Коли набирають чинності рішення зі встановлення місцевих податків і зборів, - роз’яснення експертів

У відповідь на звернення органів місцевого самоврядування щодо роз’яснення питання набрання чинності рішень органів місцевого самоврядування зі встановлення ставок місцевих податків і зборів, прийнятих у 2018 році, експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою») підготували відповідну інформацію.

Чинним законодавством встановлено, що до повноважень органів місцевого самоврядування належать питання щодо встановлення місцевих податків і зборів. Процедура їх встановлення регламентується нормами Податкового кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Особливостями встановлення місцевих податків і зборів упродовж 2017 та 2018 років є положення законодавчих актів, які змінюють процедуру їх встановлення. Зокрема, йдеться про призупинення норм Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», якими визначено порядок дій органів місцевого самоврядування в частині встановлення місцевих податків і зборів. 

З огляду на це, виникають запитання щодо можливості прийняття рішень органами місцевого самоврядування щодо встановлення у 2018 році місцевих податків і зборів та набрання чинності таких рішень також у 2018 році.

Пунктом 3 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 № 2245 визначено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Стосовно зазначених посилань на норми Податкового кодексу, то у них йдеться про наступне:

 - Стаття 4. Основні засади податкового законодавства України:

  • підпункт 4.1.9. стабільність – зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року;
  • пункт 4.5. При встановленні або розширенні існуючих податкових пільг такі пільги застосовуються з наступного бюджетного року.

- Стаття 12. Повноваження Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, сільських, селищних, міських рад та рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів:

  • підпункт 12.3.4. Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом;
  • пункт 12.5. Офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Платники місцевих податків та зборів при визначенні своїх податкових зобов’язань можуть використовувати зведену інформацію, розміщену на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Такі платники звільняються від відповідальності у разі, якщо у зведеній інформації, розміщеній на офіційному веб-сайті, виявлено помилку, що містить розбіжності між даними контролюючих органів та даними офіційно оприлюдненого рішення про встановлення місцевих податків та зборів. У такому разі до таких платників податку штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом за порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, що спричинені такою помилкою, не застосовуються, підстав для притягнення платника податків та/або його посадових осіб до відповідальності немає.

У зазначеному Законі України (за № 2245) йдеться про те, що перелічені норми Податкового кодексу України не застосовуються до рішень, які прийняті після 15 липня 2017 року та у 2018 році. З наведеного можна зробити висновок, що встановлення ставок місцевих податків і зборів у 2018 році може здійснюватися у терміни, визначені відповідною місцевою радою.

Також необхідно звернути увагу на вимоги пунктів 1 та 3 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у яких зазначено:

  •  частина 1. Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території;
  • частина 3. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

У контексті статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» слід звернути увагу на частину 5 статті 59, в якій зазначається, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Підсумовуючи, можна зробити висновок, що рішення органів місцевого самоврядування щодо встановлення місцевих податків і зборів, прийняті у 2018 році, можуть набирати чинності також у 2018 році у терміни, визначені такими рішеннями.

Матеріали підготовили Яніна Казюк, координатор з фінансової децентралізації та Віктор Венцель, експерт Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»).

17.05.2018 - 14:34 | Переглядів: 22071
Коли набирають чинності рішення зі встановлення місцевих податків і зборів, - роз’яснення експертів

Теги:

бюджет бюджет методика Яніна Казюк Віктор Венцель

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

01 грудня 2021

Як купити обладнання для кабінетів фізики та хімії?

Як купити обладнання для кабінетів фізики та...

Які можуть бути ризики і помилки під час закупівель обладнання для кабінетів фізики та хімії? Про це під час вебінару...

01 грудня 2021

30 листопада 2021

Бюджети громад: Парламент прийняв в цілому законопроєкт №5600

Бюджети громад: Парламент прийняв в цілому...

30 листопада Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому законопроєкт №5600 «Про внесення змін до...

30 листопада 2021

Проєкт змін до Конституції в частині децентралізації: що передбачає і які подальші кроки

Проєкт змін до Конституції в частині...

30 листопада на сайті парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування,...

30 листопада 2021

Парламентський комітет оприлюднив проєкт змін до Конституції в частині децентралізації

Парламентський комітет оприлюднив проєкт змін...

На сайті парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального...