Ми втратили 50-80 мільйонів через пасивність районної влади й необізнаність громад, - селищний голова

Уже шостий  рік триває реформа  децентралізації – на Прикарпатті створено більше трьох десятків об’єднаних територіальних громад. Єдиний район, де й досі нема жодної ОТГ – Городенківський. Причини такої ситуації, яка схожа на тихий саботаж реформ, озвучують різні: керівники району свої, а керівники органів місцевого самоврядування – свої. І перші, і другі часто-густо навіть забувають, що існують громади зі своїм ставленням до змін – небажанням і надалі нидіти у злиднях і фінансовому «жебрацтві», та маніпулюють їхніми думками й настроями. Та є громади, які не хочуть бути лежачим каменем, під який і вода не тече, і не втратили надію створити ОТГ. Серед таких – єдине у районі селище Чернелиця, розташоване на правобережжі Дністра.

 

Омріяна легендами земля…

При в’їзді до Чернелиці через сусідні Дубки на красивому придорожньому знаку можна прочитати і чимало цікавої історичної інформації про поселення з першою писемною згадкою 1440 року, і посмакувати щирими поетичними рядками прослави рідного села педагога Майї Тузик: «Рідний край, Батьківщино моя!» – лине з вуст, мов джерельна водиця, і відлунює ліс: «Тут хатина моя – серцю мила й близька Чернелиця…».

До 1957 року Чернелиця, яка розташована за 25 км від Городенки і якій підпорядковано село Хмелева, була районним центром, у якому займалися головно вирощуванням і переробкою сільськогосподарської продукції. Колгосп об’єднував п’ять навколишніх сіл і був фактично мільйонером. Була у селищі і лікарня з низкою відділень, а сьогодні є лише амбулаторія, газконтора, а також лісництво, пожежна частина, школа й  ін. Тобто вся інфраструктура райцентру. Та й кількість населення сягала 4,5 тисячі. Сьогодні ж через відсутність робочих місць демографічна ситуація в селищі дуже складна: щороку помирає 40-50 осіб, а народжується 5-10. Наприклад, місцева чотириповерхова школа розрахована на 680 учнів, а навчається в ній всього 150. Є і гарний порівняно новий триповерховий дошкільний навчальний заклад. Та молоді люди виїжджають – дітей мало, а селище, за словами секретаря селищної ради Василя Калинчука, занепадає:

– Чернелиця оповита різними легендами. І кожна з них має право на існування. У найбільш поширеній йдеться про воєводу Чорторийського, який збудував цю фортецю. Він пішов у похід, а дружина його зрадила, чи стала жертвою поговору місцевої знаті – не знає ніхто, та після повернення воєвода замурував кохану в одній зі стін фортеці. Жінка була чорнолиця – смуглява, тож і поселення, переказують легенди, відтак назвали Чернелицею. Тож селище наше має цікаві історичні об’єкти – залишки Чернелицького замку і Домініканського костелу ХVI ст., які руйнуються через неспроможність селищного бюджету профінансувати їхню реконструкцію. І керівництво селища, і виконком та депутати роблять все можливе, щоб хоч зберегти те, що залишилося, і запобігти руйнуванню. Потрібні потужні інвестиції. І то наше лихо, що не можемо залишити-передати нащадкам історичну спадщину в належному стані. За Польщі у селищі проживало багато поляків. Свого часу їх депортували, а натомість поселили українців з Польщі. На мою думку, створення ОТГ могло би кардинально змінити ситуацію у селищі. Бо потенціал маємо добрий, та й селищну інфраструктуру зберегли. На когось надіятися марно – потрібно самим хотіти і докласти максимум зусиль для розвитку рідного селища...

Селищний голова Чернелиці Василь Кошка, звісно, не бажає миритися з таким станом речей і все залишати на самоплив, а має наміри використати всі можливості для створення означеної ще у перспективному плані 2015 року Чернелицької ОТГ. Та найголовніше, що цього хоче громада. Бо навіть під час нашої мандрівки селищем люди цікавилися у голови, чи є надія.

 

Надія вмирає останньою

– Василю Івановичу, бачу, що селищна громада не байдужа до змін. Чим живе Чернелиця? Про що думає і чого сподівається?

– Думаю, що наша громада, образно кажучи, тримає руку на пульсі всіх реформ у державі. Але, зрозуміло, людей найбільше турбують ті реформи, які стосуються їх безпосередньо, зокрема місцевого самоврядування – децентралізації. В районі відбулася зустріч за участю всіх голів «гвіздецького куща» і «чернелицького куща», а відтак їхні представники доповіли безпосередньому заступникові голови облдержадміністрації про наміри громад. Люди проінформовані і стурбовані водночас. І наша громада також. Ми хочемо, щоб наша ОТГ відбулася. Адже ми не стояли осторонь подій у 2015 році і знали, що як колишній райцентр маємо на це пріоритетне право. Ми розуміли, що конче потрібно об’єднуватися – створювати Чернелицьку ОТГ, адже віддаленість селища від райцентру – 30 км, а людські проблеми треба вирішувати щодня й оперативно, а не на рівні старостинського округу.

– Що ж трапилося? Адже створення Чернелицької ОТГ передбачає перспективний план?

– Від 2015 року й досі ми вже багато чого змінили у громаді. Ми вели кілька років тому перемовини з головами навколишніх сіл, вони провели сільські сходи. Одні погодилися, як, наприклад, громади Копачинців і Кунисівців, а інші, як-от Далешівська сільрада, ні. Ми витримали всі процедури і подали документи до ОДА. Отримали від неї позитивний висновок і далі подали документи в ЦВК для оголошення виборів. Але тоді з незрозумілих причин в одному із сіл, які мали б увійти в Чернелицьку ОТГ, раптом зібралася ініціативна група, яка взялася розповсюджувати серед селян неправдиву негативну інформацію – мовляв, після створення ОТГ закриють школу і т. ін.

