Що демонструє оцінка фінансової спроможності 366 ОТГ?

Процес добровільного об’єднання територіальних громад (ОТГ) охоплює все більшу територію країни. Можливість значно розширити свої повноваження та отримати додатковий ресурс для розвитку територій обумовлює значну активність місцевих рад.

Проте сьогодні важливими є не кількісні, а якісні параметри децентралізації органів місцевого самоврядування. Для забезпечення сталого розвитку території та надання якісних послуг населенню громади мають бути фінансово, економічно, соціально, кадрово спроможними. Про це в коментарі для «Децентралізації»  зазначила Яніна Казюк, координатор з фінансової децентралізації Центрального офісу реформ при Мінрегіоні.

За її словами, щоб допомогти органам місцевого самоврядування об’єднаних громад знаходити нові інструменти для розвитку своїх територій, експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні продовжують здійснювати моніторинг та оцінку фінансової спроможності 366 ОТГ.

Результати такого моніторингу  за 9 місяців 2017 року представили на ІІ всеукраїнському форумі об'єднаних громад «Ініціативи, що змінюють життя», який відбувся в Києві 4 грудня поточного року.

«Результати моніторингу чітко демонструють, що громади з більшою чисельністю населення мають більший фінансовий потенціал, ніж ті, в яких чисельність є меншою 5 тисяч осіб. Є поодинокі винятки. Це стосується окремих невеликих громад, на території яких розміщенні потужні підприємства. Це говорить про те, що невеликим громадам варто замислитися над питанням нарощування свого розвиткового потенціалу», - сказала Яніна Казюк.

20 ОТГ - лідерів фінансового моніторингу

Виходячи із чисельності населення в ОТГ, їх сформовано за групами.

За словами експерта, потужнішими є ті громади, які постійно нарощують свої власні доходи, використовуючи всі резерви, а також залучають інвестиційні ресурси. Важливим є і впровадження якісної кадрової політики, оскільки саме професійні фахівці дозволяють громадам як мобілізувати додаткові кошти, так і забезпечити їх ефективне використання.

Яніна Казюк нагадала, що оцінку фінансової спроможності 366-ти ОТГ проведено на підставі результатів моніторингу виконання місцевих бюджетів за 9 місяців 2017 року та за чотирма основними показниками, які відображають:

  • власні доходи на 1-го мешканця;
  • рівень дотаційності бюджетів (питома вага базової/реверсної дотації у доходах);
  • питому вагу видатків на утримання апарату управління у власних ресурсах ОТГ (без трансфертів з державного бюджету);
  • капітальні видатки на 1-го мешканця.

На підставі зазначених показників сформовано загальний рейтинг ОТГ.

Загальний рейтинг ОТГ :

У розрізі областей ТУТ:

Довідка:

Моніторинг фінансової спроможності ОТГ здійснено експертною Групою фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні.

 

07.12.2017 - 12:19 | Переглядів: 31488
Що демонструє оцінка фінансової спроможності 366 ОТГ?

Приєднані файли:

Теги:

бюджет бюджет аналітика Яніна Казюк

Джерело:

Читайте також:

06 червня 2025

У травні до місцевих бюджетів перерахували 19,7 млрд грн трансфертів з держбюджету

У травні до місцевих бюджетів перерахували 19,7...

У травні 2025 року Мінфін перерахував місцевим бюджетам 19,7 млрд грн міжбюджетних трансфертів, що становить 91,6%...

05 червня 2025

«ЦНАПи — нервова система держави в громадах. І вона має бути живою». Коментарі парламентарів щодо законопроекту №4380

«ЦНАПи — нервова система держави в громадах. І...

Сьогодні Верховна Рада України підтримала в першому читанні законопроєкт №4380 «Про адміністративний збір». Це...

05 червня 2025

10 червня - презентація нових підходів та інструментів стратегічного планування на місцевому рівні

10 червня - презентація нових підходів та...

Як ефективне стратегічне планування допомагає громадам реагувати на сучасні виклики та актуальні потреби? Про це...

05 червня 2025

Громади і «Укрпошта»: перша відверта розмова про послуги, податки і справедливість

Громади і «Укрпошта»: перша відверта розмова...

Відбулася перша робоча зустріч, ініційована Всеукраїнською Асоціацією ОТГ, де зібралися представники територіальних...