Розпочатий у 2015 році процес децентралізації в Україні триває і за останні чотири роки на міжбюджетні відносини з державним бюджетом перейшли 832 об’єднані територіальні громади. До кінця цього року об’єднання громад має бути завершено, і ми маємо бути до цього готові. Про це сказав заступник Міністра фінансів Геннадій Пліс під час зустрічі з керівниками обласних та Київської міської державних адміністрацій та представниками їх департаментів фінансів для обговорення питань розширення дохідної бази та підвищення рівня фінансового забезпечення місцевих бюджетів.
Особлива увага була приділена питанню вдосконалення системи фінансового вирівнювання місцевих бюджетів. Наразі процес децентралізації призводить до розбалансування на даному етапі дохідних та видаткових повноважень місцевих органів влади. Більшість повноважень переходить на рівень ОТГ з районного рівня, однак при горизонтальному вирівнюванні застосовуються одні і ті же критерії для районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення та бюджетів ОТГ.
Більшість ОТГ створені шляхом об’єднання сільських територій та не мають достатньої податкової бази для генерування надходжень у вигляді частки ПДФО, що є основою їхніх фінансів, а також для отримання власних надходжень. Функції на районному рівні скорочуються, однак райони продовжують існувати.
Отже, актуальним постає питання адаптації чинного механізму горизонтального вирівнювання місцевих бюджетів до сучасних умов.
Система вирівнювання потребує коригування з урахуванням необхідності запровадження дворівневої моделі міжбюджетних відносин після повного завершення процесу об’єднання громад в спроможні громади та удосконаленні міжбюджетного регулювання з урахуванням видаткових повноважень місцевих бюджетів різних рівнів.
«Міністерство фінансів відкрите для діалогу та опрацювання пропозицій регіонів стосовно удосконалення горизонтального вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів» - наголосив Геннадій Пліс.
Також під час зустрічі відбулося обговорення запуску інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGICA», яка створюється Міністерством фінансів за підтримки проєкту технічної допомоги «ЄС для підсилення фінансових систем місцевих урядів» для автоматизації та цифрової трансформації системи управління державними фінансами на місцевому рівні.
Система «LOGICA», яка нині впроваджується у чотирьох пілотних областях, сприятиме покращенню обміну інформацією між Мінфіном, Казначейством та, в перспективі, Державною податковою службою; підвищенню рівня оперативності прийняття рішень, консолідації інформації, що застосовується у бюджетному процесі на місцевому рівні.
У свою чергу, в. о. директора Департаменту місцевих бюджетів Міністерства фінансів Олена Мачульна наголосила, що проєкт «LOGICA» заплановано запустити у всіх регіонах України вже до кінця 2020 року.
05 лютого 2025
У січні до місцевих бюджетів перерахували 12,5 млрд грн трансфертів з держбюджету
У січні до місцевих бюджетів перерахували 12,5...
У січні 2025 року Мінфін перерахував місцевим бюджетам 12,5 млрд грн міжбюджетних трансфертів, що становить 73,4%...
05 лютого 2025
На Одещині презентували оновлену Стратегію відновлення та розвитку до 2027 року
На Одещині презентували оновлену Стратегію...
Стратегія відновлення та розвитку до 2027 року - це не просто документ, а дорожня карта для економічного, соціального...
05 лютого 2025
Польща допоможе Україні готувати експертів з євроінтеграції
Польща допоможе Україні готувати експертів з...
Сілезьке воєводство (Польша) готове стати майданчиком для підготовки українських регіональних фахівців з...
05 лютого 2025
Порадник для громад: як створити у громаді піклувальну раду закладів освіти
Порадник для громад: як створити у громаді...
Як створити у громаді піклувальну раду закладів освіти як консультативно-дорадчий орган при ОМС? Який її функціонал...