28 вересня 2023
Logo slogan

Прозора земля: ОТГ Харківщини вчилися ефективно угіддями користуватися

Побачити у вільному доступі всі земельні ділянки та комунікації, що розташовані поруч, а також усю іншу земельну інформацію до дрібниць тепер можна в Коломацькій об’єднаній громаді. Завдяки ініціативам Харківської облради в регіоні запрацював великий міжнародний проект щодо розвитку сільських територій.

Коломацька об’єднана громада має амбітні плани щодо свого розвитку. Частину з них керівництво ОТГ презентувало 28 серпня під час громадських обговорень на тему прозорого управління земельними та іншими ресурсами громади. Цей захід став підсумком 10-місячної кропіткої роботи, яку фахівці громади виконували в тісній співпраці з експертами Фонду «Східна Європа» та Харківської облради в рамках Програми місцевого системного розвитку, що виконується в партнерстві з ТОВ «Блюм­Інфо-Юкрейн», громадською організацією «ДЕСПРО» та МГО «Київський економічний інститут» у рамках проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку».

 Цілі програми місцевого системного розвитку:

  • Ефективне управління земельними та іншими ресурсами в межах ОТГ на основі ГІС-технологій.
  • Розвиток спроможності ОТГ формувати проекти розвитку для залучення інвестицій.
  • Урахування інтересів органів влади, місцевого самоврядування, бізнесу та недержавного сектора на основі співробітництва та партнерства.

 У програмі системного розвитку взяли участь 79 об’єднаних громад з Луганської, Донецької, Дніпропет­ровської, Запорізької, Херсонської та Харківської областей. Завдяки наполегливості голови Харківської облради Сергія Чернова наш регіон став учасником цього масштабного проекту. Так, до учасників програми потрапило 12 ОТГ Харківщини, які на той момент вже отримали в комунальну власність землі сільгосппризначення поза межами населених пунктів. Кілька місяців представники громад навчалися сучасним ГІС-технологіям, як правильно виділяти ділянки на мапі, як вносити туди інформацію до найменших дрібниць: якість ґрунту, нахил схилу, комунікації, що поруч, плани громади на цю землю тощо. Під час навчання було налагоджено тісний контакт з Держгеокадастром, з Управлінням водних ресурсів, з Управлінням екології та багатьма профільними департаментами і структурами.

 

 

Підготовка була нелегкою, і до фінішу прийшли не всі – Роганська та Малинівська ОТГ зійшли з дистанції. Проте дві об’єднані громади Харківщини потрапили до короткого списку з десяти модельних громад – Коломацька та Нововодолазька ОТГ. На їх базі проводилися роботи зі збирання даних про наявні там земельні ресурси, створення цілого комплексу картосхем, на яких представлений як сучасний стан землекористування, так і перспективні плани розвитку з урахуванням наявних у громади земельних ресурсів. За участю експертів було розроблено карти просторового планування, карти охорони земель, раціонального використання тощо.

– На етапі визначення, яка з громад стане модельною, недостатньо було одного бажання самої громади. Вивчалася історія ОТГ, її успішність, тобто ті проекти, які до цього впроваджувала громада, – зазначила начальниця управління з питань місцевого самоврядування, розвитку громад та міжнародних зв’язків Харківської обласної ради Олена Кулик. – Модельні (Пілотні. – Авт.) громади дуже добре впоралися із завданням. Тепер на прикладі цих ОТГ інші наші громади вивчатимуть, як працювати з просторовим плануванням, з ефективним використанням землі.

Опанувати ці навички об’єднаним громадам вкрай необхідно, наразі ОТГ Харківщини вже отримали близько 32 тисяч гектарів землі, а це майже 3 тисячі ділянок.

– Якщо громада не навчиться детально розуміти свої ресурси, вона не зможе їх ефективно використовувати, – переконана Олена Кулик.

 

Тісна співпраця

 

У Коломацькій ОТГ зізнаються, що навчання не було легким, доводилося справлятися з багатьма викликами.

– Я хочу подякувати всім партнерам, завдяки їх підтримці було проведено інвентаризацію землі. Завдяки цьому проекту десь на 90 % ми із землею наведемо порядок. Залишаться землі під господарськими подвір’ями, землі водного фонду, – зазначив голова Коломацької селищної ради Володимир Гуртовий.

