Спільна власність районів: механізм передачі майна у комунальну власність та інші аспекти

Хто шукає відповіді на питання щодо передачі майна від районів у комунальну власність громад? «Децентралізація» звернулася за відповідними роз’ясненнями до групи експертів з юридичних питань Офісу підтримки реформи децентралізації при Мінрегіоні.

Ось, що ми дізналися.

За чинним законодавством районні ради зобов’язані:

  1. передавати сільським, селищним та міським радам об’єкти спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад – за зверненням відповідної сільської, селищної або міської ради (абз. 1-3 п. 10 Розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - норма діє для усіх, а не лише для об’єднаних територіальних громад);
  2. передати об’єднаним територіальним громадам усі бюджетні установи, розташовані на території цих громад відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України (п. 39 Розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, п. 7 Розділу ІV Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад»).

Ініціатором передачі може бути будь-яка сторона процесу, адже це не заборонено законом.

Механізм також не надто складний: уповноважений орган ради, яка ініціювала процес, надсилає пропозицію іншій раді, та приймає відповідне рішення. За наслідками цих рішень радою, яка приймає майно, утворюється спільна комісія і складається передавальний акт.

Для окремих видів майна, передачі має передувати інвентаризація (це визначено п. 7 Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879).

Варто пам’ятати, що передача, наприклад, об’єктів нерухомого майна потребує здійснення державної реєстрації. Для вчинення реєстраційних дій державному реєстратору треба подати рішення ради та акт приймання-передачі майна.

Нерідко органи місцевого самоврядування приймають порядки передачі такого майна, що допомагає унормувати всередині самих органів місцевого самоврядування відповідної територіальної громади чи району, який підрозділ чи посадові особи і за що відповідають у відповідному процесі. Але прийняття окремого порядку не є обов’язковим, оскільки не вимагається законом, - він просто організаційно полегшує процедури передачі майна.

Є й інші випадки, коли територіальна громада може повернути своє майно з управління районної ради. Це стосується ситуацій, коли сільські ради приймали рішення про передачу майна територіальної громади в управління органу, що представляє спільні інтереси територіальних громад району. Це могло бути пов’язано, наприклад, із тим, що сільська рада на момент прийняття рішення не мала спроможності управляти цим майном чи надавати якусь послугу (забезпечувати потребу) своїх мешканців.

Якщо у сільської ради чи її правонаступника – ОТГ з’явилася спроможність прийняти на себе відповідні повноваження разом із видатками на їх забезпечення, територіальна громада може повернути в управління своє майно.

Як зрозуміти, що майно було передано конкретною радою громади в управління районній раді? Дуже просто – зі старих рішень чи просто з назви. Скажімо, якщо школа називається «Школа такого-то ступеню Р-ської сільської ради», але перебуває в управлінні району – це як раз той випадок, коли немає спільної власності, а було делегування окремих повноважень сільської чи селищної раді районній. І це рішення можна змінити.

Увага! Процес передачі майна у описаних вище випадках ніяк не прив'язаний до процедури місцевих виборів, а тому територіальні громади могли як раніше, так і зараз, приймати це майно у комунальну власність.

02.10.2020 - 15:41 | Переглядів: 36252
Спільна власність районів: механізм передачі майна у комунальну власність та інші аспекти

Теги:

район

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Default image
Віта
04.10.2020 - 23:14
Все вірно, останній шлях передачі об’єктів в управління був напрацьований мною, обгрунтований та погоджений з фахівцями асоціацій районних і обласних рад та міських, селищних і сільських рад. Однак, у дописі розглянуто не всі механізми, які необхідно використовувати при передачі об’єктів спільної власності у комунальну власність територіальних громад, що існують у законодавчому полі.
Default image
галина
05.10.2020 - 16:24
А ЩО РОБИТИ КОЛИ ОТГ не планує чи немає бажання приймати майно і працівників закладу освіти (в нашому випадку заклад позашкільної освіти) Уточнення: заклад немає власного приміщення а працює в арендованому у цієї ж ОТГ.
Default image
Наталія
27.12.2020 - 18:47
Яка процедура передачі Установ та Закладів освіти? Для реєстратора досить Рішення про передачу, про прийняття та затвердження актів приймання передачі бюджетних установ та закладів і їх майна, чи також потрібне окреме Рішення про зміну засновника, назви та внесення змін до установчих документів?
Default image
Наталія
19.06.2021 - 21:33
Доброго дня. Підскажіть, будь ласка, що робити якщо районна рада на прохання ОТГ, приймає рішення про передачу майна, що знаходиться на території громади, а потім скасовує це рішення і відмовляється передавати?? Які дії, в такому випадку, голови ОТГ, щоб отримати дане майно?? І чи правомірно було прийнято рішення районної ради про скасування попереднього рішення та про відмову передати майно??
Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

02 грудня 2021

Чим унікальна Вижницька громада: 5 цікавих фактів

Чим унікальна Вижницька громада: 5 цікавих фактів

У Вижницький громаді Чернівецької області є Карпатський Стоунхендж. На хребтах тутешніх гір розташовані валуни із...

02 грудня 2021

Більше 27 млрд грн для громад до кінця 2021 року: Верховна Рада прийняла законопроект №6298

Більше 27 млрд грн для громад до кінця 2021...

2 грудня Верховна Рада України у другому читанні та в цілому прийняла проект закону «Про внесення змін до додатків №1...

02 грудня 2021

Про участь старост в організації міжмуніципального співробітництва. Частина 2

Про участь старост в організації...

Автор: Врублевський Олександр, експерт з питань діяльності старост та співробітництва територіальних...

02 грудня 2021

96 громад отримають підтримку від U-LEAD у розробці стратегій місцевого розвитку

96 громад отримають підтримку від U-LEAD у...

Зі списком переможців конкурсу відбору територіальних громад для надання підтримки Програми "U-LEAD з Європою" у...

02 грудня 2021

8 грудня - Церемонія нагородження Всеукраїнського конкурсу журналістських робіт з децентралізації

8 грудня - Церемонія нагородження...

8 грудня о 16.00 розпочнеться церемонія нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу журналістських робіт...