Децентралізація на Львівщині: рік третій

Результатом понад дворічної роботи з децентралізації на Львівщині є 25 нових громад, кожна із яких пройшла свій шлях становлення. Доволі часто це відбувалося не за сприяння керівників та політиків різного рівня, а навпаки - всупереч їхнім бажанням та планам. Результатом такого руху проти течії стало створення об’єднаної громади з центром у селищі Гніздичів на Жидачівщині. І результатом успішним, бо зараз після майже двох років самостійного плавання, цю громаду вважають зразковою і регулярно приїжджають переймати досвід.

Пішли проти течії і не помилилися

 У первісному варіанті перспективного плану  Жидачівського району були три об’єднані територіальні громади – Ходорівська, Жидачівська та Журавненська. І їх справді створили три, але із запланованих лише в Ходорові, а решта дві - у Нових Стрілищах та Гніздичеві.

 «Первісно ми мали б увійти до Жидачівської ОТГ, однак не захотіли, боялися що райцентр над нами домінуватиме. Тому й зібрали ініціативну групу, щоби створити нову громаду з центром у Гніздичеві» - розповідає голова громади Іван Оліяр.

 За його словами, поштовхом для такого кроку було не тільки сусідство райцентру, але й те, що з громадами на місцях ніхто особливо не радився під час розробки перспективного плану Жидачівщини. Представники громади приїхали на засідання в район, а там уже були готові проекти без жодних обговорень та консультацій. Це їх не влаштувало і повернувшись додому зібрали актив селища та почали обговорювати можливість створити свою громаду.

 «Нам вдалося змінити перспективний план району і створити громаду, а от в Жидачеві процес ще не пішов» - каже Іван Оліяр. Очевидно, що Гніздичеву трохи пощастило, бо на території громади працює велике підприємство ПАТ «Кохавинська паперова фабрика», яке дає вагому частку доходів у бюджет. Однак керівництво громади залучає до себе інвесторів, щоби мати різні джерела надходження коштів. Якби ще держава дотримала обіцянки і передала у відання громад землі, розташовані поза межами населених пунктів, то чимало проблем з фінансами могли б вирішитися майже автоматично.

Іван Оліяр вважає, що процес трансформації місцевого самоврядування є позитивним, бо спроможна громада має більше можливостей для розвитку та управління територією. Дуже простий приклад – показники бюджету громади. Якщо до об’єднання сукупний бюджет усіх шести населених пунктів сягав 2,3 млн грн, то цього року – 27 млн грн.

 За ці кошти вперше за історію Гніздичева було створено музичну школу, хвалиться перший заступник голови Оксана Романів. «Вкладати гроші в асфальт добре, а в дітей – краще» - каже вона. За словами Оксани Романів, охочих вчитися музики виявилося набагато більше, аніж сподівалися організатори. Під музичну школу віддали будівлю, в якій раніше була розташована сільська рада. А для офісу громади викупили будинок колишньої колгоспної контори – він більше пристосований до теперішніх потреб адміністративного будинку.

 Однак вкладати в дітей ще є куди – уже майже 30 років в селищі будують нову школу, щоби її закінчити потрібно ще 30 млн грн разом з необхідним обладнанням. Керівництво громади планує, що це буде опорна школа для громади на 654 учні з усіх трьох населених пунктів. Зараз у старій школі майже 400 дітей вчаться у три зміни. Та для створення опорної школи в громаді обговорюють варіант закриття шкіл в інших селах – до Гніздичева їх возитимуть автобусами.

«Ми вже одну школу закрили, бо там вчилися 4 учні. Один учень обходився бюджету в 28 тисяч гривень на рік» - розповіла Оксана Романів.

 Щодо інших аспектів життя громади, то при культурному центрі працюють три художні колективи, а громада перемогла на обласному конкурсі мікропроектів з проектом обладнання студії звукозапису – її планують обладнати в новій школі. Крім того, в планах є створення спортивної школи.

 Крок вперед, два кроки вбік

 За словами Оксани Романів, дуже важливо, щоби в процесі децентралізації держава не змінювала правила гри, як сталося з освітньою та медичною субвенціями – у 2016 році вони повністю фінансувалися з державного бюджету, а вже цього року кошти виділили тільки на оплату вчителів та медиків, а утримання і оплата праці техперсоналу лягли на плечі громад.

«Цього року 1,5 млн грн призначили на оплату праці техперсоналу і за енергоносії, хоча планували ці кошти витратити на розвиток. Не можна так  часто змінювати закони» - вважає пані Романів (…) Повну версію читати ТУТ

 

Область:

Львівська область

Джерело:

«zbruc»

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

23 вересня 2021

23 вересня 2021

Шість форм грамотності для радикальної суспільної перебудови

Шість форм грамотності для радикальної...

Лазар Джаміч Xoogler, креативний стратег та викладач університету, викладач цифрового маркетингу та трансформації...

23 вересня 2021

22 вересня 2021

Мінрегіон пропонує чітко регламентувати в законі питання комунальної власності. Очікує пропозицій від зацікавлених сторін

Мінрегіон пропонує чітко регламентувати в...

Ситуація з передачею майна районів у комунальну власність громад проявила гостру потребу у законодавчому регулюванні...

22 вересня 2021

Повноваження ОДА та РДА: законопроект №4298 повторно направили Парламенту для розгляду в другому читанні (+інфографіка)

Повноваження ОДА та РДА: законопроект №4298...

22 вересня 2021 року Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування,...