24 вересня 2023
Logo slogan

Якісна освіта та медицина, соціальний офіс та чиста вода, - як живе Бахмутська громада

Бахмутська міська ОТГ стала першою на Донеччині  громадою, яка утворилась  шляхом приєднання навколишніх сіл до міста обласного значення. Загалом у регіоні  ще 13 міст обласного значення можуть скористатись такою перевагою та створити ОТГ шляхом приєднання. Щоб показати, як місто може бути центром тяжіння для сільських територій при об’єднанні в громаду, в Бахмутській ОТГ відбувся прес-тур для журналістів та представників місцевої влади з інших потенційних ОТГ. Організатором медійного заходу спільно з Бахмутською міською радою виступив Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою».

 

 

У Бахмутській громаді п’ють чисту воду

 

Іванівська сільська рада - серед п’яти сільрад, яка дала згоду на приєднання до Бахмутської ОТГ.  І хоча єдиний  бюджет громади почне функціонувати з січня нового року, в селах уже відчувають покращення. Тут розпочнуть будувати нову амбулаторію замість аварійної будівлі, де нині мешкає місцева амбулаторія, в місцевій школі та дитсадку були готові до об’єднання в громаду, а Красносільський водозабір, що забезпечує водою села та місто Бахмут, ще до війни перевели на безпечний гіпохлорит натрію.

 

 

Саме з цього стратегічного об’єкту розпочинаємо прес-тур. Нова установка була введена в дію в 2013 році, гіпохлорит натрію набагато небезпечніший традиційного хлору, а воду, яку видобувають зі свердловини, в Бахмуті можна пити навіть з крану, запевняють робітники підприємства.  Цей водозабір функціонує  вже 93 роки в балці Довгенька на околиці Іванівського.

В Іванівці капітально відремонтували очисні споруди, а місцеві жителі готові до проведення централізованого водовідведення. Це питання будуть розглядати уже в форматі ОТГ, розповідає Олена Данько, в.о. старости  Іванівського старостинського округу.

 

Освіта в селі не гірше, ніж у місті

 

 

Наступна зупинка – в місцевому садочку. Його відвідують 40 дітей. Адміністрація дошкільного закладу разом із сільрадою та районом за декілька років виграли багато проєктів, спрямованих на розвиток дошкільного закладу. Отже, в об’єднану громаду прийшли підготовленими. З часом тут замінили систему опалення, водопостачання. Є готовий проєкт на ремонт покрівлі, чекають фінансування від Європейського інвестиційного банку. Прикрасою території дитсадка є працюючий фонтан, який у спекотні дні радує дітлахів.

 

 

Іванівську сільську школу відвідують 180 дітей, хоча учбовий заклад розрахований на 320 учнів. Із сусідньої Кліщівки підвозять учнів шкільним автобусом. Сімнадцять дітей з окупованої території отримують в сільській школі українську освіту через екстернат. Навчання в сільський школі дає результати – цього року 88% випускників вступили до вишів на бюджет.  Школа постійно розвивається – за десять років залучили майже 2,3 млн грн. Тут отримують обладнання для НУШ, а в розкладі є уроки хореографії в спеціально обладнаному танцювальному залі, що користуються попитом у дітей.

 

 

Нова амбулаторія за гроші держави

 

У селі вже чекають на будівництво нової амбулаторії. Той медичний заклад,  що функціонує 35 років, знаходиться в аварійній будівлі. Уже визначили місце для будівництва, відбувається оформлення документів на землю. Профінансують роботи з будівництва із державного бюджету.

 

 

«Маємо довести рівень життя в сільських територій до місцевого рівня, - підсумовує  екскурсію в Іванівці Світлана Кіщенко, сектретар Бахмутської міської ради. У сіл, що приєднались, та міста є спільні програми та проєкти розвитку. З часом рівень послуг – медичних, соціальних, освітніх – буде однаковим на території всієї громади. Ми прагнемо до цього».

Після Іванівки їдемо в Бахмут – тут  щільна програма та відвідування багатьох об’єктів.

