30 листопада 2023
Logo slogan

Децентралізація – то справді рушій розвитку країни, - голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів

Брошнів-Осадську ОТГ засновано 1 грудня 2017 року, а з новим бюджетом вона почала функціонувати з 1 січня 2018-го. Тож минає два роки відтоді, як селище Брошнів-Осада і села Креховичі та Кадобна провадять свою господарську діяльність як одна громада. А з середини 2018 р., коли об’єднана громада вже продемонструвала певні результати господарювання, до Брошнів-Осадської ОТГ приєдналося і село Брошнів. Очолює об’єднану територіальну громаду голова Брошнів-Осадської селищної ради ОТГ Назарій Іванів.

 

 

– Недавно комісія з перспективного формування Івано-Франківської області при облдержадміністрації подала на розгляд Кабміну новий перспективний план, згідно з яким село Раків Долинського району також буде приєднано до нашої ОТГ. Це питання ми винесемо на розгляд сесії. Ми були першою ОТГ в області, до якої ввійшло село з іншого району (Кадобна на Калущині), а тепер матимемо ще одне таке село, вже з іншого району. Під час реформування така географія робила процес об’єднання особливим у всіх спектрах життєдіяльності. Було дуже складно. Але, дяка Богу і спільним зусиллям нашої команди, ми впоралися і злагоджено працюємо.

– Пане Назарію, а з ким було найважче розмовляти?

– Зрозуміло, що опоненти були. Бо і в Креховичах, і в Кадобні не всі були задоволені перемогою нашої команди. Тож почали сіяти паніку серед людей, що нібито позакриваємо школи, бібліотеки, клуби, а на медобслуговування потрібно буде їхати хтозна-куди. Ми відразу розвіяли всі сумніви громад. І досі працюють усі школи, клуби, бібліотеки – жоден заклад не закрили, а навпаки, урухомили їхній розвиток. Недавно відкрили Центр надання адмінпослуг з віддаленими робочими місцями, щоб жителі наших сіл не відчували дискомфорту.

– Зрозуміло, що після утворення ОТГ у керівництва кількість обов’язків відчутно зросла. А чи відчула об’єднана громада фінансове зростання?

– До створення ОТГ ми не відповідали за школи, дошкільні навчальні заклади, за медицину… Це все було на утриманні Держбюджету. Але децентралізація – то справді рушій розвитку країни. Маємо не лише кошти, а й можемо ними розпоряджатися на свій розсуд. Наш бюджет завдяки реформуванню зріс уп’ятеро, а власні доходи ОТГ – усемеро. Цифри ніби й вражаючі. Але ж на плечі нашого бюджету передали і утримання техперсоналу шкіл, розрахунки за енергоносії для всіх наших комунальних установ, медзакладів т. ін.

– З чого починали реформування?

– З медицини. Дуже хочу подякувати департаменту охорони здоров’я ОДА, завдяки їхній допомозі ми залишили в ОТГ і «первинку», і «вторинку». Я говорив медикам, які були збурені через розпорядження керівництва Рожнятівської ЦРЛ про написання 2017 року заяв на звільнення, про перехідний етап і заспокоював, щоб не переживали. Ми одні з перших в області ризикнули й створили комунальне некомерційне підприємство «Брошнів-Осадська міська лікарня» та підписали угоду з Національною службою здоров’я України. На мене тоді дивилися, як на космонавта – мовляв, що я чиню. А тепер це ввійшло у практику всіх ОТГ. Просто тоді ми робили так, як радили в Міністерстві охорони здоров’я. Ми заявили, що всі медичні послуги у нашій лікарні будуть безплатні, а ліки першої необхідності закуповуватимемо за кошти ОТГ. Але пояснили людям, що для цього потрібно невідкладно укласти угоди із сімейними лікарями. На сьогодні декларації підписали вже орієнтовно 85 відсотків жителів наших сіл.

 

Головний лікар Брошнівської міської лікарні Олег Рибчак та рентгенолог-лаборант Ростислав Стасів у новообладнаному рентген-кабінеті

 

Сьогодні медицина в ОТГ перебуває на етапі реформування «вторинки»: ми щойно отримали рентген-установку для стоматології і кольпоскоп для гінекології тощо. А також у селі Креховичах завершуємо будівництво нової амбулаторії завдяки участі у програмі сільської медицини. Загальна кошторисна вартість будівництва - до 7 мільйонів гривень. Амбулаторія цілком обладнана, а також завдяки цій програмі для сімейних лікарів ми вже придбали два спецавтомобілі, на черзі – третій. Завдяки цій програмі матимемо дві амбулаторії і три автомобілі. Крім цього, завершуємо будівництво ФАП у селі Брошневі. 

– Що змінила децентралізація в людях?

– І світогляд, і ментальність стали кардинально іншими. І не лише в нашій ОТГ, а й у всій державі. І потрібно за це належно дякувати сьогодні колишньому прем’єр-міністру Володимиру Гройсману. Думаю, що в його бік немало каміння полетіло – мовляв, не на часі, а навіщо це потрібно… Особливо з боку місцевих «царків». Скажіть, а що з 2015 року заважало іншим об’єднуватися? А тепер невдоволені, що не так приєднують, не з тими об’єднують… Чому досі вони нічого не робили? Дуже легко спостерігати, як хтось шпортається, і очікувати. Так, ми не раз помилялися і падали. Але піднімалися й далі разом бралися за роботу.

