30 травня 2023
Logo slogan

Старости: нові погляди на процедуру призначення

Автор: Андрій Кавунець, голова ГО "Ресурсно-інформаційний центр "Громади Вінниччини"


Як я вже писав нещодавно, відбулись кардинальні зміни в процедурі обрання старост. Відтепер старост затверджує рада громади за поданням голови.

В багатьох громадах це викликало неабияке незадоволення, адже мешканці цілком логічно розглядали старосту як представника власних інтересів (як і зазначено в законі), і тому хотіли його обирати. В деяких громадах виникли конфлікти щодо призначення старост – адже думка мешканців та позиція голови і ради громади не співпадали.

Тому хочу навести приклади конструктивного виходу з цієї ситуації. Зокрема, в Якушинецькій сільській територіальній громаді кандидатури на посаду старости по кожному старостинському округу були офіційно оприлюднені. Після цього відбулось активне громадське обговорення, внаслідок чого по деяким округам було змінено кандидатури, які подавались головою громади на розгляд сесії. І сесія ці подання затвердила. Результат – уникнення конфліктів та врахування думки мешканців, що однозначно позитивно вплине на життя у всій громаді.

Цей приклад – гарна відповідь тим, хто каже, що вплинути на рішення по призначенню старост неможливо. Так, закону про місцеві референдуми в Україні досі немає, і тому немає процедури прямого впливу на такі рішення. Але все залежить від бажання керівництва громади. Є бажання почути думку мешканців – механізм знайдеться. Адже можна провести і зустрічі в кожному окрузі, і опитування думки мешканців, і попередній розгляд кандидатур – варіантів є багато.

Другий приклад з Калинівської міської територіальної громади. Це одна з найбільших громад області – населення майже 46 тисяч мешканців, включає в себе бувші міську та 22 сільських ради. Керівництво громади вирішило не економити на старостах і представництві інтересів мешканців – в громаді утворено 22 старостинських округи (тобто у всіх бувших сільських радах). Більше того, старост було призначено з випробувальним терміном на пів року. По завершенню цього терміну буде проведено аналіз їх роботи і прийматиметься рішення, чи залишаться вони на своїх посадах, чи відбудуться зміни. До речі, з 22 старост 13 – бувші голови відповідних громад.

І ще один аспект, про який вже теж згадували раніше, – про обмеження у віці старост в 65 років. Цей нюанс виник також через перехід посади старости з категорії виборних посад в категорію посад, на які призначаються.

До мене кілька раз звертались з питанням про те, що і мешканці, і керівництво громади хотіли б призначити старостою людину, яка є компетентною, але віком більше 65 років. І тепер не мають на то право. Тут теж можна шукати варіанти, як це зробити – адже ніщо не заважає раді громади офіційно не створювати даний старостинський округ, а цю особу взяти на роботу – наприклад, радником голови. Зрозуміло, що це лише намагання «вийти з ситуації», але це – абсолютно реальний варіант вирішення цього правового непорозуміння. Особисто знаю пару громад, в яких планують піти саме таким шляхом – забезпечити мешканцям наявність представника їх інтересів.

Але і тут можуть відбутись зміни, адже, за інформацією народної депутатки Лариси Білозір, 1 грудня було внесено законопроект №4096 про внесення змін, яким граничний вік буде збільшено до 70 років. Проект був погоджений профільним комітетом Парламенту та 2 грудня переданий на голосування до сесійної зали. Щойно стало відомо, що парламент схвалив цей законопроект в першому читанні. Сподіваюсь, що проект буде підтримано в цілому, що дасть можливість більш об’єктивно підійти до питання визначення старост в громадах.

P.S. Зазначу, що я свідомо не коментував ситуацію про те, що в умовах непідписаного закону 3651-Д в принципі визначати старостинські округи по всій території громади, якщо ця територія збільшилась внаслідок реформи – це щонайменше передчасно. Адже нова рада досі не є повноцінним правонаступником розформованих громад. Хоча з іншого боку – новоутворена громада має право вирішувати всі питання своєї компетенції на своїй території. А утворення старостинських округів і призначення старост рішенням ради за поданням голови – одне з таких питань. Тому в цілому це питання залишається дискусійним, сподіваюсь що найближчим часом Президент підпише закон і всі питання правонаступництва громад будуть зняті.

Колонка відображає винятково позицію її автора. За достовірність інформації відповідає автор колонки. Точка зору редакції порталу «Децентралізація» може не збігатися з точкою зору автора колонки.
03.12.2020 - 16:08 | Переглядів: 42329
Author list 6695dfe09b38d058a664667e6eb4b73a

Автор: Андрій Кавунець

Теги:

староста Андрій Кавунець

Поділитися новиною:

Читайте також:

30 травня 2023

Актуальні питання місцевого самоврядування: тези першої зустрічі

Актуальні питання місцевого самоврядування:...

Які актуальні питання місцевого самоврядування в умовах воєнного стану турбують громади - обговорили В’ячеслав...

30 травня 2023

Громади попри війну мають оприлюднювати передбачену законодавством публічну інформацію, - експертка

Громади попри війну мають оприлюднювати...

Тема оприлюднення публічної інформації в період дії воєнного стану залишається нагальною для ОМС. Про законодавче...

30 травня 2023

16 червня U-LEAD проведе онлайн-форум щодо земельного аудиту

16 червня U-LEAD проведе онлайн-форум щодо...

16 червня об 11:00 год відбудеться фінальний онлайн-форум «Аудит земельних ресурсів в громадах». До участі...

30 травня 2023

Медзаклади «первинки» мають можливість отримати сонячні панелі. Як податися на проєкт?

Медзаклади «первинки» мають можливість отримати...

Міністерства охорони здоров’я України у межах спільного проєкту зі Світовим банком «Зміцнення системи охорони...