Європейської моделі децентралізації не існує, - Андреас Кіфер

Децентралізація – процес, який сильно зав’язаний на людях. Тільки фахові спеціалісти зможуть привнести в регіони України процвітання та розвиток. В країні сьогодні немає надто великої кількості таких "менеджерів" на місцях, проте є певні досягнення та плани змінити ситуацію. З цими проблемами наодинці Україна не залишиться, допомагатиме Європа. Про це інформаційному агенству "ПРАВДА" розказав Генеральний секретар Конгресу місцевої та регіональної влади Ради Європи Андреас Кіфер.

Пане Андреасе, як Ви могли б оцінити процес децентралізації в Україні?

Є істотний прогрес за останній рік. Не тільки на рівні відповідальності областей і міст, також на рівні розподілу грошових коштів на місцях. Наші українські партнери, а також міжнародне співтовариство трохи розчаровані, що немає можливості проголосувати необхідні конституційні зміни для розвитку місцевого рівня управління. Але все ж є можливість впроваджувати зміни. Що важливо зараз - консолідація досягнень для того, щоб робити такі кроки.

Які є відкриті питання?

Розвиток районів, варто обговорити роль посилення муніципалітету. Ми прекрасно розуміємо, що це дуже чутлива тема. Ми звикли до того, що змінювати структуру необхідно з посиленням політичної відповідальності. Звичайно, це непростий процес.

На Ваш особистий погляд, які є особливості української децентралізації, в порівнянні з іншими країнами?

Природньо, кожна країна має свою історію і традиції. Не існує ніякої європейської моделі децентралізації. Є різні європейські моделі. Що ж стосується специфіки України, то я помітив, нове покоління політиків на рівні муніципалітетів, областей. Більше половини політиків в областях новачки, вони прагнуть до змін старої системи, якій вони не задоволені. Для мене це дуже велике досягнення, коли політики хочуть застосувати себе і взяти на себе відповідальність.

Як Ви думаєте, а вони досить досвідчені для своїх посад?

Багато з них немає потрібного досвіду, тому ми в Конгресі намагаємося запропонувати їм навчання. Це не зовсім звичайний тренінг. Деякі люди в адміністраціях можуть отримати інструкції з серії «ви йдете на семінар», ми ж знаємо, що політики хочуть вчитися, але вони не хочуть слухати моралі. Так що потрібно шукати іншу методологію. Це те, чим ми займаємося в Конгресі. Ми пропонуємо підхід обміну досвідом. Українські політики можуть дискутувати з голландськими політиками, з політиками з Грузії, Молдови, Великобританії, Франції, Німеччини. Саме таке спілкування робить їх більш здатними на цьому новому європейському шляху.

Під час свого візиту до України Ви провели низку зустрічей з представниками регіонів. Що Ви обговорювали під час цих зустрічей?

В рамках поточного плану роботи нашої асоціації для підтримки демократії в Україні ми імплементували кілька проектів Конгресу для посилення ролі місцевих політиків. Ми прагнемо до того, щоб ці політики змогли стати лідерами змін, могли боротися проти корупції, вести роботу прозоро і заслужити довіру суспільства. У нас була зустріч ради директорів Асоціації українських міст і делегатів Конгресу. Та синергія, яку ми отримали в ході цієї зустрічі, допомогла нам позначити, що Конгрес не хоче нав'язувати активність державі, але ми хочемо зрозуміти, що людям потрібно в різних країнах, а вже за тим розвивати активність. Так що спочатку ми слухаємо, наприклад Асоціацію українських міст. Ми прослухали презентацію їх діяльності, кілька з активностей збіглися з нашими пріоритетами. Дуже добре мати такий обмін.

Ви обговорювали відкриття ринку землі під час таких зустрічей? Зараз це питання дуже важливе для місцевих громад.

Я бачу, що це велика проблема і виклик для місцевих органів влади. Коли ми спілкувалися, вони говорили, що не мають можливості приймати рішення щодо землі, яка повинна бути в їх юрисдикції, але по факту не є такою. Це також те, що ми повинні ідентифікувати, як великий виклик, можливо варто запропонувати вирішення цієї проблеми.

Як Україні впоратися з цією проблемою? Відомо, що ЄС наполягає на створенні вільного ринку землі ...

Тут мені варто провести розмежування між ЄС і Радою Європи. Ми в Раді Європи фокусуємося на верховенстві права, закону і демократії і не займається ринковими питаннями. Для нас функціонування структури демократії, повагу прозорості і боротьби з корупцією, захист прав людини - ось головні пріоритети. Участь жителів у житті регіонів - ось наш шлях.

Давайте поговоримо більш детально про розвиток територій в спроможних громадах. Багато з них мали великі проблеми зі створенням масштабних програм для розвитку інфраструктури регіону. Чи є прогрес у цьому питанні?

Ці можливості повинні розвиватися в Україні. Це дуже важливо для місцевих громад мати доступ до міжнародних фондів, які іноді дуже складні і бюрократизовані. Вам потрібна технічна експертиза. Є кілька проектів, які збираємося запустити, щоб дати можливість місцевим адміністраціям, обласним адміністраціям подаватися в ці європейські фонди і інші фонди з міжнародним фінансуванням.

Ми з Вами зустрічалися рік тому. За цей рік, на Ваш погляд, молодим політикам стало легше справлятися з їх обов'язками або це для них все ще складно?

Це все ще складно, але помітний суттєвий прогрес. Їм ще належить працювати з нашим Комітетом регіонів для внутрішніх органів влади, який є частиною ЄС. Конгрес працює з Комітетом, що дає можливість місцевим органам влади подаватися до фондів і отримувати навчання як це краще зробити. Дійсно, в Україні є великий прогрес, але я думаю, все ще є сенс пропонувати такі тренінги для внутрішніх органів влади.

16.06.2017 - 15:23 | Переглядів: 6962
Європейської моделі децентралізації не існує, - Андреас Кіфер

Теги:

Рада Європи

Джерело:

Інформаційне агентство ПРАВДА

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

19 січня 2022

Розпочався відбір громад Херсонщини для участі у проєкті U-LEAD «До розвитку громад через успіх креативних проєктів»

Розпочався відбір громад Херсонщини для участі...

Асоціація Креативних Індустрій України та «U-LEAD з Європою» запрошують громади Херсонщини до участі у проєкті «До...

19 січня 2022

Запрошення для громад до участі в проєкті формування мережі інформаційно-консультативних агротуристичних осередків

Запрошення для громад до участі в проєкті...

ГО «Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні» за підтримки «U-LEAD з Європою» розпочала роботу...

19 січня 2022

Розробка системи оцінки ефективності територіальних громад - звіт Програми DOBRE

Розробка системи оцінки ефективності...

Звіт висвітлює результати пілотного проєкту щодо розробки системи оцінки ефективності територіальних громад,...

18 січня 2022

За роки децентралізації місцеві бюджети зросли у понад чотири рази, - В’ячеслав Негода

За роки децентралізації місцеві бюджети зросли...

У 2022 році доходи місцевих бюджетів прогнозуються на рівні 437 млрд грн, що у понад чотири рази більше за показники...

18 січня 2022

Децентралізація: розгляду яких законопроектів чекати у січні-лютому – народний депутат

Децентралізація: розгляду яких законопроектів...

Народний депутат Віталій Безгін розповів, які важливі для місцевого самоврядування законопроекти Парламент і...