Субвенція на розвиток мережі ЦНАП: пропозиції експертів Програми «U-LEAD з Європою»

Експерти напряму з покращення якості надання адміністративних послуг для населення Програми «U-LEAD з Європою» підготували рекомендації до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на розвиток мережі центрів надання адміністративних послуг».

Цей проект  Міністерство цифрової трансформації винесло на громадське обговорення.

Зауваження та пропозиції до проекту акту можна надсилати на електронну пошту dehtiarova@thedigital.gov.ua
чи на поштову адресу 03150, м. Київ, вул. Ділова, 24 до 18 лютого 2021 року.

Головні пропозиції експертів Програми «U-LEAD з Європою»:

  1. Пріоритетно передбачити надання коштів субвенції ОМС в адміністративних центрах районів для заміщення ЦНАП РДА.
  2. Переглянути пріоритет стосовно закупівлі обладнання для видачі паспортів, водійських посвідчень та реєстрації транспортних засобів.
  3. Забезпечити проведення належних публічних консультацій з представниками відповідних асоціацій ОМС.

 

Пропозиції експертів Програми «U-LEAD з Європою» до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на розвиток мережі центрів надання адміністративних послуг»

Головні пропозиції:

1. Враховуючи вимоги законодавства щодо створення до 1 січня 2022 року ЦНАП органів місцевого самоврядування (далі – ОМС) в адміністративних центрах районів (станом на 01.01.2020), пропонуємо пріоритетно передбачити надання коштів субвенції цій категорії ОМС для заміщення ЦНАП РДА. Якщо створення ЦНАП ОМС у колишніх райцентрах не буде виконано навіть частково, це суттєво погіршить доступ до адміністративних послуг для значної кількості населення.

Варто врахувати, що наявність ЦНАП РДА, не означає, що у відповідній територіальній громаді автоматично з’явиться ЦНАП ОМС без додаткового фінансування. Адже за результатами моніторингу ЦНАП РДА, який виконували на замовлення Мінцифри експерти Програми у 2020 році було встановлено, що 2/3 ЦНАП РДА мали найбільшу інфраструктурну (матеріальну) проблему – відсутність належного приміщення. Отже, створити ЦНАП ОМС на цій базі, без додаткових ресурсів, буде неможливо.

2. Враховуючи розмір субвенції на ЦНАП (10% від бажаної суми, яка подавалася Мінцифрою та підтримувалася зацікавленими сторонами), пропонуємо переглянути пріоритет стосовно закупівлі обладнання для видачі паспортів, водійських посвідчень та реєстрації транспортних засобів, оскільки на це може бути витрачено значну частину коштів субвенції. Компромісним варіантом може бути встановлення лімітів для цього напряму (наприклад, у розмірі 10 млн. грн. на паспортне обладнання або у розмірі, що не перевищує фактичну потребу у такому обладнанні ОМС, які уже виконали взяті на себе зобов’язання у рамках співпраці з Мінекономрозвитку у 2019 році щодо організації захищеного каналу зв’язку, і можливого зменшення кількості робочих станцій для одного ОМС з двох (як планувалося попередньо) до однієї, що придбаватиметься за рахунок коштів субвенції з державного бюджету у 2021 році) та відмова від закупівлі обладнання для реєстрації транспортних засобів та видачі посвідчень водія коштом субвенції у 2021 році. При цьому такі закупівлі після вивчення реальних потреб у обладнанні можуть бути перенесені на 2022 рік. Також потребуватиме актуалізації перелік територіальних громад, що потребують відповідного обладнання, адже частина громад могла б вже його закупити власним коштом.

3. Як зазначено в пояснювальній записці: «Проект акту стосується питань функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку, тому потребує погодження із уповноваженими представниками всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування чи відповідними органами місцевого самоврядування». Тому важливо забезпечити проведення належних публічних консультацій з представниками відповідних асоціацій ОМС і спільне напрацювання рішень.

 

Інші пропозиції та пояснення до проекту Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на розвиток мережі центрів надання адміністративних послуг (далі – проект Порядку):

Підпункт 1 пункту 4 після слів «будівництво» пропонуємо доповнити словами «(нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об’єкта будівництва)», а підпункт 2 пункту 4 - виключити. Такі зміни дозволять узгодити проект Порядку із Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», де міститься наступне визначення: «будівництво – нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об’єкта будівництва». Відповідні уточнення пропонуємо зробити і далі по тексту.

У зв’язку з цим також пропонуємо пріоритетно підтримувати надання ОМС субвенції на реконструкцію та капітальний ремонт, а на нове будівництво - лише у виключних випадках. З досвіду Програми найбільший відсоток робіт з облаштування приміщень для ЦНАП припадає саме на капітальні ремонти як один із видів будівництва.

Пункт 7 передбачає подання клопотання на отримання субвенції у довільній формі. Пропонуємо розглянути можливість у додатку до цього Порядку розробити типову форму клопотання на отримання субвенції, яка включатиме розділ для додаткової аргументації у довільній формі. Такий підхід дозволить ефективніше проводити оцінку отриманих клопотань та спростити підготовку клопотань для громад.

Передбачені пунктом 9 терміни подання клопотання (20 робочих днів з моменту прийняття Постанови) можуть бути складними для ОМС, оскільки підготовка документів для подання потребує значного часу. Тобто взяти участь у відборі зможуть лише ті, хто почав завчасну підготовку документів до затвердження цієї Постанови, тому пропонуємо збільшити термін до 40 робочих днів або 2 місяців. Також пропонуємо додати можливість проведення повторних наборів учасників, якщо буде подано недостатньо клопотань для використання всієї суми субвенції.

08.02.2021 - 16:42 | Переглядів: 7730
Субвенція на розвиток мережі ЦНАП: пропозиції експертів Програми «U-LEAD з Європою»

Теги:

ЦНАП

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

03 серпня 2021

Чому громади мають внести зміни в Положення про конкурс на посаду директора школи, - коментар експерта

Чому громади мають внести зміни в Положення про...

Автор: Cергій Яцковський, експерт з місцевого самоврядування Проєкту DECIDE Зміна підходів в системі загальної...

03 серпня 2021

Мінцифра презентувала платформу Дія.Цифрова громада

Мінцифра презентувала платформу Дія.Цифрова...

  Мінцифра запустила платформу Дія.Цифрова громада в тестовому режимі. Це база знань для відповідальних за...

03 серпня 2021

Додаткове фінансування на модернізацію інфраструктури: стартував конкурс Danida Business Finance з відбору проєктів громад

Додаткове фінансування на модернізацію...

Розпочався конкурс з відбору проєктів, які зможуть отримати фінансування у межах реалізації програми Danida Business...

02 серпня 2021

Навіщо школярам пасіка, або як у селі на Київщині створили унікальне соціальне підприємство

Навіщо школярам пасіка, або як у селі на...

Як життя дітей може змінити робота з бджолами? У громаді, в селах якої живе по кілька тисяч мешканців, з’явилась...

02 серпня 2021