– Випадково люди збурилися? Бо щось схоже відбулося і в інших районах області?

– На мою думку, люди самотужки не зорганізувалися. Очевидно, комусь заважало створення Чернелицької ОТГ. Адже навіть вибрали момент, коли не було голови, і провели сесію та прийняли рішення про відкликання документів про об’єднання від їхньої сільської ради. В результаті – вибори призупинили. Так, це була провокація. Бо і тоді люди розуміли, що об’єднання – добра справа, і сьогодні запитують, чому не створюємо Чернелицьку ОТГ. Кажуть, що нехай Господь Бог допомагає усім, хто й далі бореться за створення об’єднаної територіальної громади. Розумієте, за сьогоднішніх бюджетів сільських рад громади могли мати для розвитку чималі кошти. Під час нашої листопадової зустрічі в заступника голови ОДА експерти зазначили, що через пасивність у реалізації реформ децентралізації Городенківщина втратила від 50 до 80 мільйонів гривень. За такі кошти вже й дорога була б – ті чотири кілометри, через які Вільхівці, мовляв, з нами не хочуть об’єднуватися. Хочу також зазначити, що тоді, коли ми подали всі документи до ЦВК для оголошення виборів, наша школа, у якій навчалося понад 150 дітей, виграла в районі конкурс на статус опорної й мала отримати на це 3 мільйони гривень. Але після описаних подій в одному з сіл, які мали ввійти до Чернелицької ОТГ, Городенківська райрада не дозволила створювати опорну школу у нашому селищі, а відповідно ті кошти «пішли» в одну з ОТГ на Калущині. То нам що, ті гроші не були потрібні? Ми ж могли їх розподілити між нашими навчальними закладами у Чернелиці, Копачинцях, Кунисівцях. То ж великі кошти. Тепер що – чекати, поки на ці села впаде мільйон? Найприкріше, що ті, хто свого часу найбільше доклався до марнування планів про створення ОТГ, сьогодні на себе відповідальності не беруть. Вони ж забрали кошти не від мене, а від своїх дітей чи внуків.

– Чи після листопадової зустрічі в облдержадміністрації щось змінилося?

– Так, надія є. Нас почули. Чекатимемо рішення. Коли мені надали слово, то я розповів про все – з часу створення перспективного плану і до сьогодні. Наголосив, що не треба квапитися ставити хрест на створенні Чернелицької ОТГ, а ще варто й послухати думки жителів наших сіл. Бо не завжди широкий загал у громадах думає так само, як їхні керівники. Але рано чи пізно, напевно, вони відповідатимуть і перед Богом, і перед людьми.

– Чому, на Ваш погляд, відбувається таке крутійство?

– На мій погляд, основна причина – неготовність до добровільності. Нам дали чотири роки, а ми їх не поспішаємо використати. Може, основна причина – передчуття чергових виборів до органів місцевого самоврядування. Однозначно сказати важко.

– Василю Івановичу, а чи маєте на кого спертися у Чернелиці для створення ОТГ?

– Щонайперша моя підтримка – ті люди, які мене обрали, і кожен, хто підтримує ідею децентралізації. Ні на кого не тримаю зла і прошу вибачення у тих, кого, можливо, образив своїм словом чи вчинком. Маю добрі взаємини з усіма структурними підрозділами селища, із церковною громадою та ін. Звичайно, спираюся на тих, хто щодня разом зі мною в роботі: секретар, бухгалтер, землевпорядник тощо. Селище відчутно змінилося завдяки праці тих людей. Я їм дуже вдячний. Загалом відчуваю, що громада Чернелиці мене розуміє, підтримує, і в майбутньому, думаю, будемо йти в ногу. Люди хочуть змін.

– Ви ще не відчули зсередини, що таке децентралізація. То хоч як собі її уявляєте?

– Передусім децентралізація – це ширші повноваження для керівників органів місцевого самоврядування і фінанси. Сподіваюся на відчутні зміни і належне використання потенціалу «чернелицького куща». А остаточного рішення про створення Чернелицької ОТГ, на мою думку, треба очікувати вже в квітні. Нам порекомендували чекати і стежити за відповідними новинами в інформаційному просторі.

Теги:

створення спроможних громад

Область:

Івано-Франківська область

Джерело:

Інтернет ресурс газети "Галичина"

Поділитися новиною:

Читайте також:

08 лютого 2023

Відкрито прийом заявок на участь у Навчальній платформі для керівників ЦНАП

Відкрито прийом заявок на участь у Навчальній...

Проєкт PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» запрошує керівниць та керівників ЦНАП, які прагнуть розвивати...

08 лютого 2023

Як ефективно купувати через Prozorro Market, розкажуть на вебінарі DECIDE 13 лютого

Як ефективно купувати через Prozorro Market,...

13 лютого 2023 року швейцарсько-український проєкт DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти»...

08 лютого 2023

Продовольча безпека міст. Міжнародний досвід та можливості для українських міст

Продовольча безпека міст. Міжнародний досвід та...

Міста є основними споживачами, джерелами культурних норм і запитів щодо харчування. Саме на міста припадає понад 70%...

07 лютого 2023

Мінфін у січні перерахував з держбюджету 10,7 млрд грн трансфертів до місцевих бюджетів

Мінфін у січні перерахував з держбюджету 10,7...

У січні 2023 року (станом на 01.02.2023) Кабінет Міністрів України, згідно з бюджетним законодавством, забезпечив...