Про ймовірну зміну статусу старост

Авторка: Олена Бойко, народний депутат України VІII скликання, кандидат наук з державного управління


Новий законопроект №4535 “Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку інституту старост” пропонує ряд концептуальних змін:

І. Зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме:

1) змінено термін «старостинський округ» саме з метою запровадження інституту старост у тому числі для міст не адміністративних центрів громад: “старостинський округ – частина території територіальної громади, в межах якої розташовані один або декілька населених пунктів, крім адміністративного центру такої територіальної громади, визначена сільською, селищною, міською радою з метою надання відповідних послуг жителям такого округу та забезпечення представництва їх інтересів старостою”. Це є позитивною зміною, оскільки міста не адміністративні центри громад зможуть мати свого представника – старосту. Така зміна забезпечує рівність прав на місцеве самоврядування та дійсно сприятиме розвитку інституту старост.

2) староста виключається із системи місцевого самоврядування в Україні (зміни до статті 5 Закону). Це зумовлено вимогою збалансування самої системи у зв`язку з наступними змінами до Закону.

3) удосконалення положень статті 26 Закону пропонують визначити, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання серед іншого “утворення старостинських округів, затвердження Положення про старосту, прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень старости відповідно до чинного законодавства”.

4) стаття 54-1 Закону викладена у новій редакції. І тут є суттєві зміни щодо статусу старост та принципів його призначення:

 • пропонується обов`язковість громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), проведеного у межах відповідного старостинського округу; і за результатами такого обговорення кандидатура (кандидатури) старости пропонуються відповідним сільським, селищним, міським головою на затвердження сільською, селищною, міською радою (на строк її повноважень). Отже, така позитивна зміна сприятиме розвитку партисипативної демократії, прозорому процесу добору кандидатур на посади старост та у певній мірі посилить аргументи голови при представлені таких кандидатур на розгляд ради. На мою думку, це протидія політизації процесів призначення старост.
 • положення частини 2 цієї статті чітко регламентує неможливість суміщення посади старости з іншим представницьким мандатом, а саме: “Староста працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом”. Такі зміни не є новелою: наразі законодавство має обмеження щодо сумісництва посад старости. Проте такі норми мають бути відображені у Законі, оскільки у подальших змінах пропонується зміна статусу старости: він не буде, у разі прийняття таких змін, членом виконкому (а обмеження наразі стосуються щодо старости саме з підстав, що він є членом виконкому).
 • отже, як зазначалось, староста не буде членом виконавчого комітету. Проте така пропозиція є дискусійною, оскільки це призведе до звуження повноважень старости. Аргументами “за” такої пропозиції є сприяння ефективній роботі виконкомів (за умови великої кількості старост-членів виконкому ускладниться робота самого виконкому).
 • пропонується, що “старостинський округ утворюється, як правило, у складі населеного пункту (населених пунктів), на території яких проживає не менше ніж півтори тисячі жителів”. Звертаю увагу, що норма щодо “як правило... не менше ніж півтори тисячі жителів” є не імперативною, тобто ця норма є швидше орієнтиром на певні параметри, а не вказівкою до виконання. Отже, орган місцевого самоврядування матиме можливість визначатись із кількістю старостинських округів з огляду на певну специфіку відповідної громади. Утім ця норма може бути предметом дискусії.
 • пропонується старості надати нові повноваження до вже існуючих:
 1. “право на гарантований виступ на.... засіданнях виконавчого комітету з питань, що стосуються інтересів жителів відповідного старостинського округу”;
 2. сприяння жителям відповідного старостинського округу у підготовці документів, що подаються у тому числі до .... відповідних органів виконавчої влади;
 3. виконання окремих завдань адміністратора центру надання адміністративних послуг, у разі утворення такого центру (за рішенням органу місцевого самоврядування).
 • є зміна існуючих повноважень: якщо нині “староста бере участь у підготовці проекту місцевого бюджету в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного старостинського округу”, то пропонується, що староста братиме участь у підготовці пропозицій до проекту бюджету.
 • проектом передбачається, що староста не рідше одного разу на рік звітуватиме про свою роботу не лише перед радою (чинна норма), а й перед жителями старостинського округу, у порядку, визначеному Положенням про старосту.

5) виключено статтю 79-1 щодо дострокового припинення повноважень старости. Це зумовлено зміною статусу старости.

6) ряд технічних змін, пов`язаних із вище зазначеним.

ІІ. Також передбачається внесення змін до Закону України ««Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» з метою установити, що з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною утвореною територіальною громадою, припиняються повноваження осіб, які виконували обов’язки старости в старостинському окрузі, визначеному сільською, селищною, міською радою реорганізованої територіальної громади.

Таким чином, дискусія щодо розвитку інституту старост є актуальною, законопроект нагальним і має кілька позитивів:

 1. Посади старост запроваджуються і для міст не адміністративних центрів громад.
 2. Староста матиме додаткові повноваження, що сприятиме посиленню його представницьких функцій.
 3. Унормовується питання обмеження сумісництва щодо старост.
 4. Регламентується питання припинення повноважень виконуючих обов`язки старост.

Питання членства старости у виконавчому органі та кількісні параметри створення старостинських округів можуть бути предметом фахової дискусії, проте не мають зробити заручником прийняття законопроекту як такого.

І на останок, коріння проблеми “недопредставлення” окремих населених пунктів у відповідних радах громад - не у реформуванні інституту старост. Це проблема зумовлена виборчою системою. Партизація місцевих рад – це не тільки “недопредставлення”, це загроза віддецентралізаційних процесів, це загроза зовнішнього управління громадами “партійними босами”, це втрата контролю над роботою ради самою громадою та державою. Тому важливо: 1) зміни виборчу систему на місцевих виборах, 2) створити запобіжники тим загрозам, що перелічені вище (наприклад, вилучити норми щодо імперативного мандата).

