Місцева економіка поступово відновлюється: Моніторинг реформи місцевого самоврядування

Економічна активність в громадах, після тривалих карантинних обмежень, поступово відновлюється. Упродовж січня-травня 2021 року зафіксовано динамічне зростання доходів місцевих бюджетів. Якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року, то обсяг надходжень до загального фонду (без урахування трансфертів з державного бюджету) зріс на 21,2% і склав 133 млрд грн. Про це свідчать дані Моніторингу реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, проведеного Мінрегіоном (ЗАВАНТАЖИТИ 3,5 МБ)

За словами заступника Міністра розвитку громад та територій В’ячеслава Негоди, децентралізація та реформа місцевого самоврядування дали громадам можливості ефективніше розвиватися і нарощувати доходи.

«Факт перший: частка власних доходів місцевих бюджетів відносно ВВП постійно зростає - за підсумками 2020 року вона склала 6,9%, у 2021 році прогнозується на рівні 7,3%. Нагадаю, що до початку реформи, у 2014 році, вона становила 5,1%. Факт другий: поступове зменшення залежності місцевих бюджетів від трансфертів з державного бюджету та підвищення їх автономності. На сьогодні, частка трансфертів у загальному обсязі доходів місцевих бюджетів складає 33,7%. У 2014 році цей показник складав майже 60%. Це обумовлено, насамперед, розширенням фіскальної бази та посилення зацікавленості громад у нарощуванні дохідної бази, розширенням їх повноважень у цій сфері. Більше власних надходжень – більше самостійних рішень громад щодо їх використання, держава в цей процес не втручається», - прокоментував В’ячеслав Негода.

Він також поінформував, що  Мінрегіон направив на розгляд Уряду проект законодавчих змін до Податкового кодексу, прийняття яких також створить додаткові можливості для нарощування надходжень до місцевих бюджетів. 

«Ми запропонували розширити зобов’язання щодо зарахування ПДФО відокремленими підрозділами юридичних осіб за місцем їх розташування. Адже сьогодні вони сплачують такий податок за місцем реєстрації. Це не зовсім правильно, оскільки значна частина громад через юридичні колізії недоотримують надходжень до місцевих бюджетів   ПДФО від платників податків, які розташовані на їх території. Таке рішення буде справедливим не лише з фінансової точки зору, але й соціальної. Адже працівники таких підприємств мешкають і отримують всі необхідні послуги у своїй громаді. Така зміна дасть громадам додаткові кошти, які вони зможуть спрямувати на забезпечення інфраструктури та якісних послуг», - сказав заступник Міністра.

Також, за його словами, Мінрегіон запропонував скасувати пільги для частини підприємств по платі за землю в місцеві бюджети, відновити  індексацію нормативно-грошової оцінки землі, врегулювати питання сплати туристичного збору фізичними особами без реєстрації  суб’єкта підприємницької діяльності.

Приєднані зображення:

Теги:

моніторинг В'ячеслав Негода

Джерело:

Читайте також:

05 липня 2025

Шлях України до повоєнного доброго демократичного врядування обговорили на Діалозі високого рівня у Львові

Шлях України до повоєнного доброго...

Четверта сесія Діалогу високого рівня щодо доброго демократичного врядування відбулась у Львові 3-4 липня 2025 року,...

05 липня 2025

10 липня – вебінар «Як зберегти зв’язок з українською освітою для дітей на ТОТ і за кордоном?»

10 липня – вебінар «Як зберегти зв’язок з...

10 липня, о 10:00 розпочнеться вебінар від Швейцарського-українського проєкту DECIDE на тему: «Як зберегти зв’язок з...

04 липня 2025

Розробка Комплексного плану просторового розвитку як можливість ефективної відбудови громади

Розробка Комплексного плану просторового...

Не раз доводиться чути, що впровадження просторового планування – не на часі. Але Харківщина доводить протилежне....

04 липня 2025

Як громадам успішно залучати зовнішні ресурси - посібник

Як громадам успішно залучати зовнішні ресурси -...

1 липня у Львові в межах Міжнародного саміту мерів за організації UMAEF був проведений воркшоп «Як громадам успішно...