29 вересня 2023
Logo slogan

Кроки успішного старту старост Дніпропетровщини: від об'єднання громади до вирішення проблем та реалізації планів

Своїм досвідом з рівненськими колегами поділилися старости Василівського, Широчанського, Придніпровського та Волоського старостинських округів Дніпропетровських громад. Поїздку для обміну досвідом 21-22 березня організували Дніпропетровський та Рівненський Центри розвитку місцевого самоврядування.

Перші вибори старост громад на Дніпропетровщині відбулися у грудні 2016 року. Відтоді обрані старости не лише активно впроваджують реформи на місцях, навчаються на тренінгах, але й діляться власним досвідом з колегами з інших областей. Зізнаються, що і їм на початку було непросто, але в нагоді став посібник «План дій старости: 10 кроків успішного старту»,  підготовлений Дніпропетровським Центром розвитку місцевого самоврядування за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Він став своєрідним путівником у тому, що потрібно зробити першочергово, і яким чином об`єднати ресурси та людей.

- У цьому посібнику зібрані усі ключові питання щодо професійної компетентності старост та надані практичні рекомендації щодо інструментарію їх професійної діяльності, адже ця посада є другою за значимістю після глави об'єднаної територіальної громади, -  пояснює директорка Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування  Олена Тертишна. –  Керуючись порадами експертів та практиків, які викладено у посібнику, старости доповнюють його вже своїм власним досвідом.

Староста Василівського старостинського округу Солонянської ОТГ Олена Кінаш зазначає: стратегію розвитку округу розробляли разом з громадою після того, як провели соціологічне опитування. Тому розпочаті реформи – наслідок спільного обговорення.

- Перше, за що ми взялися – це капітальний ремонт водогонів, - розповідає жінка. – За кошти субвенції з державного бюджету було проведено капітальний ремонт магістрального водогону в с. Василівка на суму більше мільйона гривень. А за кошти місцевого бюджету розпочато капітальний ремонт водогону на провулку Центральному у Василівці. Робіт виконано майже на 964 тисячі гривень, і вони триватимуть й в нинішньому році.

Окрім того, було вирішено виготовити проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт системи опалення Василівської філії опорної школи та капітальний ремонт спального корпусу Василівського інтернату. Вже виконано поточний ремонт покрівлі спортзали і самої зали школи, придбано обладнання для кухні та меблі для дитячого садка. Зроблено капітальний ремонт дороги на Центральній вулиці та поточний ремонт ще кількох вулиць, встановлено освітлення.

- У найближчі два роки плануємо закінчити реформу освітлення, відремонтувати каналізаційну систему та збудувати очисні споруди, закінчити сміттєву реформу, побудувати спортивний парк та відремонтувати будинок культури, - ділиться Олена Кінаш. – Хотілося б успішно співпрацювати з іншими старостинськими округами, що входять до ОТГ, але для цього необхідно будівництво дороги, яка б нас усіх сполучала.

Один с «сусідів» Василівського старостинського округу – Широчанський, який також входить до Солонянської ОТГ, його старостою є Володимир Оберемок.

- Головною проблемою нашого округу є водопостачання, - говорить Володимир Васильович. – Централізоване має лише 25% населення, а для господарських потреб використовується технічна вода свердловин, яка не відповідає питним нормам, тому для нас є нагальним вирішити це питання.  Ми плануємо до кінця 2018 року зробити кільцеву розвідну водопровідну мережу у Широкому, а в перспективі забезпечити питною водою ще триста мешканців двох сіл, які входять до округу – Малозахарине та Сонячне.

За словами старости, вже розроблена проектно-кошторисна документація, і на 2018 рік на втілення «водопровідних» задумів передбачено майже 2 млн. грн.

- Як представник інтересів своєї громади, усі проблемні питання я доношу до виконкому, зауважує Володмир Оберемок. – Величезну підтримку маю з боку односельців, які спочатку не вірили, але зараз бачать зміни, тож підтримують мене в усьому.

