05 грудня 2023
Logo slogan

Сонячна електростанція і зупинка "all inclusive": плани та перспективи мальовничої  Буцької громади

Буцька ОТГ – одна із найамбіційніших і найперспективніших громад Черкащини, чиї краєвиди не в змозі повторити жоден населений пункт регіону. Усе – завдяки туристичному каньйону і бажанню жителів раціонально його використовувати. Цьогоріч за сприяння громади в Буках відбувся перший гастрофестиваль. У планах – брендований музей меду, школа мистецтв та сонячна електростанціяє.

Об’єднання до Буцької селищної ради відбулось 24 грудня 2017 року. До Буків приєднались три населених пункти: Кути, Багва, Улянівка. На сьогодні кількість населення громади складає 2850 осіб. Загальна площа – 38 тисяч гектарів. За словами голови ОТГ Сергія Залізняка, згідно з перспективним планом, повинні були приєднатись ще чотири населених пункти, але сільські голови вирішили по-іншому.

"Взагалі у громаді мало би бути 5400 осіб. Люди цих сіл до нас звертались неодноразово з пропозиціями, щоб ми їх приєднали. Сільські голови зібрали сесію із неповною кількістю депутатів і вирішили піти до Маньківської ОТГ, хоча в цих населених пунктів немає навіть кладовища. Люди фактично живуть на нашій на території, всі діти навчаються у нас, багато хто тут працює. Попереду є час, думаю, повернемо їх назад", – каже Сергій Степанович.

Загалом процес децентралізації очільник Буцької громади називає "ковтком повітря" та "світлом в кінці тунелю" для невеликих населених пунктів. Якщо раніше люди сиділи без роботи, або ж виїжджали за кордон, сьогодні вони активно працевлаштовуються.

"У нас працюють чотири навчальні заклади, серед яких – професійний ліцей. Учні випікають свій оригінальний хліб. Є дві школи: Багвянська і Буцька, базова, – розповідає очільник ОТГ. – Після об’єднання ми не звільнили жодної людини, не закрили жодного будинку культури, плануємо зробити школу мистецтв. Адже тут велика кількість діток, які хотіли б розвиватися. Без фахівців це майже неможливо. Також хочемо створити власний музей меду, зробити з цього бренд і продавати його у впізнаваних баночках із наклейками".

Варто зауважити, що до створення громади територія Буків, і каньйону зокрема, була абсолютно безкоштовною і не приносила людям прибутку. Для своїх цілей особливо облюбували цю місцину провідні телеканали. Зараз керівництво ОТГ почало усе втілювати у правову площину.

"Ми уже завершили детальний план території, де розмальовано кафе, туалети, ресторани, спортивний, дитячий, оглядовий майданчики. На це ми витратили 250 тисяч гривень. Ця технічна документація потрібна для будь-якого інвестора. Якщо це зупинка, там обов’язково буде цивілізований туалет, душова кабіна (щоб дітей можна було переодягнути, зарядити мобільний телефон), інформаційний центр, прокат велосипедів. Якщо людина погоджується на ці умови, ми тільки за. Громада рухається в тому напрямку, щоб і місцевих було залучено до заробітку коштів", – пояснює пан Сергій.

Один із найменших населених пунктів Маньківського району, село Кути (320 жителів), що входить до Буцької ОТГ, ризикнув об’єднатися, аби фінансово збагатитись. Адже раніше, як зазначає староста Кутів Ігор Островий, надходження до бюджету були такими мізерними, що їх вистачало лише на утримання керівного апарату і трішки – на невеличкий розвиток.

"Моя пропозиція на об’єднання була свідомою, обдуманою. Попередній аналіз говорив про те, що ми як мінімум потроїмо наш бюджет за рахунок того, що буде надходити ПДФО. Населення по різному сприймало процес об’єднання. Були люди, які звикли жити старими стереотипами, а значна частина людей хотіла змін, тому вони підтримали ініціативу, – каже Ігор Іванович. – У складі Буцької селищної ради є два наших депутати і члени виконкому. У питанні господарської діяльності і прийнятті рішень ми абсолютно солідарні, наші інтереси враховуються. Процес об’єднання непростий, бувають моменти, що набиваємо шишки, але рішення, які ми приймаємо, вони спільні. Успіхи і помилки теж спільні".