Так, децентралізація змінила багато, а передусім – світогляд людей. Вони почали розуміти, що нам за нас ніхто і нічого не зробить. Самотужки ми повинні думати, як і за що жити, як заробляти. Ще раз наголошу, що децентралізація – це незворотний процес розвитку держави. На мій погляд, і Президенту Володимирові Зеленському та його команді сьогодні також потрібно дякувати, що не пішли в інший бік, не розвернули державу у зворотному напрямку, а зберегли тяглість у політиці реформ. Цього року децентралізацію має бути завершено, і, на мою думку, це правильно. Бо хто хотів, той уже об’єднався, а хто не хотів – і не захоче. Потрібно включати важелі впливу держави.

– Назарію Івановичу, після того, як Ви очолювали Рожнятівську райраду, працювали очільником одного зі стрижневих і найпотужніших департаментів обласної держадміністрації – будівництва, чи важко було зробити новий вибір – очолити ОТГ?

– Перше, що мене спонукало до вибору, – місце проживання. Я живу в Брошневі-Осаді, тут і моя сім’я та родина, знайомі, друзі. Я відчув поклик, що треба йти сюди, бо я – патріот свого селища. Однозначно маю намір балотуватися на посаду голови селищної ради ОТГ на цьогорічних виборах до місцевих рад. Якщо люди мене підтримають, то із задоволенням попрацюю ще п’ять років. Ми зі своєю командою не лише прагнемо, щоб наша ОТГ була найкращою в області, а й ставимо собі за мету бути європейською громадою. Для цього є всі передумови.

Ми плануємо у Брошневі-Осаді відкрити музей історії депортації перший в Україні. Відкриємо у Брошневі-Осаді ще два невеличкі підприємства харчової промисловості. Реконструюємо очисні споруди, каналізуємо село Брошнів, будуємо новий спорткомплекс у Брошневі-Осаді, амбулаторію, міст тощо. Ми розробили вже проєктно-кошторисну документацію, отримали експертні висновки і відвели ділянку та виділили частину коштів для будівництва у 2020-го новенького європейського приміщення автобусної зупинки поряд із будівлею колишньої автостанції, яка перебуває у приватній власності. Ми хочемо створити людям комфортні умови. Бо ж не раз через ЗМІ зверталися до власників приміщення колишньої автостанції, щоб його викупити. Нам відмовили. Тож іншого виходу немає – маємо збудувати сучасну європейського взірця автобусну зупинку. Звісно, з усіма зручностями, схожу, приміром, на теперішні приміщення бензозаправок. Планів багато – з Божою поміччю дамо їм раду…

Олег Рибчак, головний лікар КНП «Брошнів-Осадська міська лікарня»:

– З часу реорганізації у КНП – комунальне неприбуткове підприємство – у нашому медзакладі відбулися великі зміни на краще. Ми маємо і «первинку» – семеро сімейних лікарів, і «вторинку» – стаціонарне відділення на 15 ліжок цілодобового стаціонару і 15 – денного, і поліклініку. Так зручніше і для медпрацівників, і для пацієнтів. Тож наша лікарня змінилася не лише зовні, а й за спектром надання послуг. Пацієнти відчули зміни і медпрацівники. Значно поліпшилося забезпечення медобладнанням завдяки сприянню керівництва ОТГ на чолі з Назарієм Іванівим. Можна сказати, що після реформування порівняно з іншими роками ми колосально піднеслися. Зокрема придбали дороговартісний рентген-апарат з необхідним принтером для роздруківки плівок, бездротовий дентальний рентген-апарат для знімків зубощелепної системи, кольпоскоп і вагінальний датчик для гінекологічного кабінету, аналізатор крові і сечі для лабораторії... Всього закупили обладнання від 2017 року й досі на 2,5 млн грн. А ще великі кошти вклали у ремонт лікарні. Всі послуги зі здачі аналізів, додаткових методів обстеження, наприклад, на апараті УЗД, тощо у нас безплатні. Маємо угоди з Рожнятівською, Калуською ЦРЛ на лікування наших жителів. Не маємо жодної заборгованості ні перед медпрацівниками, ні перед пацієнтами.

Область:

Івано-Франківська область

Громади:

Брошнів-Осадська селищна об’єднана територіальна громада

Джерело:

Інтернет ресурс газети "Галичина"

Поділитися новиною:

Читайте також:

29 листопада 2023

29 листопада 2023

1 грудня - онлайн-подія «Як підвищити рівень кібербезпеки у громаді»

1 грудня - онлайн-подія «Як підвищити рівень...

Недостатня увага до кібербезпеки може призвести до витіків конфіденційних даних, фінансових втрат та проблем...

29 листопада 2023

1 грудня - тренінг «Можливості участі в проектах транскордонного співробітництва для українських громад»

1 грудня - тренінг «Можливості участі в...

1 грудня о 10:00 відбудеться тренінг "Можливості участі в проектах транскордонного співробітництва для українських...

29 листопада 2023