Навіщо об'єднаним громадам земля?

Навіщо об'єднаним громадам земля?

Урядовий законопроект 7118 передбачає наділення об'єднаних громад правом розпоряджатися землями поза межами населених пунктів. Про таку законодавчу зміну громади говорять давно, як про життєву необхідну. Без неї складно говорити про розвиток громад та інвестиції у територію. Ухвалення законопроекту буде додатковим стимулом для об'єднання, адже саме об'єднані територіальні громади наділяються таким правом. Такі тези озвучили представники уряду, Верховної Ради України, громад та експертних кіл під час круглого столу в Українському кризовому медіа-центрі.

 

Сергій Шаршов, директор Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону:

«Проект закону 7118 – це м'який та найбільш прохідний законопроект. Він передбачає передачу об'єднаним громадам права розпорядження землями поза межами населених пунктів. Законопроект невеликий, але вирішує ключове завдання – передачу управління землями»

 

Земля - це ресурс для розвитку

Зі свого боку громади пояснюють важливість ухвалення закону тим, що земля – основа їхнього розвитку. Без землі неможливо виробити стратегію, забезпечити планування простору та залучити інвесторів.

 

Олександр Корінний, голова Асоціації об'єднаних територіальних громад, міський голова Новоукраїнки:

«Громади потребують стратегій та планування простору. Але на сьогодні у межах відповідальності громад за межами населених пунктів залишаються лише кладовища та смітники. Сьогодні, коли приходить інвестор і пропонує проект, ми маємо залучати третю сторону і залежати від її ставлення»

Іван Лещенко, голова Білоцерківської об'єднаної громади Полтавської області:

«Ми відповідаємо перед виборцями. Для того, щоб забезпечити свою стратегію розвитку маємо володіти всіма ресурсами, по-іншому неможна ні будувати, ні планувати. Питання землі – це як повітря для дихання, без цього нема поступального розвитку»

Білоцерківська громада – це 200 км2, є і сільськогосподарські угіддя, і рекреаційні об'єкти, і лісові насадження – це все територія для інвестицій.

 

Управління землею зменшить корупційні ризики

Передача землі знизить корупційну складову, адже рішення ухвалюватимуться громадою, колегіально.

 

Андрій Мартин, завідувач кафедри НУ біоресурсів і природокористування України:

«Зараз найбільші хабарі даються по землі, а Держгеокадастр очолює рейтинги найбільш сумнівних ЦОВВ з точки зору доброчесності. […] З передачею земель громадам, рівень корупції знизиться, адже не буде одноосібного рішення. Орган місцевого самоврядування – це колегіальний орган, який найбільше наближений до людей. Тут сховати дуже важко»

 

Доступ до землі збільшить доходи громад

Передача землі громадам збільшить надходження до місцевих бюджетів.

 

Петро Кіяшко, голова Веселівської об'єднаної громади Запорізької області:

«Ми порахували, що земельний ресурс збільшить на 20% доходи громади. Так, закон треба доопрацьовувати, але це можна робити у процесі. Чим довше передавати громадам повноваження – тим пізніше вони отримають необхідне»

 

 

Ярослав Рябошук, експерт з питань управління земельними ресурсами U-LEAD:

«Оренда приватних сільськогосподарських земель складає 1100 гривень за гектар. Самим Держгеокадастром ця ставка оцінюється як занизька. Якщо ми візьмемо державні землі, то середній розмір плати за 1 гектар земель сільськогосподарського призначення державної власності становить 940 гривень»

Відповідно до Земельного кодексу, найбільшим розпорядником земель державної власності є Держгеокадастр, повноваження якого розповсюджуються на всі землі сільськогосподарського призначення державної власності.

Сьогодні у державній власності перебуває 10,4 млн. гектарів сільськогосподарських угідь (приблизно третина всіх земель публічної власності), з яких 3,2 млн. гектарів - у постійному користуванні державних підприємств, установ та організацій, 2,5 млн. гектарів - у запасі (не надані у власність та користування), решта - в оренді. (Постанова КМУ)

Сьогодні у державній власності перебуває 10,4 млн. гектарів сільськогосподарських угідь

Тобто у разі, якщо всі об'єднаються, у розпорядження ОМС перейде - 7,2 (10,4-3,2) млн. га, з них 2,5 млн га ще не розподілених між користувачами.

 

Управління землями – це можливість приймати рішення

Однак експерти наголошують, що суть питання – не у грошах. Головне – право управління своєю територію.

