Завдяки підвищенню ефективності управління земельними ресурсами у територіальних громад зростуть надходження до місцевих бюджетів та з’явиться можливість фінансувати розвиток інфраструктури.
Про це йшлося під час онлайн-форуму «Управління земельними ресурсами: нові виклики та можливості» у межах серії дискусій «Гаряча розмова у громадах», організованого Програмою «U-LEAD з Європою», передає Укрінформ.
«У законі №711 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель», який набуде чинності 24 липня, важливим поняттям є концепція інтегрованого розвитку громади. Перед тим як розробити комплексний план просторового розвитку територій територіальних громад, потрібно попрацювати над цією концепцією, створення якої забере до пів року часу, потребує командної роботи, і це варто почати вже в липні», - зазначив експерт з просторового планування Олександр Гнітецький.
За його словами, для розробки концепції треба мати топографічні знімки в межах громади і поза ними, а також профільного фахівця або структурний підрозділ, який спеціалізується на землевпорядкуванні. Експерт зауважив, що в державному бюджеті передбачена субвенція громадам на розробку концепції інтегрованого розвитку. Окрім того, створення 600 комплексних планів до 2025 року профінансує Світовий банк.
Фахівець додав, що в законі №2194 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» ключовою є норма про можливість громад розпоряджатися землями населених пунктів, а це дасть змогу якісно використати потенціал територій. При цьому важливо, аби громади налагодили ефективний облік своїх земельних ресурсів.
Ще один аспект, на який слід звернути увагу, - розпорядження відумерлою спадщиною, тобто паями, власники яких померли.
«У Новоборівській громаді, де я працював начальником земельного відділу, ми у 2016 знайшли 250 таких ділянок, що додатково принесло в бюджет 420 тис. грн, а за 5 років – це вже 2 млн грн», - розповів Олександр Гнітецький.
Крім того, громади часто стикаються з проблемами у проведенні нормативної грошової оцінки земель. Чинне законодавство передбачає, що її треба проводити кожні 5-7 років, але нині багато громад мають застарілі дані, ще за 2012 рік. Натомість базова вартість землі щороку суттєво зростає.
Нагального вирішення потребує і встановлення меж населених пунктів, без чого неможлива нормативна оцінка.
Експерт з просторового планування додав, що відкриття ринку землі, заплановане з 1 липня, дасть змогу змінити цільове призначення земель та надасть додаткові можливості для розвитку.
Наразі ж головний виклик для територіальних громад – провести якісний аудит і облік земель.
Досвідом управління земельними ресурсами з учасниками форуму поділився голова Високівської сільської територіальної громади Микола Бардук із Житомирщини. Він розповів, що до громади входять лише 5 населених пунктів, на її території немає промислових підприємств, і саме земля є стабільним джерелом наповнення бюджету.
«Нам держава передала приблизно 1320 га, з яких до сільськогосподарського використання були придатні 500 га. Ми вирішили взяти активну участь в аукціонах. На перший аукціон виставили 260 га землі й сподівалися, що її вартість зросте на 20%, але було дуже неочікувано, коли ціна зросла до 346% від нормативної вартості грошової оцінки. Перший аукціон приніс нам понад 1,6 млн грн до бюджету», - сказав Микола Бардук.
За його словами, у всіх 5 населених пунктах громади провели нормативну грошову оцінку земель. Крім того, 23 земельні ділянки відумерлої спадщини передані у комунальну власність громади, у червні їх виставлять на аукціон.
Посадовець зазначив, що до проведення аукціонів з продажу права оренди землі надходження до бюджету Високівської громади становили до 1,5 млн, а нині це вже майже 5 млн грн. Отримані кошти використовують на розвиток інфраструктури: ремонт доріг, освітлення вулиць, ремонт навчальних закладів.
11 лютого 2025
25 лютого - вебінар «Співпраця органів...
25 лютого відбудеться вебінар «Співпраця органів місцевого самоврядування та громадських організацій для...
11 лютого 2025
Експертна робоча група розпочала опрацювання регіональних стратегій розвитку
Експертна робоча група розпочала опрацювання...
Під головуванням заступника Міністра розвитку громад та територій Олексія Рябикіна відбулося перше засідання...
11 лютого 2025
Вдосконалення функціонування індустріальних парків: законопроєкт ухвалили за основу
Вдосконалення функціонування індустріальних...
11 лютого Верховна Рада України ухвалила за основу проект Закону №12117 про внесення змін до деяких законодавчих...
11 лютого 2025
Clusters4Regions: Мінекономіки за підтримки...
13 лютого 2025 року в інформаційному агентстві «Укрінформ» відбудеться пресконференція, під час якої буде...