03 червня 2023
Logo slogan

Розумне зростання в об‘єднаних територіальних громадах - проект Декларації

Інститут громадянського суспільства презентував для обговорення і надання пропозицій Проект Декларації “Розумне зростання в об‘єднаних територіальних громадах”. Цей рамковий документ буде ухвалено за підсумками конференції 24 лютого 2017 року.

Свої пропозиції Інститут просить направляти на електронну адресу powerreform@gmail.com вказавши в темі листа “Декларація”.

Декларація

Розумне зростання в об‘єднаних територіальних громадах

Децентралізація, яка розпочалась з ухвалення Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади №333-р 01 квітня 2014 року, дала змогу утворити 366 об‘єднаних територіальних громад, які стали важливими суб‘єктами розвитку України.

Об‘єднані територіальні громади завдяки реформі отримали повноваження, власні ресурси та державну підтримку, що дало змогу розпочати процес вирішення багатьох проблем поліпшення якості життя людей у наших містах та селах.

Проте, ми всі розуміємо, що кардинальні зміни на краще у створенні комфортного та безпечного середовища для життя людини у конкретному селі, селищі чи місті можна забезпечити лише на основі стійкого та розумного зростання, забезпечити яке є зараз найважливішим завданням органів місцевого самоврядування об‘єднаних громад.

Повноваження, ресурси та державна підтримка об‘єднаним територіальним громадам будуть перетворюватись у розумне зростання територіальних громад на таких принципах:

Розумна освіта

Об‘єднані територіальні громади відтепер відповідальні за середню освіту. Протягом 2016 року було відремонтовано багато шкіл, закуплено шкільних автобусів та комп‘ютерної техніки. На нинішньому етапі потрібне значне поліпшення якості навчання, аби діти у школах отримали знання, навички та вміння, які забезпечать їм можливість для адаптації у світі, що динамічно змінюється та стає дедалі більш конкурентним.

Школи мають стати освітніми, виховними та просвітницькими центрами розвитку громади, де продукуються ідеї для розумного зростання, де молоді люди отримують навички управління, підприємництва, а школа стає джерелом ідей та можливостей для зростання доходів домогосподарств – це є пріоритетним завданням для громад.

Розумна місцева економіка

Територіальні громади різні, у них різна кількість населення, різні природні умови, різні традиції та свої унікальні ресурси.

Громадам необхідно віднайти свою розумну спеціалізацію в регіональній економіці, яка має базуватись на власних конкурентних перевагах і передусім власних ресурсах.

Інновації, ощадливість щодо використання ресурсів, залучення до підприємництва максимальної кількості жителів громад мають стати нормою для органів місцевого самоврядування, що відповідальні за планування та реалізацію розвиткових ініціатив.

Стратегія розвитку громади має бути максимально реальною, функціональною, базованою на досягненні розумного зростання та підготовленою із залученням громади.

Розумна організація життєвого простору

Люди, які проживають у громаді, мають отримати доступ до основних благ та послуг, які є публічними, у максимально зручний спосіб. Формування центру міст, селищ та сіл має бути розумним та комфортним для людини. Землі, які знаходяться у межах громади, мають використовуватись максимально ефективно і бути збереженими для майбутніх поколінь.

Планування всієї території громади, резервування земель під реалізацію стратегії розумного зростання, встановлення розумних обмежень щодо використання земель – все це має бути максимально прозорим, здійснюватись в інтересах усіх членів територіальної громади.

Розумне використання ресурсів та охорона довкілля

Ресурси, дані Богом, не є безмежними і невичерпними. Тому зростання у громадах має забезпечуватись максимально ощадливим використанням невідновлюваних ресурсів. Збереження довкілля забезпечується не наявністю полігонів для захоронення відходів, а їх мінімізацією. Органічні відходи мають перетворюватись у добрива і повертатись в землю, більшість інших відходів мають ставати сировиною для нового виробництва. Продукування нової продукції має враховувати можливість її необтяжливого перероблення. Адаптація сільськогосподарського виробництва та водокористування до зміни клімату є важливою складовою збереження ресурсів.

