07 червня 2023
Logo slogan

Чому Дунаєвецька громада – гарний приклад міжмуніципального співробітництва у сфері надання адмінпослуг?

Очільники Дунаєвецької громади та району з колективом ЦНАП  (Справа наліво – перший заступник голови РДА, голова ОТГ, голова райради)

 

 «Так як Дунаєвецький район повністю покритий об'єднаними громадами, ми вийшли з пропозицією до сусідів – зробити так, щоб кожен мешканець мав доступ до адмінпослуг через потужний ЦНАП. Разом ми дійшли висновку, що в деяких громадах створювати окремі ЦНАП недоцільно, оптимальніше буде об’єднати під дахом спільного ЦНАП максимальну кількість послуг, забезпечивши мешканцям доступ через мобільний ЦНАП та віддалені робочі місця», - пояснює мотиви співпраці громад Веліна Заяць, голова Дунаєвецької міської громади та ініціаторка співробітництва.

Співробітництво громад у сфері адмінпослуг на основі договору (міжмуніципальне співробітництво або ММС) є недооціненим інструментом. Відповідно до реєстру договорів про співробітництво від 25 січня 2019 року частка договорів по адмінпослугам становить лише 20%.

ММС у сфері адмінпослуг використовується як альтернатива створенню власного Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). Застосування такого співробітництва дозволяє:

  1. створювати точки доступу до послуг ( ВРМ) у громадах, де бракує інституційної чи іншої спроможності для створення власного ЦНАП чи отримання певних повноважень;
  2. заощаджувати фінансові та інші ресурси там, де завдяки ММС можна обирати раціональніші рішення (наприклад, створення ВРМ замість повноцінного власного ЦНАП; створення спільного ЦНАП для кількох громад);
  3. поєднувати зусилля і ресурси кількох громад для досягнення амбітних цілей, де бракує ресурсів громад поодинці (наприклад, придбати паспортну станцію чи мобільний ЦНАП тощо).

Таке співробітництво може бути дійсно дуже ефективним інструментом, особливо для маленьких або новостворених громад, очільники яких працюють над тим, щоб надавати адміністративні послуги мешканцям максимально ефективно та якісно.

Отже, у Дунаєвецькому районі сформовано чотири об'єднані територіальні громади: Дунаєвецька міська ОТГ, Дунаєвецька селищна ОТГ, Маківська та Смотрицька сільські ОТГ, які покривають всю його територію. Разом це 51 населений пункт. Звичайно, що кожна з громад має віддалені від центру невеликі населені пункти, мешканці яких потребують якісних адмінпослуг, проте отримати їх можливо лише в різних установах, що знаходяться в центрі громади. Звичайно, що не завжди зручно та швидко. Завдяки договору про співробітництво, до якого долучилися всі чотири громади району, Дунаєвецька громада отримала можливість подати заявку на участь у Фазі Впровадження Програми «U-LEAD з Європою».

 

Декларацію про наміри підписано очільниками громад району, представниками РДА та Програми «U-LEAD з Європою»

 

«В Україні співробітництво громад в сфері адмінпослуг тільки починають використовувати, поки ще не всі розуміють, як це робити ефективно та взаємовигідно для кожного з партнерів. Насправді ж, цей інструмент має бути дуже корисним, особливо для маленьких громад, та дозволить значно розширювати точки доступу до адмінпослуг, покращувати їх якість, заощаджувати публічні ресурси», - зазначає Петро Макаренко, регіональний координатор напряму з покращення якості надання адміністративних послуг для населення Програми «U-LEAD з Європою». Саме до його центрально-південної команди регіональних спеціалістів потрапила заявка Дунаєвецької громади після її відбору експертною комісією Фази Впровадження (до складу якої входять представники Мінрегіон, МЕРТ та «U-LEAD з Європою»).

За результатами роботи експертів Програми було розроблене Технічне завдання: Дунаєвецька громада отримала пакет підтримки відповідно до своєї заявки. В результаті участі у Фазі Впровадження у ЦНАП громади буде проведено інституційну модернізацію вже працюючого спільного ЦНАП громади та РДА, доповнено його мобільним ЦНАП та одним віддаленим робочим місцем (для тестування і подальшого поширення на решту старостинських округів громади). Відповідно до договору про співробітництво мобільний ЦНАП працюватиме й у сусідніх ОТГ та надасть доступ до якісних адмінпослуг всім мешканцям Дунаєвецького району. В результаті більше 73 тисяч мешканців громади та району будуть забезпечені якісними адміністративними послугами.

