Степан Зелінський: ми утворили перший туристичний кластер в Теребовлі

Як розвивається туризм в об’єднаних громадах на Івано-Франківщині та Тернопільщині, в ефірі Українського радіо в програмі "Вся країна. Сучасна громада" розповідали директор інформаційного туристичного центру Теребовлянської ОТГ Степан Зелінський, голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів, а також виконавчий директор регіонального відділення асоціації міст України Юрій Стефанчук.

Яку частку у бюджетах ваших громад становлять надходження від туризму?

Назарій Іванів: Наша громада ще молода, але ми динамічно рухаємось в цьому напрямку, аби отримати максимум доходу від туризму. У 2018 році в Тернопільській області було зібрано 3 млн від туристичного збору, в нашій ОТГ — ця цифра становить не більше, ніж 100-200 тисяч грн. Є надії, що за кілька років ця частка значно зросте.

Степан Зелінський: Теребовлянська ОТГ розвиває туризм лише рік - півтора. Готелів і номерних комплексів наразі немає і це велика проблема. Наступного року з’явиться один готель, а також хостел. Зелений туризм підтягується, тобто з цього будуть також надхоження. Наразі тільки туристичний інформаційний центр і замок, який входить до національного заповідника "Замки Тернопілля" — це десь приблизно 200 тисяч гривень надходжень за цей рік.

На що робите ставку, збираючись розвивати туризм. Чим будете заволікати людей?

Степан Зелінський: Ми започаткували у Теребовлі туристичний центр. Оформили його як комунальне підприємство, яке має можливість надавати туристичні послуги. Розробили туристичні програми та створили декілька стандартних екскурсій містом. Показали туристам, що Теребовля — це не лише замок, а древнє княже місто. Крім того, почали показувати всім, що в нас є два з п’яти в Україні красиві віадуки. Це класне місце з гарними селфі. Далі - екскурсії на червоні кар’єри. Також виграли грант — 20 велосипедів. Напевно, це буде єдиний комунальний велопрокат в області, і ми запускаємо тревел-маршрути через ліс, а також велоквести для школярів. Пропонуємо цікаву нічну екскурсію зі смолоскипами на Замкову гору. Наразі стимулюємо розвиток зеленого туризму, нарешті з’явилися люди охочі цим займатися. Ну, і будуємо перший готель. У нас є партнери з Польщі, які готові привозити туристів, але поки що немає де їх розміщувати.   

Назарій Іванів: Ми виграли грант 250 тисяч грн на створення першого в Україні музею "Депортації українців до Сибіру". Таким чином ми будемо заохочувати туриста зупинитися в нашій ОТГ. Далі ми хочемо відновити вузькоколійку для з’єднання з такими точками туризму, як форельне господарство, дача митрополита Андрія Шептицького, доменна піч, монастир. Дуже багато є історичних пам’яток цікавих туристу. Планується, що туристи відвідають музей, а далі вузькоколійкою зможуть об’їхати і подивитись все найцікавіше.

На кого більше робите ставку на внутрішнього туриста. Чи на іноземців?

Назарій Іванів:  Якщо чесно, то на зовнішнього — на іноземців. І зараз у нас більше все ж іноземних туристів.

Юрій Стефанчук: В середньому, один іноземець за поїздку залишає в середньому 500 євро, і це більше, ніж може собі дозволити середньостатистичний українець, подорожуючи країною.

Степан Зелінський: В нашій громаді розподілилося 50 на 50. І хоча цього року до нас приїхало більше українців, але по залишених туристами коштах вийшло однаково. Простіше надавати послуги іноземцям і отримувати більше грошей.

За кордоном, наприклад у Латвії, громади створюють туристичні кластери — системи взаємодії туристичних підприємств на певній території, задля створення туристичного продукту. Чи можна у нас запустити технологію за таким принципом?

Юрій Стефанчук: Сьогодні, на етапі реформування, ОТГ можуть працювати по-новому. Проте на першому етапі в них інші завдання, але, якщо говорити про розвиток туризму, то в майбутньому туристичні кластери будуть одні з найсерйозніших економічних сталих показників, які наповнюватимуть  бюджети наших громад.

Степан Зелінський: Можу похвалитися, що ми утворили перший туристичний кластер в Теребовлі. В якому є учасники — туристичний інфоцентр, міська рада,  яка виділяє кошти на туризм, та новоутворений музей-майстерня, який отримав грант у 3 млн гривень і вже діє. Крім того, в кластер входить літературна садиба письменниці Наталки Махно. Є озера, де можна половити рибу і заночувати в наметі або в дерев’яному будиночку. Ну і звичайно - мед. Ми славимось медом!

Після створення громади, щось змінилося? Чи сприяє це просуванню туристичного бізнесу?

Назарій Іванів:  З часу, коли ми об’єдналися, в нашій громаді кожен відчув себе ґаздою, кожна людина розуміє, що, розвиваючи той чи інший потенціал, прибираючи територію, сплачуючи податки тощо,  ми це робимо для себе, а не для когось. Зараз, коли податки йдуть в ОТГ, мешканці знають, що вкладають в розвиток своєї території. Це однозначно дуже позитивний досвід. Закликаю всіх до об’єднання. І тільки тоді ми можемо надіятись на позитивний розвиток нашої країни в цілому.

Що порадите тим, хто тільки збирається розвивати туристичну галузь?

Юрій Стефанчук: Насамперед потрібно звернути увагу на туристичні ресурси, природні чи історичні, які можуть привабити туриста, і завжди відповідати собі на запитання: "Чому він має приїхати ще", і робити усе, щоб турист хотів повернутися.

17.12.2018 - 13:46 | Переглядів: 12266

Приєднані зображення:

Теги:

культура туризм

Область:

Івано-Франківська область Тернопільська область

Громади:

Теребовлянська міська об’єднана територіальна громада Брошнів-Осадська селищна об’єднана територіальна громада Теребовлянська територіальна громада

Джерело:

Українське радіо

Поділитися новиною:

Читайте також:

10 серпня 2022

Цивільна мобілізація на рівні громад допоможе подолати проблеми, спричинені війною, - В’ячеслав Негода

Цивільна мобілізація на рівні громад допоможе...

  Війна вимагає від органів місцевого самоврядування швидких та ефективних рішень для подолання проблем,...

10 серпня 2022

Збитки Гостомеля складають 9,5 млрд грн: що треба для швидкої відбудови громади та залучення інвестицій

Збитки Гостомеля складають 9,5 млрд грн: що...

  Сума, завданих росіянами збитків у місті, що захищало українську «Мрію», складає 9,5 млрд грн, згідно з...

10 серпня 2022

Як відновити місцеве самоврядування від наслідків війни - колонка експертів

Як відновити місцеве самоврядування від...

Автор: Маркіян Дацишин, національний консультант Ради Європи, у співавторстві із Соріном Іоніце міжнародним...

10 серпня 2022

Недобоївська громада: дружня громада і край смачних врожаїв

Недобоївська громада: дружня громада і край...

У Недобоївській громаді Чернівецької області ледь не кожен сезон - врожайний. Влітку збирають абрикоси, черешні,...