 

Прозорий соціальний офіс

 

Масштабне будівництво Прозорого соціального офісу відбувається по вул. Перемоги. Відкрити його планують навесні 2020 року. Реконструкція двох будівель місцевої лікарні, що не використовувались за призначенням, призведе до появи двох сучасних адміністративних будівель, в одній з них будуть приймати людей представники всіх органів, які надають соціальні  послуги, в іншій розмістять бек-офіс для обробки заяв.

Ідея створення у Бахмуті єдиного соціального центру, який надавав би комплексу та якісну допомогу в соціальній сфері під «єдиним дахом», виникла ще в 2017 році, коли Бахмут уже робив перші кроки зі створення ОТГ.  Загальна вартість реконструкції – майже 89 млн.грн. з державного та місцевого бюджетів.

 

 

Соціальний офіс буде обслуговувати не тільки населення міста, але всієї громади. А коли в Бахмутському районі будуть створені всі ОТГ, то будівлю соціального офісу можна буде використовувати для спільного бек-офісу з питань соціального захисту всіх ОТГ.

 

Медичні послуги та амбулаторія на колесах

 

На території Бахмуту функціонують сім медичних амбулаторій. Усі вони мають сучасний ремонт та надають необхідний перелік медичних послуг населенню. Для прикладу відвідуємо амбулаторію № 2 у мікрорайоні «Цветмет».  Для забезпечення комфортного перебування в амбулаторії пацієнтів та працівників залучили кошти меценатів – на реалізацію соціального проекту в 2018 році витратили 940 тис. грн, ще 140 тис. грн додали з місцевого бюджету.  Встановили нові вікна та двері, замінили комунікації, відремонтували приміщення, привезли нові меблі та обладнання, провели благоустрій території.

 

 

Окрім традиційних медичних закладів, у Бахмуті функціонують пересувний флюорограф та амбулаторія на колесах. Обланані автівки купили за гроші ДФРР, з нового року, коли сільські медичні заклади перейдуть до міського  управління охороною здоров’я, виїзні бригади відвідуватимуть села, надаючи якісну медичну допомогу всім жителям громади.

 

Сучасна школа та доступна освіта

 

У  Бахмуті поки нема опорної школи. Який саме заклад це буде, вирішують. Їх може бути навіть дві, для західної та східної частини міста.  Бахмутська міська школа №10 обладнана не гірше опорних шкіл у регіоні. З метою підвищення енергоефективності школи Бамутська міська рада отримала грант на суму 400 тис. євро. Частину грошей додали в якості співфінансування з місцевого бюджету, у березні поточного року розпочались ремонтні роботи.

 

 

Всі вікна замінили на енергозберігаючі, утеплили фасад будівлі, встановили індивідуальні теплові пункти, інфрачервоні водяні клімат-панелі в спортивному  та гімнастичному залах.  Завершити всі роботи планується до лютого 2020 року. Це дозволить значно економити теплову енергію та викиди вуглекислого газу. В школі запроваджена електронна система безпеки: потрапити до навчального закладу можна за спеціальними картками, які є в кожного учня, а спілкування з батьками відбувається в тому числі через електронний щоденник.

 

 

Набережна – візитівка Бахмуту

 

Серед запланованих заходів у сфері освіти в Бахмутській громаді називають створення інклюзивного простору в закладах освіти, організацію соціального патронату дітей дошкільного віку, які за станом здоров’я не відвідують дистадки, організація  підготовчих курсів до ЗНО а бахмутських школах для сільських дітей, розвиток здібностей дітей з сільських територій в позаурочний час у закладах позашкільної освіти Бахмуту.

 

 

Красою та візитівкою міста стала набережна річки Бахмутка, реконструкція якої розпочалась у 2017 році.  За два роки на 17,4 млн грн з обласного екологічного фонду тут провели озеленення території, влаштування тротуару, бордюрів, пандусів та металевої огорожі,  змонтована  в’їзна декоративна арка, облаштована під’їзна дорога.

В поточному році реконструкція набережної продовжена і облаштовують паркову зону. Вже змонтували паркове освітлення, облаштували тротуар, встановили дитячі майданчики, лавки та урни, зробили автомобільну парковку. Шедевром набережної стали зелені топіарні фігури: 23 звірі розселились понад річкою і вже стали фотозоною для гостей та відвідувачів місця відпочинку.

 

Децентралізація неминуча. Не треба боятись!

 

Завершився престур відвертою розмовою за круглим столом, під час якої представники міської ради та старости сіл поспілкувались з журналістами.

Роботу зі створення ОТГ із центром у місті Бахмут розпочали в 2016 році. Певною перепоною був адміністративно-територіальний устрій міста: Бахмуту були підпорядковані Соледар і Часів Яр. Коли ці міста вивели з підпорядкування Бахмута, процеси можна було активізувати. Прийняття навесні минулого року змін до законодавства та спрощення процедури створення ОТГ навколо міст обласного значення дало додатковий поштовх – Бахмутська ОТГ утворилась в червні 2019 року шляхом приєднання території п’яти сільських рад з населенням 9 тис. сільських жителів.

 

 

Олександр Пономаренко, який до створення ОТГ був Зайцівським сільським головою, а тепер виконує обов’язки старости, говорить про позитивні кроки після об’єднання з містом.  Бюджет сільради складав менше 8 млн грн, а в міста більше можливостей. Тут чекають на покращення транспортного сполучення між Зайцевим та Бахмутом, покращення послуг  медицини та освіти, створення бізнеса на селі з переробки сільгосппродукції та створення робочих місць для молоді.

Найменший старостинський округ – Клинівський. В трьох селах проживають 900 жителів, а бюджет складає 1,8 млн грн. Інфраструктура тут обов’язково розвиватиметься  в умовах ОТГ, бо в міста більше можливостей. А самостійно селу не вирішити усіх проблем, які накопичились десятиріччями. Об’єднання в громаду дозволить реалізувати спільні проєкти, впевнені в маленькому селі.

«Не треба боятись! Децентралізація неминуча, вона обов’язково пройде скрізь. Місто та село відрізняються, але це не перепона, щоб створювати громаду, - наголосив Зосим Йохоров, в.о. старости Опитненського старостинського округу. - Потрібен рівний підхід до розвитку усієї території, тоді громада буде сильною. Ми й досі хвилюємось, але готові відстоювати інтереси села в міській раді. Головне, щоб туди потрапили активні люди».

Опитне взагалі сприймається як продовження міста, якщо туди буде запущений тролейбус, різниці між селом та містом не буде, казали під час круглого столу.

До кінця року кожна рада (сільські та міська) залишатимуться на своєму бюджеті, а з початку 2020 року бюджет громади об’єднають. Він буде з однаковими соціальними  стандартами для всієї території громади, наголосила під час зустрічі представниця фінансового управління Бахмутської міської ради.

«Бахмутська міська ОТГ зважилась на створення громади шляхом приєднання сільських територій та першою в регіоні повністю пройшла весь шлях, ухваливши відповідні рішення. Відтепер Бахмутська громада може бути прикладом для інших міст обласного значення і дати поштовх подальшій активізації децентралізації, - прокоментувала Ольга Нікуліна, радник з питань комунікації Донецького ЦРМС. – Зі свого боку експерти Донецького ЦРМС сприятимуть органам місцевого самоврядування у здійсненні реформ та створення ОТГ».  

Область:

Донецька область

Громади:

Бахмутська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

01 вересня 2023

У Лановецькій громаді налагодили вивіз ТПВ завдяки допомозі Програми USAID DOBRE

У Лановецькій громаді налагодили вивіз ТПВ...

Лановецька громада практично вирішила давню проблему зі збором та вивозом твердих побутових відходів. Уся система...

31 серпня 2023

Як Сергіївська громада використовує закордонний досвід для розвитку локальної економіки

Як Сергіївська громада використовує закордонний...

Історія успіху громади, яка разом із U-LEAD активно працює над пошуком інструментів, ресурсів та можливостей для...

31 серпня 2023

Як завдяки децентралізації Шумська лікарня отримала нове життя

Як завдяки децентралізації Шумська лікарня...

Шумська міська лікарня на Тернопільщині сьогодні обслуговує не лише понад 20 тисяч мешканців громади, а й пацієнтів...

18 серпня 2023

ЦНАП цифрової епохи: як Шепетівська громада диджиталізує адміністративні послуги

ЦНАП цифрової епохи: як Шепетівська громада...

У сучасному світі, де технологічний прогрес неспинно розвивається, громади України не залишаються осторонь цифрових...