Коли мрії збуваються: єдину на Донеччині приватну бібліотеку відкрили в Андріївській громаді

Коли мрії збуваються: єдину на Донеччині приватну бібліотеку відкрили в Андріївській громаді

Єдина в Донецькій області приватна публічна бібліотека відкрита в селі Сергіївка Андріївської ОТГ. Ця бібліотека народилась зі звичайної  мрії підлітка в інвалідному візку, а завдяки небайдужості оточуючих людей стала реальністю.


Передісторія

 

Дмитро Ружевич все своє недовге життя провів в інвалідному візку. Йому не вистачало спілкування з однолітками. Про це від волонтера Максима Потапчука дізналась дитяча українська письменниця Євгенія Пірог, керівник волонтерської Всеукраїнської ініціативи «Додай читання». Це було наприкінці 2015 року. Зустрічаючись з дітьми в різних регіонах України,  вона пропонувала їм написати звичайні паперові листи Дмитрові – так зародився проект «Дмитрикова пошта». Разом з листами діти надсилали книжки, щоб Дмитро міг читати та менше нудьгувати, не маючи можливості відвідувати звичайну школу.

 

Дмитро Ружевич

 

Завдяки «Дмитриковій пошті» у хлопця з’явилось не тільки багато друзів з різних куточків України, але й чимало книжок. Їх назбиралось стільки, що час було відкривати бібліотеку. За підтримки дорослих друзів-волонтерів для бібліотеки виготовили власний екслібрис (бібліотечний штамп, який проставляють у кожній книжці). Посвята в директори бібліотеки відбулась взимку 2016 року в краматорській школі.

 

Власний екслібрис бібліотеки Дмитра

 

А згодом 13-річний Дмитро Ружевич став рекордсменом Книги рекордів України як наймолодший в країні директор бібліотеки. Спеціально з цього приводу в березні 2017 року до невеликого села в Слов’янському районі приїздили представники Книги рекордів, щоб зафіксувати досягнення Дмитра.

 

Рекорд України - наймолодший директор бібліотеки

 

Книжки продовжували надходити до приватної бібліотеки, Дмитро почав їх передавати в дитячі будинки, шкільні бібліотеки. Якщо підрахувати, скільки отримав та подарував далі, вийде понад 2 тис. екземплярів. Навіть місцеві вчителі приходили по книжки до нього, які зазначені в шкільній програмі але були відсутні в них самих чи бібліотеці. Разом з друзями та помічниками Дмитро продовжував наполегливо працювати над популяризацією своєї справи і мріяти. І ці мрії збувались!

 

Книжки продовжували надходити до приватної бібліотеки

 

Ще до початку директорства хлопець, який всім серцем вболівав за долю України, мріяв побувати на військовому аеродромі в сусідньому Краматорську. Для всього села стало несподіванкою, коли в день народження Дмитра до його будинку приїхав справжній БТР з військовими, забрав хлопця та повіз на екскурсію до аеродрому. Один з центральних телеканалів зняв про Дмитра цілу передачу, під час якої хлопець розповів про свою мрію відвідати музей Гарі Поттера в Лондоні. Нові дорослі знайомі допомогли втілити й цю мрію дитини – він уперше в житті сів у літак, побував у Лондоні в музеї свого улюбленого книжкового героя. На жаль, не здійснилась найголовніша мрія Дмитра – в грудні минулого року через хворобу хлопець помер...

 

Нове життя Дмитрикової бібліотеки

Але справа Дмитра залишилась жити. В березні поточного року на Донеччині стартував літературно-екскурсійний проект «Мотиваційна бібліотека Дмитра Ружевича». Єдина в регіоні приватна публічна бібліотека розпочала прийом гостей. Першими до Сергіївки завітали школярі з Краматорська, їх поїздка стала можливою завдяки волонтерським та громадським ініціативам та спонсорам. Розпочинається такий візит з екскурсії селом Сергіївка, де функціонує єдиний в Донецькій області жіночий монастир, а в місцевому клубі одружують молодят навіть з сусідніх міст, бо пропонують цікаву церемонію, якої поблизу ніде нема.

«Всі книжки в Дмитриковій бібліотеці впорядковані за темами, - розповідає письменниця Евгенія Пірог, яка доклала багато зусиль для старту вже цього проекту, щоб всі попередні також залишались живими. - Особлива полиця – книжки з автографами, які Дмитру надсилали відомі сучасні письменники. Поруч – новинки від поважних видавництв і звичайних українців, які продовжують надсилати посилки з чудовими книгами».

 

Письменниця Евгенія Пірог

 

Особливе місце на парадній полиці в іншій кімнаті – для книжки «Тридцять перший меридіан» Євгенії Пірог, у якій Дмитро став прототипом головного персонажа. Перебуваючи в гостях у Дмитрикової бібліотеки можна вивчити мовою жестів своє ім'я, проштампувати нові надходження до бібліотеки, позначити на мапі України, звідки приїхали на екскурсію.

 

У  книзі «Тридцять перший меридіан» Євгенії Пірог Дмитро став прототипом головного персонажа

 

Дмитрикова бібліотека продовжує ділитись книжками. Двісті книжок поїхали до села Андріївка - адміністративного центру об’єднаної громади, куди входить село Сергіївка. Вони поповнять шкільну та сільську бібліотеки в Андріївці.  Хранительками «Бібліотеки Дмитра Ружевича» стали його мама Людмила Ружевич та маленька сестра Ілона, які  продовжуватимуть благодійну справу мужнього підлітка.

 

Дмитрикова бібліотека продовжує ділитись книжками

 

«Ключовим фактором розвитку громадянського суспільства виступає довіра, якої поки не вистачає в нашій країні, про це говорять безліч наукових досліджень, - коментує Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». – Йдеться про довіру між державою та місцевим самоврядуванням, між владою та громадянами, про довіру між самими громадянами. В результаті це породжує низку проблем: посилений контроль з боку держави, незнання чи небажання людей звертатись за допомогою, подекуди зневажливе ставлення влади до проблем звичайних людей. У певних ситуаціях до розв’язання соціальних та суспільних задач починає долучатись громадянське суспільство, небайдужі люди. Синергія їх зусиль за підтримки з боку місцевого самоврядування, держави, здатна привести до позитивних результатів. Своїм прикладом Дмитро з села Сергіївка довів, що навіть з простої мрії можлива реалізація суспільно важливого проекту».

Область:

Донецька область

Громади:

Андріївська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною: