Чому громади мають внести зміни в Положення про конкурс на посаду директора школи, - коментар експерта

Автор: Cергій Яцковський, експерт з місцевого самоврядування Проєкту DECIDE


Зміна підходів в системі загальної середньої освіти розпочалась із прийняттям у 2017 році Закону України «Про освіту» та була суттєво поглиблена після ухвалення Закону України «Про повну загальну середню освіту» у 2020 році. Однією із новел законодавства стало призначення на конкурсних засадах директора закладу загальної середньої освіти (ЗЗСО) за строковим трудовим договором (контрактом) терміном на 6 років і не більше двох разів. Цим же законом визначено й порядок, строки та умови проведення конкурсу на посаду директора ЗЗСО, а також вимоги до кандидатур (претендентів) на посаду директора школи.

Давайте більш детально поговоримо про ці вимоги.

У відповідності до абзацу третього частини другої статті 26 Закону України «Про загальну середню освіту» МОН України видало Наказ від 28.03.2018 № 291 «Про затвердження Типового положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти». Цим положенням, зокрема, було передбачено виключний перелік документів, який подається кандидатами на посаду директора закладу загальної середньої освіти для участі у конкурсі:

  •  заява про участь у конкурсі з наданням згоди на обробку персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»;
  •  автобіографія та/або резюме (за вибором учасника конкурсу);
  •  копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
  •  копія документа про вищу освіту не нижче ступеня магістра (спеціаліста);
  •  копія трудової книжки чи інших документів, що підтверджують стаж педагогічної діяльності не менше трьох років на момент їх подання;
  •  довідка про відсутність судимості;
  •  мотиваційний лист, складений у довільній формі.

 

ДО УВАГИ. Типовим положенням НЕ передбачено надання документу, що підтверджує володіння державною мовою. Але ж, як відомо, Закон України має вищу силу за наказ МОН! Тож враховуючи норми п.5, ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16 січня 2020 року претендент на посаду директора ЗЗСО повинен надавати документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою.

 

Хочеться доповнити, що МОН своїм листом від 20.05.2020 р № 119-264 «Щодо окремих питань проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти» фактично зазначило, що ключовою новелою процедури призначення керівника закладу загальної середньої освіти є врегулювання Законом переважної більшості процедурних питань, пов’язаних із проведенням конкурсу та призначенням його переможця на відповідну посаду. Таким чином, «Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти», затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 28.03.2018 № 291, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2018 р. за № 454/31906, є чинним тільки в частині, що не суперечить Закону.

Наступним етапом змін до законодавства в сфері освіти стали окремі стали норми Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» ст. 10, які вступили в дію 16 липня 2021 року. Вони, зокрема, передбачають, що рівень володіння державною мовою особами, визначеними пунктами 1, 3, 4, 7, 9, 10, 13 частини першої статті 9 цього Закону, засвідчується державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою (далі – державний сертифікат), що видається Національною комісією зі стандартів державної мови відповідно до цього Закону. Пункт 13 ст. 9 вищеназваного закону стосується й керівників закладів освіти всіх форм власності.

Отже, починаючи з 16 липня 2021 року кандидати на посаду директора ЗЗСО серед переліку документів повинні надавати державний сертифікат про рівень володіння державною мовою.

Оскільки відповідно до статті 19. Конституції України: «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України», усі територіальні громади мають врахувати дані новели та внести відповідні зміни в положеннях про конкурс на посаду директора ЗЗСО.

03.08.2021 - 15:27 | Переглядів: 2363
Чому громади мають внести зміни в Положення про конкурс на посаду директора школи, - коментар експерта

Теги:

освіта Сергій Яцковський

Джерело:

DECIDE

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

24 вересня 2021

Мінрегіон удосконалить законодавство, яким керуються органи самоорганізації населення. Зацікавлені сторони підтримують

Мінрегіон удосконалить законодавство, яким...

В нових громадах все частіше створюють органи самоорганізації населення, які наділяються окремими повноваженнями. Це...

24 вересня 2021

Коли на чемпіонаті України звучить «Корюківка» – гордість розпирає груди. Як у Корюківській громаді дбають про розвиток спорту

Коли на чемпіонаті України звучить «Корюківка»...

Сьогоднішня розповідь – про дитячо-юнацьку спортивну школу однієї з громад Чернігівщини. Громади, де справді дбають...

24 вересня 2021

Про утворення старостинських округів та затвердження старост в контексті останніх законодавчих змін

Про утворення старостинських округів та...

Автор: Олександр Врублевський, експерт з питань діяльності старост та співробітництва територіальних громад 01...

23 вересня 2021

Як громада може впливати на розвиток бібліотек: створення піклувальних рад

Як громада може впливати на розвиток бібліотек:...

Авторка: Люсьєна Шум, виконавча директорка Благодійного фонду «Бібліотечна країна» Сьогодні бібліотеки змінюють...