 

Юрій Ганущак, директор ГО «Інститут розвитку територій»:

«Додаткові гроші – не головне. Головне – можливості приймати рішення по управлінню землями на всій території юрисдикції. Після цього питання залучення інвесторів не виникатиме, бо громади самі вирішуватимуть»

 

Земля – стимул, для тих, хто об'єднується

Логіка 7118 передбачає право управління землями поза межами населених пунктів тільки спроможним, тобто об'єднаним, громадам, а не усім органам місцевого самоврядування.

Олександр Корінний:

«Коли починалося об'єднання громад, однією з цукерочок була передача права управляти землями громадам. Якщо у необ'єднаної громади є земельний ресурс, а ще й дві-три заправки, то вона не піде на об'єднання. Секторальні закони мають пришвидшувати децентралізацію, а не пригальмовувати її. Цей закон має бути цукеркою для необ'єднаних, а не навпаки гальмувати реформу»

 

Альтернативний законопроект або краще – ворог хорошого?

У той же час, у Верховні Раді України зареєстрували альтернативний законопроект 7118-1. Він набагато ширший і зачіпає не тільки передачу землі, але й ряд дотичних питань та процедур. Водночас, він містить багато спірних, часом неприйнятних моментів.

 

Анатолій Матвієнко, народний депутат України:

«Урядовий закон вносить зміни до одного кодексу та двох законів, а альтернативний – трьох кодексів та 12 законів. Приймати такий закон, коли не врегульована основа, базовий рівень, - недоцільно. Зараз головне – розкрити двері реформі місцевого самоврядування. Потім можна повернутися і до питань, які пропонує альтернативний законопроект»

Серед спірних питань альтернативного документу експерти називають обов'язкове замовлення проекту землеустрою. Тут думки розійшлися. Одні вважають, що це дуже коштовна процедура, яка просто уточнює межі. Інші – що для ряду громад це питання – критичне.

Андрій Мартин:

«Величезна кількість громад не знає, де їхня межа проходить. Виникає купа суперечок, хто має розпоряджатися землями і в чий бюджет мають надходити податки. Тільки 82% сільських і селищних рад мають більш-менш чітко встановлену межу»

Прихильники альтернативного законопроекту наголошують на важливості передати землі громадам у комунальну власність, а не просто зробити їх розпорядниками державних земель.

«Якщо не передати у комунальну власність, завтра Верховна Рада України зможе цю землю у громад спокійно забрати. Дуже важливо, щоб громади отримали саме право власності, а не тимчасові права розпорядження», - наголошує Андрій Мартин

В одному сходяться всі – ухвалювати закон, який надає громадам право управляти всіма своїми землями, необхідно. І робити це треба якнайшвидше. Без нього говорити про розвиток громад та поступ децентралізації буде важко.

Сергій Кубах, експерт з питань управління земельними ресурсами:

«Будь-яке рішення краще ніж нічого. Найгірше, що може статися – це не прийняти нічого, знову відкласти це питання»

 

 

ЗАМІСТЬ ВИСНОВКІВ

Реальні приклади, коли громади втрачали інвестора, бо не розпоряджалися землями

 

Олександр Корінний, голова Асоціації об'єднаних територіальних громад, міський голова Новоукраїнки:

До нас звертилися немісцеві інвестори з пропозицією побудувати переробні підприємства, так звані «банки», «сушилки» для сільськогосподарської продукції. Але місце, яке вони вказували, було поза межами населеного пунктів, тож ми їх направляли у Держгеокадастр, і потім інвестори до нас не поверталися. А будувати такі «банки» близько до житлової забудови не можна з питань екології

Іван Лещенко, голова Білоцерківської об'єднаної громади Полтавської області:

У нас є місцеві інвестори потужні. Вони хочуть побудувати молочно-тваринницькі комплекси та забезпечити цією продукцією власне виробництво. Але сьогодні розширення їхнього виробництва під великим питанням: щодо земель, які можна було б використати, йде цікава переписка з Держгеокадастром та іншими структурами. Тільки коли ми зможемо розірвати цей ланцюг, ми зможемо розвивати виробництво

Петро Кіяшко, голова Веселівської об'єднаної громади Запорізької області:

Ми закінчували генплан нашого селища. Поки ми вирішували питання з Держземкадастром, інвестор, який хотів побудувати завод, знайшов інше місце

 

Теги:

земля

Джерело:

Український кризовий медіа центр

Поділитися новиною: