Збираємо сміття по-європейськи: стратегія Слобожанської ОТГ

Питання поводження з відходами в Україні стоїть дуже гостро. У Слобожанській громаді, що на Дніпропетровщині, миритися з таким станом речей не згодні та сміливо розпочали виконання Закону України «Про відходи». Жителі визначили важливість збереження екології та сортування твердих побутових відходів у Стратегії розвитку громади.

Також Слобожанська громада розробила План удосконалення послуги на 5 років.

У 2018 році, за підтримки Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність», громада отримала сучасний сміттєвоз (посилання 1, посилання 2).

 

 

Сміттєвоз у Слобожанській ОТГ, придбаний за підтримки Програми USAID DOBRE

 

Підвищення якості надання послуги

Представники місцевого самоврядування та активні мешканці реалізували такі заходи:

  • селищна рада виділила кошти;
  • придбали ангар для зберігання техніки та сміттєвоза для комунального підприємства;
  • закупили господарське приладдя та контейнери;
  • встановили 50 контейнерів для збирання відходів (пластик, папір, жерстяних банок);
  • надали 300 індивідуальних контейнерів (240 л) для приватного сектору;
  • провели інформаційно-роз’яснювальну роботу;
  • уклали  300 договорів на вивезення сміття.

У Facebook-групі «Слобожанське сортує»  вирішували всі «гарячі питання» сміттєвої кампанії (посилання).

 

Контейнери для збору відходів (пластик, папір, жерстяні банки), 2018

 

Інформаційно-розяснювальна робота у навчальних закладах

У 2019 році, Програма USAID DOBRE надала технічну допомогу для придбання 64 навчальних контейнерів. Контейнери встановили у  Слобожанському НВК № 1, Слобожанській ЗОШ №2», Степнянській ЗОШ; у закладах дошкільної освіти смт Слобожанське: «Дивосвіт», «Червона шапочка», «Берізка», та «Сонечко» у селі Степове. Учасники місцевого екологічного товариства вчили дітей правильному сортуванню сміття на спеціально організованих тренінгах (посилання 1, посилання 2, посилання 3).

 

 

Тренувальні контейнери в Слобожанському НВК № 1, 2019

 

У рамках проєкту Zero Waste School, учасники екологічного співтовариства Слобожанського НВК №1 провели роз’яснювальну роботу серед населення, запровадили в школі роздільний збір сміття та створили тематичні листівки. Організували групу у Facebook «Збираємо сміття по-європейськи в Слобожанському».

Школярі Слобожанського НВК №1 сортують сміття у рамках екологічного проекту, 2019

 

Як наголошує Іван Камінський, голова Слобожанської громади: «У нашій громаді, починаючи з дитсадків, привчаємо дітей до роздільного збору сміття, у кожному закладі екологічному вихованню малят приділяється належна увага. Дуже важливо в сучасних реаліях змінити психологію жителів, подбати про їхнє здоров’я та покращити екологічний стан громади, найпростіше це зробити через свідому поведінку дітей».

У громаді також провели «ЕКО День». Школярі добре навчилися сортувати сміття під час майстер-класів. Молодь розповіла дорослим мешканцям про правила поводження із твердими побутовими відходами.


«ЕКО День» у Слобожанській громаді, 2019

 

«Наші учні знають, що зараз необхідно зберегти ресурси планети, запобігти екологічній небезпеці та врятувати світ. Один із кроків до цього – просто сортувати сміття», – розповідає керівниця екологічного проєкту, вчитель школи Валентина Половець.

 

Пріоритет «Хочемо жити в чистій країні!»

Слобожанська селищна рада запровадила Бюджет участі. Переможцем став проєкт «Розділи сміття, щоб покращити життя!», автор – Валентина Половець. У рамках проекту створили плакати із правилами сортування відходів. Із наочними матеріалами у доступній формі продовжили навчання однолітків, молодших школярів та мешканців інших вікових груп.

 

Активісти екологічного проекту проводять роз’яснювальну роботу

 

Директор школи Світлана Голєндяєва підкреслила: «Це вже не перша ініціатива, яку втілюють в життя наші учні. Так, за підтримки Програми USAID DOBRE, у нашому закладі з’явилось шкільне радіо, яке теж активно використовуємо в екологічному вихованні. Ми завжди вчимо дітей бути відкритими для нових знань і інновацій, крокувати в ногу з часом, і навіть випереджаючи його. А головне, що наші педагоги прагнуть донести дітям – це те, що саме вони господарі на цій землі, в їхніх руках майбутнє громади, країни, всієї планети».

Учні Слобожанського НВК №1, 2019

 

Популяризація успішних практик

Позитивний досвід школярів відзначено на обласному та Всеукраїнському рівнях. Учень 11 класу Микита Сірідюк, автор наукової роботи Малої Академії Наук (МАН) «Сортуй сміття, щоб покращити життя», став переможцем ІІІ обласної олімпіади з екології, отримав І місце на обласному конкурсі юних натуралістів-2019 за напрямком «Практична природоохоронна робота та екологія» в номінації «Живи, Земле».

 

Микита Сердюк, автор роботи "Сортуй сміття, щоб покращити життя", 2019

Сюжети про сортування сміття в Слобожанському НВК № 1 про учнів, які власним прикладом закликали приєднатись до руху «За чисте довкілля», переглянули телеглядачі 34 каналу та телеканалу Інтер.

 


Рух «Слобожанське без сміття», 2019

 

 У школі не тільки сортували, а й на зароблені кошти перетворили її подвір’я на територію квітів і краси.

 

Квіти, що «виросли із сміття»

 

«Діти зрозуміли, що досить нам рівнятись на Європу і вирішили довести, що ми гідні бути центром Європи та показувати приклад іншим країнам, як жити в гармонії з природою, –  розповідає вчитель Валентина Половець, –  так і народилась ідея за вилучені кошти від сміття закупити саджанці рослин та квіти для шкільних ділянок і дендропарку. Крокуси, гіацинти, тюльпани та нарциси вже цієї весни порадували своїм буйним цвітом, а зараз подвір’я школи прикрашають лілії, троянди, лаванда, зелень трав – вся природна краса переплелась в різнокольорову неймовірної краси живу картину».


© Ця публікація стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) і не обов'язково відображає точку зору USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Теги:

управління відходами

Область:

Дніпропетровська область

Громади:

Слобожанська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

29 липня 2022

Великоберезовицька громада розробила інвестиційний профіль та працює над запрошенням релокованого бізнесу

Великоберезовицька громада розробила...

Створення сприятливого бізнес-середовища в територіальній громаді - тривалий процес, який вимагає системної роботи у...

22 лютого 2022

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття разом будують сміттєсортувальний завод

Міжмуніципальне диво. 16 громад Закарпаття...

Будівництво має початися у травні цього року у селищі Поляна Закарпатської області із залученням німецького...

22 лютого 2022

У Запорізькій області громада створила пожежну охорону та вже кілька років самостійно бореться з пожежами

У Запорізькій області громада створила пожежну...

Добровільну пожежну охорону Комиш-Зорянська громада створила завдяки новим можливостям, які отримала в...

18 лютого 2022

Стати екологічною столицею Київщини. Кейс Пірнівської громади, яка самостійно визначилася із власним майбутнім

Стати екологічною столицею Київщини. Кейс...

Наприкінці децентралізації десять сіл неподалік від Києва примусово об’єднали в Пірнівську громаду. І хоча на паперах...