Чому ЦВК відмовляє багатьом об’єднаним громадам у призначенні перших місцевих виборів
Подібні питання часто надходять до редакції сайту «Децентралізація влади». Щоб з’ясувати, чи дійсно така ситуація має місце, редакція звернулася за відповідною інформацією до Мінрегіону, який є відповідальним на центральному рівні за проведення реформи місцевого самоврядування.
Як з’ясувалося, за даними Мінрегіону, у 2016 році рішеннями Центральної виборчої комісії не призначено вибори в 11 ОТГ. У відомстві пояснили, що свої рішення ЦВК мотивує тим, що до складу цих громад ввійшли населені пункти суміжних районів, а отже, на думку ЦВК, перш ніж призначити в них вибори, необхідно внести зміни до меж відповідних районів.
Однак, виявляється, немає в чинному законодавстві норми, яка б вимагала зміни меж районів при входженні до складу об’єднаної громади населених пунктів суміжних районів.
Фахівці Мінрегіону пояснили, що раніше у Законі «Про добровільне об’єднання територіальних громад» і справді була така вимога. Однак ще восени минулого року змінами до законодавства (від 26.11.2015 № 835) цю норму виключили.
Отже сьогодні немає необхідності змінювати межі районів, якщо до складу ОТГ ввійшли населені пункти суміжних районів, а отже і немає правової підстави не призначати в таких громадах перші місцеві вибори.
Тим не менше, ситуація, яка склалася через позицію ЦВК, гальмує процес добровільного об’єднання громад.
В Україні сьогодні значно більше громад прийняли рішення про об’єднання, приймаючи до свого складу населені пункти суміжних районів. За даними Мінрегіону, обласні державні адміністрації підготували звернення до ЦВК про оголошення перших місцевих виборів ще приблизно у 20 таких громадах.
Додамо, що днями з’явився і інший «тривожний дзвінок». ЦВК заявляє про відсутність коштів на проведення виборів в об’єднаних громадах. Так за словами керівника апарату Миколаївської обласної державної адміністрації Андрія Ничипорчука, Миколаївська ОДА направила два звернення до ЦВК про призначення перших виборів у Олександріївській селищній раді ОТГ, утвореної в межах Вознесенського району, та у Чорноморській сільській раді ОТГ, утвореної в межах очаківського району.
«Ми отримали відповідь ЦВК, що питання про призначення виборів у Чорноморській сільській раді ОТГ комісія розглядатиме після отриманих нею відповідних бюджетних призначень для організації підготовки та проведення місцевих виборів. Щодо призначення виборів у Олександріївській селищній раді ОТГ відповіді від ЦВК ще чекаємо», - сказав Андрій Ничипорчук.

Теги:
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади»

Поділитися новиною:
26 січня 2023
Переваги децентралізації: більшість громад Луганщини відновили навчальний процес
Переваги децентралізації: більшість громад...
Двадцять територіальних громад з Луганщини отримали освітню субвенцію та продовжують надавати освітні послуги, попри...
26 січня 2023
Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» спільно з Львівською ОВА...
24 січня відбулося розширене засідання керівного комітету, присвячене актуалізації стратегії розвитку...
26 січня 2023
Антикризові інструменти місцевого економічного розвитку ‒ посібник для громад
Антикризові інструменти місцевого економічного...
Війна зумовила формування нової реальності для громад, з новими викликами та можливостями. Тому, враховуючи це,...
26 січня 2023
Про досвід оптимізації та реформу старшої школи Городоцької громади
Про досвід оптимізації та реформу старшої школи...
Матеріал підготувала експертка шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» (SALAR...