Logo

Проекти регіонального розвитку: Волинський вимір

300 мільйонів гривень. Саме таку суму минулоріч спрямували на розвиток інфраструктури місцевих громад Волинської області. Амбітні, інтенсивні, а почасти й безпрецедентні реформи, започатковані в Україні, помітними позитивними змінами поволі проростають на теренах регіонів. На Волині зокрема.

Крок за кроком прикордонний край, котрий фактично є воротами до Європи, до неї ж наближається, активно впроваджуючи інфраструктурні проекти. Формула успіху доволі проста: чітка регіональна політика на рівні держави, можливість планувати власний розвиток на рівні регіонів та усвідомлене бажання змінити країну, починаючи з себе та території, де проживаєш.

Відтак, ще у 2014-му на Волині, втілюючи інвестиційні та інфраструктурні проекти від масштабних до зовсім дрібних, запровадили співфінансування з бюджетів усіх рівнів як основоположний принцип. Про результат найліпше, певно, говорити мовою цифр. 25 проектів у 2015-му реалізовували через Державний фонд регіонального розвитку, ще 22 – минулоріч. А коштом субвенції з Державного бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, у поєднанні з власними ресурсами місцевих бюджетів, вдалося реалізувати понад 250 проектів. Як наслідок, за два роки помітно скоротилася кількість довгобудів та недобудов, закладених у попередні роки, – на 186 млн грн. За сухою статистикою – нові школи в глибинці, сучасні дошкільні заклади, заклади культури тощо.

ДФРР – більше ніж можливість

Важливою складовою сучасної державної регіональної політики, безперечно, є Державний фонд регіонального розвитку. То дієвий інструмент розвитку інфраструктури на місцях. У 2015-му волиняни використали 86,6 мільйона гривень коштів фонду. В 2016-му – 91,5 мільйона гривень. Варто наголосити: ще 20 додаткових мільйонів спрямували саме як співфінансування з місцевих бюджетів.

Більше ніж символічним було відкриття загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, що у селі Житнівка Камінь-Каширського району. Залучивши 16539, 665 тисячі гривень через Фонд регіонального розвитку вдалося не лише завершити довгобуд у віддаленому селі, а, радше, довести, що в глибинці освіта може бути не менш доступною та якісною, аніж у великому місті. Сучасний навчальний заклад повністю оснастили необхідним інвентарем, обладнанням та наочністю. Здійснили благоустрій території, відремонтували дорогу, аби діти з ближніх сіл без проблем діставалися до школи.

Завершення будівництва великого загальноосвітнього навчального закладу в селі Білин Ковельського району, відкриття якого відбулося у січні 2017-го, стало черговим підтвердженням ефективності пропонованого державою механізму вирішення проблем регіонального розвитку. Новосілля школярі, педагогічний колектив та й уся білинська громада чекала із… 2011 року. Відтак, і не дивно, що запуск у експлуатацію нового приміщення став історичною подією для села та й району в цілому.

Загалом вартував об’єкт 29217,355 тисячі гривень: зокрема, лише у 2016-му коштів ДФРР – 19 903,510 тисячі гривень, а з обласної казни виділили 2 211,5 тисячі гривень.

З-поміж інвестиційних об’єктів, реалізованих на Волині упродовж останніх двох років, – не лише школи. Залучивши кошти фонду регіонального розвитку, здійснили будівництво мереж водовідведення у Луцьку (6195,906 тисячі гривень), реконструювали четверту чергу водогону в Устилузі (359,26 тисячі гривень), реконструювали дах стаціонарного відділення Заболоттівської ЦРЛ №2 Ратнівського району (1028,025 тисячі гривень), здійснили реконструкцію приміщення під ЦНАП у Ковелі (990 тисяч гривен), збудували полігон твердих відходів у Ківерцях (1002,14 тисячі гривень) тощо.

Одначе, особлива втіха – дошкільні установи. Чи не найприємніші моменти – відкриття дитячих садочків, збудованих на сучасний манер й обладнаних від «А» до «Я». Використавши фінансовий ресурс державного фонду регіонального розвитку, на Волині ввели в експлуатацію не один заклад. Зокрема – на 40 місць у селі Холонів Горохівського району. Невеликий за столичними мірками садок – омріяний для тамтешнього люду, позаяк діточок навчали в старому й аварійному приміщенні. З грудня 2015-го малеча – у направду розкішному закладі, на будівництво якого залучили кошти ДФРР (8173,355 тисячі гривень).

«Соцеконом»: громади зробили помітний крок до розвитку інфраструктури

Варто наголосити, що впродовж останніх декількох років область отримує з Державного бюджету субвенцію на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 395 бюджету області затвердили 48,5 мільйона гривень. Завдяки спільній роботі народних депутатів України, місцевих органів влади та місцевого самоврядування обсяг цієї субвенції збільшено до 84,9 мільйона гривень.

Результати використання цього державного ресурсу відчула більшість територіальних громад Волині. Залучаючи фінанси «соцеконому» та у поєднанні з власними ресурсами місцевих бюджетів вдалося реалізувати понад 250 проектів, які передбачають як встановлення дитячо-спортивних майданчиків, так і реалізацію вартісних проектів.

