міський голова працює в системі державної влади – це не демократично: тези з обговорення законопроєкту про Київ

 

За останні десятиліття змінити закон про Київ, розмежувавши в столиці повноваження виконавчої влади і місцевого самоврядування, намагалися не раз. Але з холодною головою підійти до вирішення цього питання ще не вдавалося, а отже і до прийняття жодного з законопроєктів справа так і не дійшла. Яка доля чекає на проєкт Закону «Про місто Київ — столицю України» (№ 2143-3), дізнаємося вже наступного тижня, якщо Верховна Рада встигне його розглянути, як планувала раніше. 

Про це говорили учасники пресконференції “Законодавча основа реформування територіальної організації публічної влади в Україні”.

«У міста Києва немає свого виконавчого органу. Місцеве самоврядування накрите ковпаком посади голови місцевої державної адміністрації. У такій моделі, якої, до речі, немає в жодному місті жодної з європейських країн, програє і державна влада, і місцеве самоврядування. По суті, Київ – єдине місто в Україні, яке не може скористатися перевагами децентралізації. Тому не дивно і цілком логічно, що законодавці не полишають спроб змінити ситуацію», - сказав заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.

 

 

Але, як і раніше, зробити це буде непросто. Народний депутат України, голова підкомітету з питань адмінтерустрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін зазначив, що законопроєкт встиг обрости міфами, яких стає дедалі більше.

«Довкола цього законопроєкту набагато більше політики, ніж довкола будь-якого іншого. Але все, що мусується, не відповідає дійсності. Нам закидали, що ми позбавляємо міського голову повноважень, що ми не маємо висновку європейських партнерів, що Рада Європи розкритикувала законопроєкт, що затвердження меж Києва можна вирішити без втручання Уряду. Ми усі ці міфи розвінчали, але нові ще точно з’являться. І це дивно, коли ми даємо київській владі владу, а вона не хоче брати. Мабуть, тому, що разом з владою треба брати відповідальність. Але, сподіваюсь, колегам у парламенті вистачить політичної мудрості підтримати цей законопроєкт», - сказав Віталій Безгін.

 

 

Даніель Попеску, керівник Департаменту демократії і врядування Генерального директорату – II з питань демократії Генерального секретаріату Ради Європи, підтвердив, що система, у якій міський голова обирається прямо громадянами, але підпорядкований державній виконавчій владі, не відповідає Європейській хартії місцевого самоврядування.

«Таке неможливо в жодній європейській столиці. Повноваження місцевого самоврядування мають бути відокремлені від повноважень виконавчої влади. Законопроєкт, висновок до якого Рада Європи нещодавно надала, має збалансувати систему і в столиці України. При цьому важливо мати запобіжники втручання державної влади у справи Києва. Крім того, необхідно, щоб закон про столицю узгоджувався і приймався після закону, який регламентує державний нагляд за законністю рішень органів місцевого самоврядування», - вважає Даніель Попеску. 

 

 

Віталій Безгін запевнив, що законопроєкт «Про місто Київ — столицю України» не позбавляє столичну владу повноважень і ресурсів, не дозволяє державній владі впливати на ефективність рішень місцевої влади. Крім того, розглядатимуть законопроєкт № 2143-3 лише після того, як буде прийнятий законопроєкт про місцеві державні адміністрації №4298, розгляд якого також запланований на наступний тиждень (більше про нього ТУТ).  

 

 

Пресконференція була організована Міністерством розвитку громад та територій України за підтримки Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).

Теги:

закон В'ячеслав Негода Віталій Безгін Даніель Попеску

Область:

місто Київ

Громади:

Київ

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

02 грудня 2021

Чим унікальна Вижницька громада: 5 цікавих фактів

Чим унікальна Вижницька громада: 5 цікавих фактів

У Вижницький громаді Чернівецької області є Карпатський Стоунхендж. На хребтах тутешніх гір розташовані валуни із...

02 грудня 2021

Більше 27 млрд грн для громад до кінця 2021 року: Верховна Рада прийняла законопроект №6298

Більше 27 млрд грн для громад до кінця 2021...

2 грудня Верховна Рада України у другому читанні та в цілому прийняла проект закону «Про внесення змін до додатків №1...

02 грудня 2021

Про участь старост в організації міжмуніципального співробітництва. Частина 2

Про участь старост в організації...

Автор: Врублевський Олександр, експерт з питань діяльності старост та співробітництва територіальних...

02 грудня 2021

96 громад отримають підтримку від U-LEAD у розробці стратегій місцевого розвитку

96 громад отримають підтримку від U-LEAD у...

Зі списком переможців конкурсу відбору територіальних громад для надання підтримки Програми "U-LEAD з Європою" у...

02 грудня 2021

8 грудня - Церемонія нагородження Всеукраїнського конкурсу журналістських робіт з децентралізації

8 грудня - Церемонія нагородження...

8 грудня о 16.00 розпочнеться церемонія нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу журналістських робіт...