Онлайн-гра, що руйнує міфи децентралізації

Люди, які живуть в об’єднаних громадах, не завжди знають про принципи їх функціонування. Решта - бояться самої ідеї. Як змінити ситуацію онлайн-грою? 


 Автор: Тетяна Вороніна, експерт зі стратегічних комунікацій інформаційної кампанії «Я-Громада!»

 

Подобається нам, чи ні, але об’єми інформації зростають щодня (і, на жаль, не завжди якість інформації відповідає її кількості). Тож люди іноді просто не встигають відслідковувати зміни. Зрештою, чимало громадян переходять на «нішеві запити», плюс короткі огляди новин, аби бути в курсі.

Можливо, це правильно: занадто багато непрофесійної, суперечливої інформації, оціночних суджень усім на шкоду. Проте, з водою можна вихлюпнути і дитину – пропустити дійсно значуще, а то й взагалі втратити навички роботи з джерелами.

Щодо реформи децентралізації, тут ситуація і цікава, і сумна: за три тижні спілкування з людьми у різних регіонах України ми пересвідчилися, що міфів циркулює значно більше, ніж правди. Тому ідея квізу – опитувальника з варіантами відповідей – була правильною та доречною: важливо стимулювати інтерес людей до пошуку вірних рішень і, водночас, надавати їм додаткову інформацію, яка стане в пригоді на практиці.

Пройти онлайн-квіз та визначити: який ти голова ОТГ

Формуючи блок запитань, ми проаналізували основні запити людей щодо реформи і взяли до уваги власний досвід спілкування на майданчиках та онлайн. Як виявилося, люди, які живуть в об’єднаних громадах, не завжди знають про принципи їх функціонування: хто утримує школу та медзаклади, як обирати і відкликати старосту, як формується керівництво ОТГ і як люди можуть контролювати дії влади. Там, де громади ще не об’єднані, розповсюджуються міфи про невідворотність закриття шкіл і лікарень, про повільне вимирання віддалених від центру сіл через фінансову дискримінацію тощо. Тому важливо спростовувати ці вигадки, аби голосуючи за об’єднання, люди ухвалювали усвідомлене рішення.

Одна з найгостріших проблем – питання про землю. Що перейде у власність громади, як буде із землями поза межами населеного пункту, хто сплачуватиме податки за орендовані площі, чи може громада припинити дію договору оренди, якщо він невигідний для неї. Власне, земля, фінанси і владні повноваження – три основних камені спотикання реформи і теми для маніпуляцій. Наприклад, аудит землі показує реальні площі, з яких доведеться сплачувати податок, – звісно, тим, хто роками цього не робив, дуже не хочеться починати. Але ж це кошти ОТГ і чималі, тому громада зацікавлена у справедливому обліку і надходженнях, тож робить усе для наведення ладу в земельному питанні.

Втрачати владу також ніхто не прагне – ані районні органи, ані голови населених пунктів, ані депутати – а їх також утримують люди, і немалим коштом.  І тільки коли чують, що управлінський штат ОТГ оптимізовано до реально необхідної кількості, вони дивуються: а можна, виявляється, не утримувати чиновників різного рівня? Можна ці кошти скеровувати на потреби громади – щось ремонтувати, інвестувати у новий бізнес, придбати книжки для бібліотеки або навіть взяти на роботу ще одного фахівця – але потрібного, скажімо, для написання ґрантових пропозицій?

Кожне із запитань квізу супроводжується коментарем, який розгортає правильну відповідь, містить приклади з практики – найпереконливіший аргумент, зрештою. Зокрема, ми наголошували на одному з найважливіших принципів життя об’єднаної громади – делегуванні влади і відповідальності за обраних керівників ОТГ та контролі за їхньою діяльністю і особистій участі в житті громади. Багатьом це складно прийняти – через нерішучість, непоінформованість або інертність – але саме в ОТГ громадяни починають розуміти, що вибори, контроль і участь – це їхнє право і обов’язок, водночас. Перший крок до усвідомлення цього – правильно поставлене запитання і пошук відповіді, на що, власне, і спрямований наш квіз.


Можливість розпоряджатися землею робить громади реально незалежними, відкриває шлях до відкриття нових напрямків бізнесу. Для Півдня України з його розвиненим аграрним сектором – від вирощування зернових, до фруктово-овочевих кластерів та виноробства - це життєво важливе. Отримуючи право власності на землю поза межами населених пунктів громади здобувають нові шанси для розвитку. Щоб навчити, як скористатися ними якнайкраще, протягом травня-липня Всеукраїнська інформаційна кампанія #ягромада «Я – громада!», що організована спільними зусиллями Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Програми «U-LEAD з Європою», проведе низку публічних заходів у 39 населених пунктів у різних областях України. На меті інформувати населення про реформу децентралізації та її аспекти, зокрема, у сфері освіти та охорони здоров'я, підвищити обізнаність громадськості щодо її сутності, продемонструвавши найкращі практики вже існуючих об'єднаних територіальних громад (ОТГ), а також заохотити громадян стати агентами змін. 

06.06.2019 - 14:33 | Переглядів: 5141
Author list 50b679c93f82ea572e950652c661b5bf

Автор: Тетяна Вороніна

Теги:

навчання

Джерело:

Agravery.com

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

25 вересня 2020

Конкурс цифрової трансформації "Дієва громада" від Мінцифри

Конкурс цифрової трансформації "Дієва громада"...

Міністерство цифрової трансформації оголосило конкурс «Дієва Громада» (дізнатись більше). Це перший етап оцінки...

25 вересня 2020

Після місцевих виборів Держгеокадастр передасть громадам всі державні сільгоспземлі

Після місцевих виборів Держгеокадастр передасть...

Після місцевих виборів, які призначені на 25 жовтня 2020 року, територіальним громадам передадуть у власність всі...

24 вересня 2020

Програма «U-LEAD з Європою» передала чотири проєкти будівництва ЦНАП Уряду України

Програма «U-LEAD з Європою» передала чотири...

В рамках реалізації Початкової Фази та Фази Впровадження Програми «U-LEAD з Європою» в частині покращення якості...

23 вересня 2020

Розвиток мережі ЦНАП: Уряд розширив сферу компетенції Мінцифри

Розвиток мережі ЦНАП: Уряд розширив сферу...

Мінцифри відповідатиме за формування пропозицій щодо надання державної фінансової підтримки з державного бюджету...

23 вересня 2020

«Це фатальна помилка, у якій доведеться розкаюватися дуже швидко», - Ігор Коліушко про можливі наслідки неприйняття законопроєкту №3651

«Це фатальна помилка, у якій доведеться...

Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко розповів «Децентралізації», що чекатиме Україну, якщо...