Колонка відображає винятково позицію її автора. За достовірність інформації відповідає автор колонки. Точка зору редакції порталу «Децентралізація» може не збігатися з точкою зору автора колонки.
23.12.2020 - 16:22 | Переглядів: 23404
Author list 8ab771fbdc269082d10bacad217300a9

Автор: Олена Бойко

Теги:

староста Олена Бойко

Поділитися новиною:

Коментарі:

Default image
Олексій
24.12.2020 - 14:26
так староста уже не може бути членом виконкому? чи можуть бути нюанси?
Default image
Богдан Прус
26.12.2020 - 14:32
Шановна Олено, дискусія щодо старост на даному етапі, думаю недоцільна, дискусія повинна бути щодо загальної реформи децентралізації, але про старост напишу пізніше. В загальному по країні завдяки непрофесійності людей, які проводили реформу ( особливо Негода, заступник міністра, голова комітету Безгін Віталій, до речі жодного дня не працював в місцевому самоврядуванні ) наступила ера "ньюфеодалізму", міжнародні організації поки що, говороять що реформа вдалась, так ,вона була б нормальна, якби її проводив до кінця Гройсман Володимир, на моє глибоке переконання найращий прем'єр за роки незалежності України! Що маємо в результаті так званої "реформи " - суцільне по всій країні зниження якості послуг усіх без винятку сферах (медицина, наука, культура ), адже люди , які перемогли ніколи не будуть займатись проблемами віддалених сіл, вони, села, просто зникнуть з карти України. На вулиці , просто без роботи залишились дійсно фахівці в сфері місцевого самоврядування, причому їх тисячі, фінанси в більшості громад відсутні, можна ще перераховувати інші проблеми, а їх безліч, наш народ терпеливий, але картина невесела. Щодо старост, картина взагалі сумна, відбулось просте засилля "парашутистів",у віддалені села, населення віддалених сіл, просто не матиме ніякого голосу, впливу на голову громади, адже вони далеко а староста "парашутист", який не розуміє проблем села, та виконує вказівки голови, звичайно є випадки, коли староса призначається принципово, але це не завжди. На мою думку реформа не вдалась, прост олівцем намалювали громади ті, які потрібні політикам, агромагнатам, великим бізнесменам, повністю ігноруючи думки громадян, адже Закон України "Про добровільне о'бєднання" не відміняв. В цілому картина дуже сумна!
Default image
Богдан Прус
26.12.2020 - 14:32
https://www.youtube.com/watch?v=D28NbzcdvUU
Default image
леонід
28.12.2020 - 12:41
Прочитайте, як зневажають думку народу в Баришівській об'єднаній територіальній громаді. https://ukrreporter.com.ua/videogalereya/buntivne-selo-boretsya-za-narodovladdya-v-baryshivtsi.html
Default image
Віктор
30.12.2020 - 11:36
Добрий день, пані Олено. В мене така ситуація: з 2006 по 2016 працював сільським головою, після об’єднання і до перших виборів старост в 2017 році виконував обов’язки старости згідно рішення сесії створеної ради. З цієї-ж посади був обраний старостою і у вересні 2017 був звільнений з посади В.О. старости у зв’язку з закінченням трудового договору (п.2 ст.36 КЗпП) . Відповідно до рішення ради, 24.11.2020 р. мої повноваження старости припинилися. Мною новообраному селищному голові було подано заяву про збереження за мною та виплату середньої зарплати протягом 6-ти міс. на період працевлаштування. Згідно довідки сел.голови, вакансії відсутні. Мені надано відповідь сел. голови про те, що на момент втрати повноважень старости ст. 54-1 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" не містила положень про поширення на старост гарантій, передбачених ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад". Питання: 1. Чи правомірні дії селищної ради щодо мене? 2. Чи чинний наразі ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу старости села, селища" (документ 1848-УІІІ, редакція від 01.01.2020р.), а саме - ст.1 абз. 24?
Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

26 жовтня 2021

28 жовтня управлінцям розкажуть про особливості закупівель будматеріалів для ремонтів закладів освіти

28 жовтня управлінцям розкажуть про особливості...

28 жовтня 2021 року швейцарсько-український проєкт DECIDE – “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”...

26 жовтня 2021

Мінрегіон: Держава спрямовує колосальні ресурси, щоб допомогти громадам розвиватися

Мінрегіон: Держава спрямовує колосальні...

Держава є надійним партнером громад і основним інвестором, який готовий вкладати кошти в широкий спектр місцевих...

26 жовтня 2021

Здоровий глузд проти фейків: як Моршину вдалося вакцинувати більшість дорослого населення

Здоровий глузд проти фейків: як Моршину вдалося...

Попри те, що все більше людей хворіють на коронавірус, 56% українців не планують вакцинуватися....

26 жовтня 2021

27 жовтня - вебінар “Таємні покупці: небезпечні люди чи помічники ЦНАП?”

27 жовтня - вебінар “Таємні покупці:...

Міністерство цифрової трансформації України запрошує на вебінар “Таємні покупці: небезпечні люди чи помічники...

26 жовтня 2021

Завдяки децентралізації люди нарешті стали повноцінними учасниками прийняття рішень на рівні своєї громади, - Олексій Чернишов

Завдяки децентралізації люди нарешті стали...

Децентралізація орієнтована на розширення повноважень та фінансових ресурсів кожної громади. Зокрема, результатом...