Поліетнічність громад - не перешкода для об’єднання, але її треба враховувати, - дослідження

Етнічне питання не є визначальним у прийнятті рішень громад про об’єднання, але ігнорувати його не варто. Про це йдеться у дослідженні Асоціації сприяння самоорганізації населення дослідження «Об’єднання громад в етноконтактних регіонах: особливості та перспективи» (ЗАВАНТАЖИТИ 49,2 МБ).

Експерти асоціації в першій половині 2019 року вивчали ситуацію з об’єднанням громад на територіях з компактним проживанням етнонаціональних меншин у Закарпатській, Запорізькій, Одеській та Чернівецькій областях. Серед іншого, дослідження містить аналіз 40 глибинних інтерв’ю з лідерами громад із різним етнічним складом населення.

За даними дослідження, етнічний фактор майже не згадується серед причин, які завадили громадам об'єднатися. Серед головних причин, які перешкоджали створенню ОТГ, назавали такі:

  • громади не дійшли згоди щодо конфігурації ОТГ, в тому числі - де буде центр ОТГ;
  • громади не захотіли обєднуватися, бо не розуміли переваг цього кроку - особливо це стосується заможніших громад, які не бажали брати відповідальність за менш заможних сусідів;
  • супротив з боку органів влади на рівні області чи району. 

Найчастіше респонденти згадували про питання етнічності громад в Одеській та Закарпатській областях. Там при обговоренні майбутніх конфігурацій ОТГ на цей чинник все ж звертають увагу, намагаючись об'єднуватися з представниками тієї самої етнонаціональної спільноти.

Дослідження серед іншого показало, що представники всіх етнонаціональних спільнот добре сприймають одне одного, і конфліктів на етнічному ґрунті не виникає. Втім зазначається, що через невисоку обізнаність людей про особливості і перспективи реформи місцевого самоврядування, політики, особливо місцеві, розігрують «етнічну карту» у власних інтересах.

Також у дослідженні експерти наводять досвіт об’єднання поліетнічних громад у Албанії, Македонії, Данії та Фінляндії. Досвід цих країн доводить, що об’єднання громад лише за етнічним принципом не завжди виправдане і краще застосовувати принцип спроможності.

Експерти рекомендували Мінрегіону та обласним державним адміністраціям гнучко та диференційовано підійти до об’єднання поліетнічних громад, вивчати настрої людей в кожній громаді і проводити публічні консультації. Також варто посили ти комунікацію на тих територіях, де можливі зловживання «етнічним питанням», залучити до цього представників центральної влади та знаних експертів.

Представникам громад експерти рекомендують віддавати перевагу принципу спроможності і не боятися етнозмішаних ОТГ. Навпаки, варто розглядати поліетнічність громад як ресурс їхнього соціально-економічного розвитку.

Більше фактичних даних, коментарів голів та мешканців громад, експертних висновків та рекомендацій – у тексті дослідження.

10.12.2019 - 14:38 | Переглядів: 12846
Поліетнічність громад - не перешкода для об’єднання, але її треба враховувати, - дослідження

Приєднані зображення:

Теги:

створення спроможних громад

Область:

Закарпатська область Запорізька область Одеська область Чернівецька область

Джерело:

Читайте також:

12 грудня 2024

Полюси зростання: шлях до економічного відновлення та євроінтеграції України

Полюси зростання: шлях до економічного...

Для відновлення Україні потрібні дієві інструменти регіональної політики, впровадження яких має відбуватися вже...

12 грудня 2024

Програма Polaris провела інформаційну сесію для громад Кіровоградщини

Програма Polaris провела інформаційну сесію для...

10 грудня в Кропивницькому відбулася інформаційна сесія шведсько-української Програми Polaris «Підтримка...

12 грудня 2024

Молодіжні ради отримали компʼютерну техніку та оснащення для роботи

Молодіжні ради отримали компʼютерну техніку та...

У межах проєкту проєкту «Активна молодь – сильна громада», який за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» втілює...

12 грудня 2024