Олександрівська громада – північна брама Донеччини

 

Олександрівська громада на Донеччині  знаходиться на перетині доріг трьох областей - Донецької, Дніпропетровської та Харківської. Саме тому гостинну сільськогосподарську громаду вважають «брамою» у Донецьку область.

Хоча перші вибори в Олександрівську ОТГ відбулись лише в квітні цього року, активності та завзятості, спрямованої на розвиток, можуть позаздрити інші громади Донеччини.

Ставку на розвиток у молодій Олександрівській ОТГ зробили на підприємництві. В громаді зареєстровані 63 середніх та малих підприємства, третина з них – у сфері торгівлі, стільки ж – сільське господарство. Яким чином розвивається бізнес на селищній території дізнавались під час навчального візиту в Олександрівську ОТГ, організовану Донецьким Центром розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

 

Житня крупа корисна для здоров’я

 

Господарство «Лактус» в селі Очеретине – бюджетоутворююче підприємство. Тут обробляють майже 4 тис. гектарів землі Олександрівської громади, вирощують зернові та виробляють крупу з власної сировини. Владислав Стукал, завідувач крупопереробного цеху, знайомить гостей з процесом виробництва крупи. Продають її в магазинах Донецької області як в пачках, так і на вагу.

Тут самі вирощують пшеницю, ячмінь, гречку, пшоно, горох. Місцевою родзинкою є житня крупа, яку другий рік виробляють в Очеретиному.

 

 

«Зазвичай виробники перемалюють жито на муку, ми вирішили робити крупу, - розповідає Владислав. – Вона дуже корисна, особливо для діабетиків, в Європі користується попитом, а в нас мало хто знає про користь житньої крупи. Виготовляємо другий рік, до цього пройшли всю необхідну процедуру стандартизації, працювали над якістю».

За словами виробників, в Україні більше ніхто не робить такий продукт, крім них, - у магазинах можна зустріти лише пластівці. 

 

 

Таку рідкість можна використати для популяризації гастрономічного туризму, порадили представникам підприємства під час екскурсії. Процес виробництва та пакування круп зацікавить не тільки школярів, а й дорослих, що дозволить популяризувати Олександрівську ОТГ.

 

Яблучний сік власного виробництва

 

Цех з виготовлення натурального яблучного соку в селі Високопілля відкрили  в 2013 році. Встановили одну лінію виробництва соку. Грантами чи державною підтримкою поки не користались, розраховують лише на власні сили. Виробництвом соку в ТОВ «Райське» займаються вісім людей, на збір врожаю залучають додаткові трудові ресурси.

«Наш сік робимо з власних фруктів. Окрім чистого яблучного виготовляємо ще чотири варіанти з додаванням малини, вишні, моркви, буряка, - розповідає Андрій Мельничак, начальник виробництва. - Ми не додаємо консервантів та цукру. Прес розрахований на 1,8 тони сировини. Якщо робимо сік з добавками, то змішуємо 1,6 тони яблук та 200 кілограмів інших ягід, фруктів чи овочів. Готовий сік не кип’ятимо, а пастеризуємо, так більше вітамінів залишається. Поки пакуємо лише в літрову скляну тару, плануємо в подальшому випускати сік в трилітрові банки та тетрапаки». 

 

 

Натуральний місцевий сік є в меню вихованців дитячих садків. На підприємстві зацікавились можливістю компенсації з держави на закупівлю саджанців. Тим більше в поточному році тут висадили виноград, а 27-річний яблуневий сад потребує оновлення.

Наступного року в Києві відбудеться гастрономічна виставка, де буде в тому числі експозиція Донецької області, повідомили представники Донецької ОДА. Яблучний сік з Олександрівської громади зможе також бути представлений на цій виставці.

 

Чим допомогти місцевим підприємцям

 

На семінар з представниками профільних департаментів Донецької  ОДА зібрались ті представники громади, які вже займаються чи тільки планують займатись підприємництвом. До фахівців було безліч питань:  як написати якісний бізнес-план, яким чином претендувати на державну підтримку господарства, чи можна розраховувати на гранти для розвитку зеленої енергетики тощо.

Зацікавились олександрівці можливістю отримати грошову підтримку за молодняк корів. Державна підтримка діє до кінця поточного року, в листопаді ще є можливість оформити документи.

До речі, Олександрівська ОТГ виявилась лідером серед усіх 10 громад Донецької області при оформленні цієї дотації. Документи подали 180 людей на 365 голів молодняка, сума державної підтримки складає 257 тис. грн. За даними обласного департаменту АПК, усі 10 об’єднаних громад подали на 434 тис. грн підтримки, що складає 38% від загального обсягу дотації в регіоні.

Говорячи про обласну програму підтримки малого та середнього бізнесу «Український донецький куркуль», представники департаменту економіки покроково розписали, куди та з якими документами треба звертатись, реальними прикладами продемонстрували, що програма насправді діє. Своїм досвідом поділився Олександр Кісненко, перший «куркуль» Олександрівської ОТГ. Родина Кісненків 12 років тому приїхала жити в Олександрівський район та оселилась в селі Петрівка Перша. Щоб прогодувати родину, де росте четверо дітей, Олександр вирішив займатись вирощуванням овочів у закритому ґрунті.  Для посилення свого господарства подав документи та пройшов конкурсний відбір в проекті «Український донецький куркуль». Грантова допомога піде на закупівлю теплиці та системи опалення, з часом підприємець оформить на роботу двох працівників. Це дозволить збільшити обсяги вирощуваних овочів та розширити ринки збуту. Олександрівська селищна рада взяла участь у співфінансуванні «куркуля», додавши необхідну суму з селищного бюджету до гранту від обласного бюджету.

