За останні чотири роки на розвиток регіонів і громад держава та міжнародні партнери спрямовують безпрецедентну кількість коштів. Лише державної підтримки минулого року було 16,1 млрд грн, а на цей рік передбачено понад 37 млрд, що у 74 рази більше, ніж у 2014 році.
Використати ці ресурси потрібно ефективно. Але в областях часто не думають про ефективність, або не підходять до розвитку територій стратегічно. Це підтверджує невисока якість проектів, які подаються регіонами, скажімо, на фінансування з Державного фонду регіонального розвитку. Більшість проектів складно назвати розвитковими і вони часто не відповідають планам реалізації регіональних стратегій розвитку.
Про це в програмі «Сучасна громада» Українського радіо сказав експерт Програми «U-LEAD з Європою» Юрій Третяк.
За його словами, допомогти обласній владі і громадам розвивати території, розробляти якісні стратегії, плани та проекти покликані Агенції регіонального розвитку – недержавні неприбуткові організації, які можуть бути створені у кожному регіоні.
Поки що агенції діють лише в 14 областях. Інші регіони поки не поспішають зі створенням агенцій у відповідності до Закону України «Про засади державної регіональної політики", бо, на думку експерта, їм мабуть легше спрямувати кошти державної підтримки на латання дір, а не витрачати час і ресурси на стратегічні проекти.
«Усе, що треба від обласної влади – ради та адміністрації - це бажання розвивати регіон не на словах, а на ділі. Як тільки це стане метою, з’явиться необхідність залучення команди професіоналів, які зможуть взятися за складання та реалізацію стратегій, планів і проектів розвитку. Ці люди мають бути мотивованими фахівцями. Звичайно, таких експертів можна залучити за підтримки проектів міжнародної допомоги. Але проекти рано чи пізно закінчуються, а розвиток територій – постійний процес. Тому держава і передбачила для регіональної влади можливість створення установи, яка б не залежала від діяльності донорів чи політичної ситуації в країні», - зазначив Юрій Третяк.
«Є думка, що агенції – дороге задоволення для регіонів. Це не так. Затрати на роботу агенції – ніщо у порівнянні з розміром інвестицій, які агенція залучить в розвиток регіону, з загальною користю, яку отримає регіон та громади», - резюмував експерт.
Повну версію програми «Сучасна громада» за участі Юрія Третяка слухати ТУТ читати ТУТ
«Сучасна громада» виходить за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» / U-LEAD with Europe щосереди о 19:30.
Теги:
агенція регіонального розвитку Юрій Третяк
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
26 грудня 2024
Антикорупційний потенціал ОМС: чому він важливий для відбудови і як його підсилити?
Антикорупційний потенціал ОМС: чому він...
Авторка: Олександра Койдель, зовнішня експертка Програми "U-LEAD з Європою" Довгострокове відновлення України...
26 грудня 2024
Як Вертіївська громада обʼєдналася з навколишніми, щоби надавати послуги ІРЦ
Як Вертіївська громада обʼєдналася з...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) 2021 року, з реформою децентралізації постало питання: чи...
26 грудня 2024
У 2025 році громади отримають понад 14 млрд грн на освіту - інфографіка
У 2025 році громади отримають понад 14 млрд грн...
У наступному році на освіту буде спрямовано 14,31 млрд грн, що на 20% більше, порівняно з 2024 роком. Експерти...
26 грудня 2024
Вакансія. Консультант/ка з оцінки потреб та удосконалення послуг місцевого самоврядування
Вакансія. Консультант/ка з оцінки потреб та...
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) відкрила вакансію на посаду...