Яскравий приклад – із залученням цієї субвенції у сумі 15,8 мільйона гривень будують школу № 27 (раніше ж ввели в експлуатацію дитячий садок) у 55 мікрорайоні обласного центру Волині. Звісно, долучається й місто: спрямували на цей об’єкт коштів міського бюджету у сумі 12,7 мільйона гривень. На 1 січня 2017 року фактично освоєно 77,6 мільйона гривень субвенції.

А під завісу 2016-го у місті Камінь-Каширський запрацювала зала для занять важкою атлетикою. Мрію тамтешніх спортсменів, котрі демонструють результати чемпіонів області, втілили в життя, зокрема, й завдяки можливості залучити субвенційні кошти, провівши реконструкцію приміщення колишньої котельні. Здавалося б, то – невеликий інвестиційний об’єкт, разом і з тим – із помітною соціальною складовою, значення якої жодним чином не варто применшувати.

Окрім того, так званий «соцеконом» дав можливість влагодити дрібні, але загалом вартісні проблеми. У 2015-му та 2016 роках коштом цільової державної субвенції навчальні заклади області забезпечили таким необхідним інвентарем (комп’ютерна техніка, меблі, методичне обладнання, інвентар для шкільних лабораторій), дошкільні установи – меблями для наймолодших, заклади культури – оргтехнікою та музичними інструментами.

Реальні кроки волинського успіху

Зрозуміло, що змінити країну, навіть за умови активного й ефективного впровадження реформ, практично неможливо за умови стагнації на місцях, у регіонах. Вітер реформ не оминув Волинь. Останні два роки позначилися запровадженням кардинально інших підходів до багатьох сфер життя краю. Перші плоди успіху поки ледь помітні, але відчутні.

Зокрема, у бюджетонаповненні та використанні наявних ресурсів. Динаміка наповнення бюджетів більше ніж оптимістична. Минулорічні показники – понад 2,5 мільярда надходжень до загального фонду місцевих скарбниць – справжній рекорд для Волині. У порівнянні з 2015-м, цифра зросла майже на 850 мільйонів гривень. А ще буквально три-чотири роки тому цифра виконання не була більшою за 1,2 мільярда гривень.

Впорядкування системи використання земельних ресурсів, над чим працювали упродовж 2015-го й практично завершили у 2016 році, запровадження минулоріч ефективного використання водних ресурсів, повернення на Волинь великих платників податків тощо. Всі ці заходи дали результат і, відповідно, фінансовий ресурс.

Вперше у 2016 році ми отримали субвенцію з Державного бюджету на соціально-економічний розвиток інфраструктури п’яти об’єднаних територіальних громад, обсяг якої становить 26,5 мільйона гривень. За ці кошти проведено роботи з реалізації понад 60 важливих для відповідних територій інвестиційних проектів. На депозитних рахунках органів місцевого самоврядування у 2016-му акумульовано понад 200 мільйонів гривень, а такого запасу коштів досі не фіксували.

Активна позиція влади на місцях – і на кінець минулого року на Волині взагалі не фіксували кредиторської заборгованості, це при тому, що восени 2014-го мали величезні борги. Аналізуючи зроблене й плануючи подальші кроки розвитку регіону, усвідомлюємо, що бюджет 2017-го буде особливо потужним і не менш складним. Ситуація на сході країни вимагає чіткості дій та стійкості поглядів. І від волинян також. Саме тому соціальна складова й надалі залишатиметься пріоритетом. Разом із тим, розвиток регіону в цілому – завдання №1.

Одначе у 2017-му маємо намір змінити підходи: 50% ресурсу спрямовувати на розвиток інфраструктури на місцях, стільки ж вкладати в оновлення об’єктів комунальної власності – соціальних закладів, лікарень, доріг тощо. Ефективно змінюючи регіон, поволі змінюємо країну. А відтак, Україна має всі шанси, попри виклики та труднощі, направду стати «історією успіху» для самого Європейського Союзу.

Область:

Волинська область

Джерело:

«vip.volyn»

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

27 січня 2022

96 українських громад отримають у 2022 році експертну підтримку U-LEAD у розробці стратегії місцевого розвитку

96 українських громад отримають у 2022 році...

  Сьогодні відбувся семінар про основні засади стратегічного планування місцевого розвитку для представників...

27 січня 2022

Лікарі повинні лікувати. Як Широківська громада впровадила аутсорсинг у медицині

Лікарі повинні лікувати. Як Широківська громада...

Автор: Денис Коротенко,  голова Широківської територіальної громади (Запорізька обл.) для УП Більшість важливих...

27 січня 2022

Нове шкільне харчування: історія успіху Житомира

Нове шкільне харчування: історія успіху Житомира

Страви у дитсадках готують штатні працівники, а в школах діє аутсорсинг – так організоване шкільне харчування у...

27 січня 2022

Вакансії від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Вакансії від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» оголошує конкурс на наступні посади: Керівник регіонального офісу (Житомир, Ужгород,...

27 січня 2022

Староста не підлягає атестації та щорічній оцінці - роз'яснення НАДС

Староста не підлягає атестації та щорічній...

Національне агентство України з питань державної служби надало роз’яснення щодо атестації та щорічної оцінки...