Розумні люди

Будь-які зміни системи управління, перерозподіл повноважень та ресурсів між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування не мають значення, якщо це не спрямовано на добробут людини.

Люди мають бути здоровими, активними, адаптованими до змін, які відбуваються швидко. Освіта продовж життя, зайнятість та самозайнятість, здоровий спосіб життя та поступова відмова від шкідливих звичок дає змогу людям бути потрібними собі, сім‘ї, суспільству. Місцева ідентичність, яка формується у нових громадах, має базуватись на основних людських цінностях та місцевих традиціях і бути складовою розумної спеціалізації громади.

Ми розуміємо свою відповідальність за зростання наших громад, ми хочемо якнайкраще скористатись новими можливостями, які відкриває для нас реформування місцевого самоврядування в Україні.

Проте, нас тривожить зволікання із вирішенням на законодавчому рівні важливих для розумного зростання питань, із прийняттям рішень, які йдуть у розріз з раніше прийнятими документами і повертають нас у часи ручного розподілу ресурсів та відмови від стратегічного планування свого розвитку.

Ми звертаємось до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України з пропозицією якомога швидше вирішити питання:

  • поширення юрисдикції органів місцевого самоврядування на всю територію об‘єднаної громади;
  • запровадити єдиний документ просторового планування – схему планування території об‘єднаної територіальної громади, яка дозволяє громаді планувати та впорядковувати території за межами населених пунктів;
  • забезпечити щорічне виділення не менше 1% доходів державного бюджету України на регіональний розвиток, без введення окремих квот витрачання цих коштів, що руйнує пріоритети розвитку, визначені регіональними стратегіями та стратегіями розвитку громад;
  • передбачити кошти на реалізацію загальнодержавних завдань, що випливають із Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року шляхом збільшення державного фонду регіонального розвитку до 1,5% з можливістю участі у проектах об‘єднаних територіальних громад;
  • управління землями в межах території об‘єднаних територіальних громад.

Ми звертаємось до наших колег, як у об‘єднаних територіальних громадах, так і у інших містах та селах – тільки спільними зусиллями, тільки орієнтуючись на розумне зростання, ми зможемо перетворити наші громади на місця комфортного та безпечного проживання людини, де кожна людина має можливості для власної самореалізації.

Ми переконані – об‘єднані територіальні громади уже готові перейти від етапу дискусій щодо повноважень до реального використання нинішніх можливостей та ресурсів для розумного зростання в інтересах своєї громади, регіону, України і стати провідниками розумного зростання у новому періоді української історії.

17.02.2017 - 18:50 | Переглядів: 10556
Розумне зростання в об‘єднаних територіальних громадах -  проект Декларації

Джерело:

Інститут громадянського суспільства

Поділитися новиною:

Читайте також:

02 червня 2023

Громадам презентували інструмент для прискорення впровадження просторового планування в Україні

Громадам презентували інструмент для...

31 травня Програма USAID з аграрного та сільського розвитку АГРО презентувала територіальним громадам та Уряду країни...

02 червня 2023

Покроковий алгоритм дій громад з планування й організації відновлення інфраструктури: інфографіка АМУ

Покроковий алгоритм дій громад з планування й...

Асоціація міст України розробила інфографіку "Планування й організація відновлення муніципальної інфраструктури:...

02 червня 2023

Ізюм побратався з Грінвічем

Ізюм побратався з Грінвічем

Міста Ізюм та Грінвіч (США) підписали Меморандум про побратимство. Документ підписали начальник Ізюмської...

01 червня 2023

Якими мають бути перші кроки з відновлення української влади на деокупованих територіях: цитати з обговорення

Якими мають бути перші кроки з відновлення...

1 червня розпочалася серія обговорень, присвячених першим крокам після деокупації територій України. Заходи...