Ліхтар купує громада, світло оплачують люди. Цікавий досвід громад Херсонщини

В Асканії-Нова та Присиваській ОТГ встановили сотні вуличних ліхтарів, які утримують самі люди. «Децентралізація» спробувала розібратися у плюсах та мінусах цього ноу-хау.


Автор: Дмитро Синяк 

- Я це придумав ще тоді, коли працював сільським головою Хлібодарівки, – розповідає голова громади Асканія-Нова Віталій Свінціцький. – Раніше ж вуличні ліхтарі у селищах та селах ставив колгосп, він же за них і відповідав. Я ж придумав купувати за рахунок бюджету світильник, реле та проводку, а оплату електроенергії вже перекладати на мешканців. Сума виходила невеличка: близько 5-6 грн на місяць, бо лампи ми використовували тільки енергоощадні.

- Чотири  роки тому ми почали застосовувати цю практику у Григорівці, і від нас її перебрали до себе хлібодарівці, – не погоджується «права на винахід» голова Присиваської ОТГ Сергій Кліщевський. – Власне, ліхтарі ми купували навіть не за гроші сільради, а за гроші різноманітних порушників. Викинув сміття у лісопосадці – купуй дроти та ліхтарі. Попався – з тебе 3-5 ліхтарів, залежно від розміру провини. А якщо хтось відмовлявся, сільрада не йшла йому назустріч у певних питаннях. А це ж закон підлості: щойно ти десь начудив, завтра тобі доведеться туди прийти і про щось просити…

Кому б не належала «ліхтарна» ідея, вона виявилася вдалою. У Хлібодарівці спершу у якості експерименту ліхтарі поставили тільки працівникам сільської ради. Вийшло в акурат 25 світильників. Але згодом інші селяни почали просити, щоб такі ж самі ліхтарі поставили і їм. Таким чином кількість вуличних ліхтарів збільшилася з часом до 120.

- Коли я став головою громади Асканії-Нова, то теж запропонував місцевим жителям поставити у себе ліхтарі за такою ж схемою, – веде далі Віталій Свінціцький. – І за три роки в усіх селищах громади з’явилося близько 300 ліхтарів. Як на мене, це чудова практика: матеріал і встановлення світильників ми оплачуємо з бюджету, а за світло вже платить населення. Спершу ти пропонуєш людям: «Хочете, щоб коло вашого будинку вночі горів ліхтар?». А згодом на вулицях сіл, де і за радянських часів була суцільна темрява, з’являється світло!

 

Голова Присиваської ОТГ Сергій Кліщевський та голова ОТГ Асканія-Нова Віталій Свенціцький припиписують кожен собі незвичне ноу-хау

 

Однак Сергій Кліщевський зазначає, що поступово почав відмовлятися від цієї практики.

- Площа Хлібодарівки – 200 га, а Григорівки – 500 га, – каже він. – Тобто 120 ліхтарів нам не вистачило б навіть на половину села. Є також інша проблема. Ліхтарі-то всі беруть, бо це ж халява, а потім починається: той не включив його, бо забув; у того лампочка згоріла; той вирішив зекономити свої 5 гривень. І от ти їдеш увечері по вулиці, на якій стоять десятки ліхтарів, і бачиш, що жоден з них не світиться. Ідеш сваришся з людьми: «Включіть ліхтар! Ми ж вам не просто так його подарували!» Вони включають, а наступного вечора починається те ж саме…

 

Один з перших вуличних ліхтарів у Григорівці, який утримують самі жителі села =>

 

Врешті-решт Сергій Кліщевський вирішив піти іншим шляхом: купити світлодіодні ліхтарі зі збільшувальним склом, які б повністю належали сільській раді. Енергоощадна тридцятиватна лампочка не використовує багато електроенергії, отже витрати на утримання таких ліхтарів є незначними.

- Завдяки «ліхтарному ноу-хау», Григорівка свого часу стала першим селом у районі, де з’явилося світло, – згадує Сергій Кліщевський. – Але відтоді багато змінилося. Ми стали великою потужною громадою. І тепер ті наші старі ліхтарі видаються мені якимись, м’яко кажучи, «сумненькими». Крім того, сваритися з людьми через включення ліхтарів – це вже не наш рівень. На це просто немає часу. Минулого року ми реалізували проект з освітлення частини вулиць у селі Іванівка. Цього року встановили сучасні системи освітлення ще на чотирьох вулицях в Іванівці. У Григорівці також освітили три вулиці та частково головний проспект. У Строганівці на ділянці довжиною 2 км зараз будуть ставити ліхтарі й навіть нові стовпи до них. Тобто будуватимуть лінії вуличного освітлення з нуля. У Павлівці теж освітлять центральну вулицю. На реалізацію цих проектів піде близько 2 млн грн з інфраструктурної субвенції. Також по 300 тис. грн до цієї суми додадуть генеральний підрядник будівництва величезної вітрової електростанції на наших землях – китайська компанія Power China і замовник будівництва, компанія «Сивашенергопром». Ці кошти будуть компенсацією за наші вулиці, розбиті тяжкими вантажівками будівельників.

Сергій Кліщевський зізнається, що вважає вуличне освітлення – «найбільш популістською темою». Адже коштує воно порівняно небагато, зате результат видно одразу.

- Я завжди стояв на тому, що після виборів треба проводити непопулярні реформи, витрачати на те, на що потім важко буде знайти гроші, – каже він. – Тому ми спершу інвестували у комунальну техніку, у дитячі майданчики, у школи. Зате цього року я вже сміливо кажу директорам шкіл: «Шкільні проблеми цікаві тільки тим, хто має дітей відповідного віку. А таких у нашій громаді близько половини. Іншим шкільна проблематика взагалі нецікава». Тож тепер ми займемося водогоном і – так, освітленням. Щоб усі бачили нашу перемогу!

Теги:

репортаж

Область:

Херсонська область

Громади:

Присиваська сільська об’єднана територіальна громада Асканія-Нова селищна об’єднана територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:
2a10bd128857c6559651f36e3ddb0922

06 грудня 2019

Якісніші та доступніші послуги: Омельницька ОТГ...

6 грудня у селі Омельник Полтавської області почав роботу модернізований Центр надання адміністративних послуг та три...

3b73af7bbdb240b34e5f9253b9672dfc

06 грудня 2019

У Коломацькій громаді з’явилася Молодіжна рада

Молоді, активні та амбітні жителі Коломаччини взялися робити свою громаду комфортнішою та привабливішою для життя. Ще...

Cfc799fa29fb906e9ef2232eefd682f5

06 грудня 2019

На Чернігівщині нагородили авторів кращих...

Вже другий рік поспіль напередодні Дня місцевого самоврядування в Україні в Чернігівській обласній раді підбивають...