 

 

«Таких огірків та помідорів, які вирощує Олександр, годі й пошукати, - зазначає Людмила Борисевич, голова Олександрівської ОТГ. – Екологічно чисту продукцію  в місцевого будемо готові купувати для дитячих садків та шкіл, тож радимо Олександру брати участь у тендері. Громада готова підтримувати куркулів, допомагати з оформленням документів та виділяти кошти на їх розвиток – за малим бізнесом майбутнє Олександрівської ОТГ. Саме тому на програму підтримки підприємництва на 2019 рік плануємо виділити до 1 млн грн з бюджету громади».

Працюючи над програмою соціально-економічного розвитку та бюджетом ОТГ на 2019 рік, пріоритетними секторами економіки в Олександрівській ОТГ визнали розвиток зеленого туризму, садівництва та ягідництва, організацію виробництва, в тому числі переробного, відновлювальну енергію.  Усіх небайдужих олександрівців селищний голова запрошує до обговорення проекту бюджету, основних напрямків програми соцекономрозвитку.

 

Ім’я для риби та садиба козака

 

Під час семінару значну увагу приділили розвиткові «зеленого туризму» в громаді. Природні об’єкти, історична складова, народні традиції та майстри – все це якнайкраще сприяє залученню туристів у громаду.  Олександрівцям розповіли, як власну домівку перетворити на гостинну садибу, а якщо на відпочинок залишається не більше 8 людей, то на початку навіть оформлювати підприємництво нема потреби. Такий досвід уже є в інших областях, на Донеччині тільки розпочинається рух на активізацію зеленого туризму.

В селі Некремінна Олександрівська ОТГ має намір відкрити музей-садибу козака Бакая, уже починають працювати над розробкою проектно-кошторисної документації. Гостинно вітати туристів раді в Олександрівці, де за кошти обласного екологічного фонду завершується будівництво парку. Оригінальною задумкою проекту стали  будиночки для виносної торгівлі, розташовані по периметру площі – Олександрівська громада готова започаткувати власний «сорочинський ярмарок». Святкуючи наприкінці вересня  День селища в Олександрівці, тут влаштували кулінарний батл між старостинськими округами, команди дивували гостей гастрономічними шедеврами.

 

 

Відома Олександрівська громада своїм Мар’євським водосховищем, де  вже дев’ять років поспіль проводяться змагання всеукраїнського рівня зі спортивної рибалки на коропа. Володимир Довгополов орендує водойму з 1998 року, а риба для нього – це справжня родина.

«Запускали коропів по 3-4 кілограми, тепер вони виросли до 25 кіло. У деяких коропів вже імена є, постійні риболови впізнають їх, коли виловлять. Поспілкуються, сфотографують та відпускають назад у воду. Головний у нас серед старожилів – короп Мар’ян, а ще є риба Петрович, Анатолійович та інша», - говорить з любов’ про своїх вихованців орендатор водойми.

 

 

Наступного року Україна прийматиме світовий чемпіонат зі спортивної ловлі коропів. Мар’євське водосховище за всіма параметрами підходить під проведення чемпіонату, але через військові дії в Донецькій області проводити подібні змагання не можна. Саме тому чемпіонат відбудеться в Івано-Франківській області.

Область:

Донецька область

Громади:

Олександрівська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

01 грудня 2021

Нове шкільне харчування: історія успіху Решетилівської громади

Нове шкільне харчування: історія успіху...

Перед введенням нового шкільного меню, у Решетилівській громаді провели анкетування серед учнів і батьків. Як...

29 листопада 2021

Станція чистоти. Бахмутська громада реалізовує грандіозний проєкт поводження з відходами

Станція чистоти. Бахмутська громада реалізовує...

  На Донеччині завершується будівництво одної з найбільших в Україні сміттєсортувальних станцій, де...

25 листопада 2021

Конкурс "Наша громада": Вознесенська громада отримала виграш та почала впроваджувати проєкт

Конкурс "Наша громада": Вознесенська громада...

  Півмільйона гривень на реалізацію проєкту «Компостуй – громаду гуртуй» громада уже отримала від...

22 листопада 2021

Малу IT-академію для дітей відкрили у Глибоцькій громаді

Малу IT-академію для дітей відкрили у...

Малу IT-академію для дітей відкрили у сесійній залі Глибоцької громади, за підтримки Програми USAID DOBRE. Учні...

18 листопада 2021

Соціальні послуги, дружні до дітей: Бахмут переміг у міжнародному конкурсі ЮНІСЕФ

Соціальні послуги, дружні до дітей: Бахмут...

Проєкт системи підтримки сімей, які виховують дітей з інвалідністю, переміг у міжнародному конкурсі Дитячого фонду...