Бути голосом жителів старостинського округу, знати потреби громади, кожного жителя в ній і сприяти перетворенню цих потреб в управлінські рішення й втіленню їх в життя – таке кредо в роботі обрав для себе староста Придніпровського старостинського округу Червоногригорівської ОТГ Олександр Прокопенко.

- Наш старостат, як і об`єднана громада в цілому, робить перші, але впевнені кроки в реформуванні місцевого самоврядування, - розповідає Олександр Анатолійович. – У нас тісна співпраця с громадськими об`єднаннями, жителі виявляють ініціативу щодо участі в спільній розробці стратегії округу.

Селищною радою, за словами старости Придніпровського округу, утворено відділ інфраструктурного розвитку та забезпечення діяльності старостату, який сприяє місцевим мешканцям у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування, погодженні документів з землеустрою, проводить нотаріальні послуги та надає інші адміністративні послуги.

- Разом з громадою ми визначили пріоритетні напрямки стратегії розвитку старостату, як то створення умов для гармонійного розвитку молоді, реалізація заходів, які сприятимуть розвитку підприємництва та інфраструктури, - говорить Олександр Прокопенко.

Якщо староста Придніпровського округу тільки набирає «обертів» у роботі з громадою, бо працює на посаді кілька місяців, то його коллега – староста Волоського округу Новоолександрівської ОТГ Андрій Пінчук за два роки вже встиг провести 85 зібрань, на яких було вислухано побажання мешканців громади, обговорено шляхи вирішення проблем, і відповідну інформацію доведено на засідання виконкому.

На сьогодні офіс старости являє собою справжній «народний дім» - це одна з моделей офісу старости, запропонована посібником «План дій старости» ЦРМС. Раз на два тижні у ньому проводиться виїзний прийом громадян спеціалістами виконкому та мобільного ЦНАПу. Окрім того, працюють бібліотека, коворкінг-центр, безкоштовна тренажерна зала, розташовані офіси КП «Волоські мережи», фонду громади «Борисфен» та двох фермерських господарств.

Пінчуком був розроблений проект програми патиципаторного бюджетування.

- Мешканці громади під час проведення водної реформи витратили на співфінансування приблизно 4 млн. власних коштів, - розповідає староста. – Ними було ініційовано встановлення пам`ятника волоському горіху та проведення щорічного «День врожаю волоського горіху». Це наш бренд і ми всіляко його розвиваємо.

За два роки у Волоському вирішено проблему з водогоном, проведено сміттєву та освітні реформи. Подальші плани вражають – будівництво стадіону та багатофункціонального спорткомплексу, сонячної станції для комунального підприємства та набережної з парком.

Андрій Пінчук підкреслює: без залучення громади до розробки управлінських рішень годі сподіватися на гарний результат. Але їх старостинський округ може слугувати в цьому прикладом, і зупинятися ніхто не збирається.

26.03.2018 - 17:17 | Переглядів: 12765
Кроки успішного старту старост Дніпропетровщини: від об'єднання громади до вирішення проблем та реалізації планів

Приєднані зображення:

Теги:

староста

Область:

Дніпропетровська область

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

29 вересня 2023

Швейцарсько-український проєкт DECIDE працює над Стратегією відновлення та розвитку Одеської області

Швейцарсько-український проєкт DECIDE працює...

  Аналітичну частину Стратегії відновлення та розвитку Одеської області, яку з партнерами розробляє...

28 вересня 2023

Побудова діалогів між громадою та владою: що є важливим для українських громад у воєнний та повоєнний час (+посібник)

Побудова діалогів між громадою та владою: що є...

«Діалог» - розмова між двома. Як місцевій владі розмовляти із жителями громади, формувати у мешканців спроможність не...

28 вересня 2023

Регіони і громади хочуть бачити більш чітку державну регіональну політику, - В’ячеслав Негода

Регіони і громади хочуть бачити більш чітку...

  До повного припинення російської агресії, питання комплексного стратегічного планування розвитку регіонів і...

28 вересня 2023

Окупанти з початку війни викрали 132 посадовців ОМС, - дослідник-документатор

Окупанти з початку війни викрали 132 посадовців...

З початку повномасштабної війни росіяни викрали 132 представників українського місцевого самоврядування та органів...