 

Адміністративні послуги –  не перший приклад співпраці очільників громад та району на Хмельниччині

 

Запуск «ЦНАП на колесах» є оптимальним рішенням для наближення адмінпослуг до мешканців всіх громад Дунаєвецького району. «Наші громади дуже різні, деякі населені пункти розташовані за 30 км від центрів громад. Мобільний ЦНАП надасть можливість вирішити це питання. Наша найперша мотивація – наблизити послуги до громадян», - каже Веліна Заяць, голова Дунаєвецької громади.

Голова Смотрицької громади Людмила Пелих підтверджує слова колеги: «Основне завдання органів місцевого самоврядування – задоволення потреб громадян у отриманні різного виду послуг, в тому числі адміністративних. Саме тому це має бути прерогативою для управлінців».

Спільний ЦНАП вже не перший проект міжмуніципальної співпраці громад району. Як зазначив Антон Камінський, голова Дунаєвецької селищної громади: «Громади вже співпрацюють у освітній сфері, створили спільну станцію переробки твердих побутових відходів, заснували плодово-ягідний та молочний кооперативи. А для наближення послуг до людей мобільний ЦНАП є просто необхідним. Ми дуже багато працюємо над тим, щоб надавати на місцях потрібні послуги, наприклад, послуги РАЦС надаємо в старостатах, щоб мешканцям не потрібно було їздити в район».

 

Антон Камінський, голова Дунаєвецької селищної громади, розповідає про досвід міжмуніципального співробітництва

 

Важливо, що Дунаєвецька громада є фінансово спроможною для утримання основного офісу ЦНАП та обслуговування мобільного ЦНАП. «Саме фінансова самодостатність громад є основною метою децентралізації. Нам потрібно створити всі умови, щоб у громаду приходили інвестори, щоб люди мали робочі місця, і щоб громади були спроможними», - наголошує перший заступник голови Дунаєвецької районної державної адміністрації Руслан Смолінський.

За умовами співфінансування Програми, громада за власні кошти закуповує обладнання для мобільного офісу та облаштовує гараж, а також забезпечує утримання та охорону мобільного ЦНАП.

Комплексний підхід до вибору моделі ЦНАП та готовність громад Дунаєвецького району  співпрацювати для досягнення спільної мети є чудовим прикладом міжмуніципального співробітництва для реалізації масштабного проекту та покращення життя мешканців всього району. Це лише один з прикладів, як можливо покращити надання адмінпослуг на місцях ефективно, оптимально, швидко та надійно.

 

 ЦНАП Дунаєвецької ОТГ

Рецепція ЦНАП Дунаєвецької ОТГ

Веліна Заяць, голова Дунаєвецької громади очолює велопробіг містом

Теги:

співробітництво адміністративні послуги Петро Макаренко

Область:

Хмельницька область

Громади:

Дунаєвецька територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

01 червня 2023

За підтримки U-LEAD громада з Херсонщини відновлює енергетичну незалежність

За підтримки U-LEAD громада з Херсонщини...

У Бериславській громаді створять підприємство з виробництва паливних брикетів із соломи. Ними будуть обігрівати...

12 травня 2023

У Лановецькій громаді запрацював коворкінг-простір для підприємців у рамках Програми USAID DOBRE

У Лановецькій громаді запрацював...

11 травня у Ланівцях Тернопільської області відбулося відкриття коворкінгу для підприємців. Це вже 11-й проєкт, який...

03 травня 2023

У Батівській громаді планують створювати логістичні хаби

У Батівській громаді планують створювати...

Батівська селищна територіальна громада Закарпатської області увійшла в число громад, які отримали підтримку...

01 травня 2023

У Хоростківській громаді на Тернопільщині відкрився Дія Центр

У Хоростківській громаді на Тернопільщині...

У Хоростківській громаді Тернопільської області 28 квітня 2023 року відкрився сучасний ЦНАП - Дія Центр. Нове...