Коли набирають чинності рішення зі встановлення місцевих податків і зборів, - роз’яснення експертів

У відповідь на звернення органів місцевого самоврядування щодо роз’яснення питання набрання чинності рішень органів місцевого самоврядування зі встановлення ставок місцевих податків і зборів, прийнятих у 2018 році, експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою») підготували відповідну інформацію.

Чинним законодавством встановлено, що до повноважень органів місцевого самоврядування належать питання щодо встановлення місцевих податків і зборів. Процедура їх встановлення регламентується нормами Податкового кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Особливостями встановлення місцевих податків і зборів упродовж 2017 та 2018 років є положення законодавчих актів, які змінюють процедуру їх встановлення. Зокрема, йдеться про призупинення норм Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», якими визначено порядок дій органів місцевого самоврядування в частині встановлення місцевих податків і зборів. 

З огляду на це, виникають запитання щодо можливості прийняття рішень органами місцевого самоврядування щодо встановлення у 2018 році місцевих податків і зборів та набрання чинності таких рішень також у 2018 році.

Пунктом 3 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 № 2245 визначено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Стосовно зазначених посилань на норми Податкового кодексу, то у них йдеться про наступне:

 - Стаття 4. Основні засади податкового законодавства України:

  • підпункт 4.1.9. стабільність – зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року;
  • пункт 4.5. При встановленні або розширенні існуючих податкових пільг такі пільги застосовуються з наступного бюджетного року.

- Стаття 12. Повноваження Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, сільських, селищних, міських рад та рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів:

  • підпункт 12.3.4. Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом;
  • пункт 12.5. Офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Платники місцевих податків та зборів при визначенні своїх податкових зобов’язань можуть використовувати зведену інформацію, розміщену на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Такі платники звільняються від відповідальності у разі, якщо у зведеній інформації, розміщеній на офіційному веб-сайті, виявлено помилку, що містить розбіжності між даними контролюючих органів та даними офіційно оприлюдненого рішення про встановлення місцевих податків та зборів. У такому разі до таких платників податку штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом за порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, що спричинені такою помилкою, не застосовуються, підстав для притягнення платника податків та/або його посадових осіб до відповідальності немає.

У зазначеному Законі України (за № 2245) йдеться про те, що перелічені норми Податкового кодексу України не застосовуються до рішень, які прийняті після 15 липня 2017 року та у 2018 році. З наведеного можна зробити висновок, що встановлення ставок місцевих податків і зборів у 2018 році може здійснюватися у терміни, визначені відповідною місцевою радою.

Також необхідно звернути увагу на вимоги пунктів 1 та 3 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у яких зазначено:

  •  частина 1. Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території;
  • частина 3. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

У контексті статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» слід звернути увагу на частину 5 статті 59, в якій зазначається, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Підсумовуючи, можна зробити висновок, що рішення органів місцевого самоврядування щодо встановлення місцевих податків і зборів, прийняті у 2018 році, можуть набирати чинності також у 2018 році у терміни, визначені такими рішеннями.

Матеріали підготовили Яніна Казюк, координатор з фінансової децентралізації та Віктор Венцель, експерт Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»).

17.05.2018 - 14:34 | Переглядів: 8954
Коли набирають чинності рішення зі встановлення місцевих податків і зборів, - роз’яснення експертів

Теги:

бюджет бюджет методика Я.Казюк

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь
Читайте також:
36e70dda8b4cbb5cff92898c4c4260e0

26 червня 2019

Шукати підтримку сусідів треба, але не варто...

Тема підтримки територій Карпат вже стала однією з головних під час розгляду питань регіонального розвитку....

A18ed6e89b8f7af65fecb5e90eeb22b8

26 червня 2019

Закарпатська ОДА подала Перспективний план на...

25 червня, т.в.о. голови Закарпатської облдержадміністрації Іван Дуран підписав розпорядження про направлення проекту...

6bdd5427889bb5524d67f204d6dac420

26 червня 2019

Як громаді моніторити вирубку лісів: з’явилося...

Громадам пропонують користуватися електронними продуктами на базі відкритих супутникових даних та новітніх...