За словами очільника Коломацької ОТГ, найскладніше під час участі у програмі було збирати дані. Надсилали запити по всіх агентствах і департаментах – близько 30 усіляких інстанцій. Узагалі весь депутатський корпус громади добре попрацював – на чотирьох останніх сесіях селищної ради було видано близько 1500 різноманітних дозволів на використання земельних ділянок.

 

 

Завдяки реалізації проекту Коломацька ОТГ чітко визначила, що має 10 155 гектарів земельної комунальної власності.

– Переконаний, згодом на нашій карті не буде вільного місця, усі земельні ділянки буде хтось використовувати, – поділився планами на майбутнє Володимир Гуртовий.

П’ять різноманітних картосхем перспективного використання земель Коломацької ОТГ було представлено під час громадських слухань. Усі вони є на сайті громади, а також у селищній раді та земельному відділі.

– У нас такого ніколи не було. Наприклад, перша представлена карта відтворює наш сучасний стан, – пояснила начальник земельного відділу Коломацької ОТГ Валентина Вельможна. – На другій картосхемі розміщено обмеження у використанні земельних ділянок, це можуть бути захисні смуги річок або важливі комунікації. Третя картосхема – це заплановані заходи щодо раціонального використання та охорони земель об’єднаної громади. Тут передбачені заходи для збереження родючості та відновлюваності землі. Зображено земельні ділянки для рекультивації – стихійні звалища, об’єкти природно-заповідного фонду, культурної спадщини.

Четверта карта – карта перспективного розвитку Коломацької об’єднаної громади. Усі заходи, що представлено на ній, поділено на три групи – землевпорядні, соціальні та комерційної діяльності. Частина цих заходів уже втілюється в громаді: перекриття дахів у ліцеях, укладання тротуарів, незабаром – відкриття ЦНАПу тощо. П’ята карта — партисипативна схема планування території ОТГ. Вона відображає всі перспективні напрями розвитку територій, включаючи розвиток транспортної інфраструктури, соціальної сфери, громадської та промислової.

 

 

За своїх «випускників» хвилювалися керівники проекту.

– Приємно бачити, як мешканці громади згуртувалися навколо вирішення питань, пов’язаних з визначенням свого майбутнього, – зазначила програмна директорка Фонду «Східна Європа», керівниця Програми місцевого системного розвитку Наталія Слинько. – Коломацька ОТГ гідно виконала дуже непросте завдання в межах нашої програми, ставши через процедуру відкритого відбору однією з пілотних громад, вона довела, що дійсно була того варта.

На думку Олени Кулик, найбільша перевага впровадженої в регіоні програми в тому, що вона системна і завдяки їй у Коломацькій об’єднаній громаді було створено команду фахівців, яка пройшла ґрунтовне навчання.

– Знання отримала не одна людина, а кілька фахівців. Землевпорядник, економіст, який розумітиме, як створювати економічний профіль громади, спеціаліст з комунікацій. Сьогодні Коломацька ОТГ має готовий продукт, який може зацікавити інвестора. Інвестор потребує дуже обґрунтованої інформації щодо земельної ділянки – її обмеження, схил, ґрунти, яка відстань до залізниці, траси тощо. Саме такі проекти із застосуванням ГІС-технологій створюють конкурентоспроможний продукт, який є у вільному доступі, – наголосила Олена Кулик.

Тож тепер Коломацька об’єднана громада відкрита для інвесторів з будь-якого куточку світу.

Теги:

земля

Область:

Харківська область

Громади:

Коломацька селищна об’єднана територіальна громада Коломацька територіальна громада

Джерело:

www.slk.kh.ua

Поділитися новиною:

Читайте також:

27 вересня 2023

Звільнення з ОМС в умовах воєнного стану - експертне роз'яснення

Звільнення з ОМС в умовах воєнного стану -...

Радник U-LEAD прояснює повноваження роботодавців, права працівників, загальні положення, за якими працівник може...

27 вересня 2023

Укриття в школах та лікарнях можна будувати без окремого відведення землі

Укриття в школах та лікарнях можна будувати без...

В умовах тривалої повномасштабної агресії російської федерації проти України нагальним є збільшення фонду захисних...

27 вересня 2023

Як громада зуміла не лише знайти шляхи утримання локального бізнесу, але й залучити нових інвесторів

Як громада зуміла не лише знайти шляхи...

  Бердичівська громада, що на Житомирщині, складається лише з трьох населених пунктів, але досить...

27 вересня 2023

Нові вакансії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Нові вакансії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» розширює свою діяльність та оголошує конкурс на наступні посади: Менеджер з грантів –...