Підбито підсумки діяльності перших ОТГ Івано-Франківщини

В Калуші відбувся семінар-форум «Децентралізація на Прикарпатті: роль місцевого самоврядування в процесі добровільного об’єднання територіальних громад.

Захід провели за ініціативи Івано-Франківського відокремленого підрозділу «Центр розвитку місцевого самоврядування» у рамках програми «U-Lead» з Європою. Участь у форумі взяли представники обласної державної адміністрації та обласної ради, жителі Долинського, Рогатинського, Калуського, Рожнятівського районів, а також міста Болехів. Метою семінару стало підведення підсумків діяльності та розвитку перших об’єднаних територіальних громад в області – Печеніжинської, Верхнянської та Старобогородчанської, а також поширенню їх ефективного досвіду становлення та функціонування.

Заступник голови облдержадміністрації Валерій Крецул, відкриваючи засідання,  нагадав, що на Прикарпатті упродовж 2015-2016 років було створено 12 об’єднаних територіальних громад. Очікується, що цьогоріч їх кількість збільшиться вдвічі. До ОДА вже надійшло чотири заявки від громад, які подали увесь пакет необхідних документів та готові до процесу об’єднання. У решти громад, говорить управлінець, тривають підготовчі роботи згідно процедури. Валерій Крецул запевнив представників громад у незмінній підтримці в процесі об’єднання з боку обласної влади.

Руслан Панасюк акцентував увагу на основних принципах реформи децентралізації та критеріях об’єднання ОТГ. Основна мета діяльності ІФ Центру розвитку місцевого самоврядування та РВ Асоціації міст України полягає «не  в кількості створених об’єднаних територіальних громад в області, а  у їх якості». Європейська практика свідчить, що результати реформи будуть відчутними лише за п’ять, а той сім років. При цьому, експерт наголосив, що позитивні зрушення реформи децентралізації уже помітні й сьогодні. Після об’єднання громади мають змогу самостійно управляти своїми бюджетами. Фактично, у них з’являються нові фінансові можливості, яких не було раніше. Також перед ними з’являються перспективи реалізовувати свої повноваження і у різних напрямах. «22 сфери управління переходять до повноважень ОТГ. Зокрема, це стосується напрямків економічного розвитку, ЖКГ, освіти, соціальної допомоги тощо», — сказав він.

Поряд з тим, Руслан Панасюк розповів присутнім і про державну допомогу, яка виділяється на ремонти та будівництво об’єктів інфраструктури, реформу децентралізації у сфері освіти.  Завдяки створенню ЦНАПів  адміністративні послуги стали ще ближчими до населення в ОТГ.

Юрій Стефанчук, виконавчий директор РВ АМУ, підкреслив, що зміни до бюджетного законодавства в ОТГ мають можливість отримувати додаткові надходження до бюджетів у вигляді податку на доходи фізичних осіб. Разом з тим об’єднані територіальні громади прирівнюються за статусом до міст обласного значення. Він висловив переконання, що ОТГ – це новий формат місцевого самоврядування, де головним аспектом є довіра до влади. У процесі реформування органи управління ОТГ вказують законодавцю новий вектор руху. Експерт також розповів і про особливості міжбюджетних відносин між ОТГ та державою.

Голова Старобогородчанської ОТГ Ярослав Здерка поділився успішним досвідом функціонування своєї об’єднаної територіальної громади. Він повідомив, що у селі Старі Богородчани було відкрито один з найперших підрозділів місцевої пожежної охорони. За рахунок інфраструктурної субвенції, яка становила 4 млн 564 тис. грн, було реалізовано 8 проектів. Також у рамках одного із проектів з Державного фонду регіонального розвитку для Старобогородчанської ОТГ було виділено 1473, 8 тис. грн на придбання автомобіля швидкої медичної допомоги. Ярослав Здерка наголосив, що в 2017 році в ОТГ буде відкрито Центр з надання адміністративних послуг.

Очільник  Верхнянської об’єднаної територіальної громади Микола Філіпович зазначив, що за рахунок власних ресурсів було здійснено роботи з монтажу вуличного освітлення у чотирьох населених пунктах ОТГ, вдалося зробити капітальний ремонт та відкрити Степанівський НВК, відремонтувати ФАП у селі Негівці та спортзал у Довговойнилівській ЗОШ. За рахунок інфраструктурної субвенції  зроблено капітальний ремонт дорожнього покриття дванадцяти вулиць сіл Верхнянської ОТГ, відремонтовано Довговойнилівську амбулаторію ЗПСМ, побудовано централізовану систему водопостачання в селі Верхня, замінено вікна та утеплено фасади ЗОШ. Разом з тим, у Верхнянській раді ОТГ розпочав роботу Центр надання адміністративних послуг.

Ігор Довірак, голова  найбільшої об’єднаної територіальної громади в області – Печеніжинської ОТГ, - наголосив, що їм також вдалося здійснити цілий комплекс робіт із заміни вікон та встановлення опалення у ЗОШ,  перекриття дахів у будинках культури. Капітально відремонтовано комунальну дорогу в селі Слобода, продовжено будівництво дитячого садка у Сопові. Також заплановано у дев’яти селах звести криті спортзали із сенвіч-панелей. Ігор Довірак стверджує, що стратегія розвитку громади складається з трьох основних цілей. Зокрема, це сприяння розвитку економіки, покращення інфраструктури та підвищення рівня громадянської свідомості. Також керівник ОТГ повідомив, що в Печеніжинський ОТГ відкрито та успішно функціонує Центр надання адміністративних послуг, в якому надається 41 послуга. Вже з початку року в ЦНАПІ опрацьовано 1200 звернень.

Область:

Івано-Франківська область

Джерело:

Сайт Івано-Франківської ОДА

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

22 жовтня 2020

В Україні вже 993 опорні школи, майже половина з них – в ОТГ

В Україні вже 993 опорні школи, майже половина...

За даними Міністерства освіти і науки, на початок жовтня мережа опорних закладів в Україні збільшилась до 993 шкіл (з...

22 жовтня 2020

Уряд виділив 540 млн грн місцевим бюджетам на дезінфекційні засоби для шкіл

Уряд виділив 540 млн грн місцевим бюджетам на...

21 жовтня 2020 року Кабінет Міністрів України виділив майже 540 млн грн на забезпечення дезінфекційними засобами...

22 жовтня 2020

Реорганізація громад і районів: законопроект 3651-д Парламент може розглянути 3 листопада

Реорганізація громад і районів: законопроект...

Верховна Рада на наступному пленарному засіданні, 3 листопада може підтримати проєкт Закону про внесення змін до...

21 жовтня 2020

Просторове планування: 22 жовтня - онлайн-презентація програми SPACES від CANactions School

Просторове планування: 22 жовтня -...

22 жовтня о 19:00 за Києвом в рамках CANactions School Talk відбудеться онлайн-презентація проміжних результатів...

20 жовтня 2020

Оголошено переможців конкурсу «Дієва Громада»

Оголошено переможців конкурсу «Дієва Громада»

19-го жовтня було оголошено переможців конкурсу «Дієва громада», який відбувався за підтримки Міністерства розвитку...