Ігор Островий має своє бачення щодо Буцького каньйону. Оскільки перспектива велика, завдання громади – створити відповідну інфраструктуру. Напроти школи в Буках стоїть недобудована лікарня. Свого часу в неї були вкладені великі бюджетні кошти, потім будівництво заморозили. Представники ОТГ намагаються знайти інвестора, який би дав цій будівлі життя. Як варіант, там доречно було б облаштувати готельний комплекс.

На території Буків збудована перша в Україні гідроелектростанція. Її відновлення – також у планах громади.

"Коли інвестори почали реконструкцію, з’явились археологи і сказали, що, можливо, колись тут була трипільська культура. І поки що усе призупинилось. Мабуть, треба буде копати, але в принципі це неможливо, бо там суцільний камінь", – каже очільник ОТГ.

Паралельно з цим у Буках зводять сонячну електростанцію, яка забезпечить населенню мінімум 15 робочих місць. Уже затверджена технічна документація, іде розподіл земельних ділянок. Протягом цього року електростанція запрацює.

Зважаючи на перспективний план громади, на об’єднання наважилась колишня сільська голова, а нині в. о. старости села Багви Раїса Стародубцева. Якщо населений пункт (539 осіб) ішов в ОТГ з бюджетом у мільйон чотириста тисяч гривень, зараз надходить до трьох мільйонів гривень.

"Процес децентралізації таки необхідний для нашої країни, адже з кожним роком в селі стає все менше населення. У нас на території живе і працює швейцарець. Він привозив сюди делегацію, яка розповідала про об’єднання, яке в них давно пройшло. Нам порадили теж так зробити, бо інакше ми не виживемо. Сьогодні село живе. Робляться дороги, розчищаються, встановляється освітлення", – зазначає Раїса Василівна.

До слова, у Буцькій ОТГ працює молода служба – комунальне підприємство "Каньйон". За інфраструктурну субвенцію їй придбали техніку. Цієї зими КП дуже допомогло і працівникам ДСНС, і поліції, коли розгортали дороги і визволяли зі снігових полонів людей.

Стела "Я люблю Буки", звідки стартують усі екскурсії, – теж справа місцевих комунальників. За виготовлення цього напису в Умані пропонували 30 тисяч гривень. В Буках його зробили за 2100  гривень.

Буцька загальноосвітня школа. На сьогодні вона налічує 250 учнів. На балансі є три автобуси, які підвозять дітей з інших 8 населених пунктів. Є два кабінети інформатики, ще два – з інтерактивними комплексами. Загалом у навчальному закладі 40 комп’ютерів. Нещодавно сюди закупили твердопаливний котел. З 1 до 4 класу діти харчуються безкоштовно, 5-11 класи за рахунок батьків. Вартість харчування – не більше 15 гривень. У планах – новий кабінет інформатики, спортивний майданчик.

Приєднані зображення:

Область:

Черкаська область

Громади:

Буцька селищна об’єднана територіальна громада Буцька територіальна громада

Джерело:

vikka.ua

Поділитися новиною:

Читайте також:

04 грудня 2023

Швейцарія передала сім автомобілів для роботи мобільних ЦНАПів на Херсонщині

Швейцарія передала сім автомобілів для роботи...

Швейцарія передала Україні сім автомобілів для роботи мобільних ЦНАПів у семи громадах Херсонщини. Завдяки цьому...

04 грудня 2023

35 громад з 6 областей отримали техніку для відновлення надання послуг

35 громад з 6 областей отримали техніку для...

  35 деокупованих і постраждалих громад з Дніпропетровської, Запорізької, Київської, Миколаївської,...

04 грудня 2023

«Питання не фінансів і політики, а взаємин»: Ян Герчинський про освітню субвенцію та систему оплати праці вчителів

«Питання не фінансів і політики, а взаємин»: Ян...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) Розмову з Яном Герчинським, експертом шведсько-українського проєкту...

04 грудня 2023

Інформаційно-аналітичний дашборд «Бюджети територіальних громад України» оновлено

Інформаційно-аналітичний дашборд «Бюджети...

Програма "U-LEAD  з Європою" оновила інформаційно-аналітичний дашборд «Бюджети територіальних громад України». З...