"Лише зараз у нас є реальна можливість змінити застарілу систему врядування", - у Кіровограді обговорили перші результати децентралізації

Чотири години у Кіровограді тривала дискусія на тему «Децентралізація у дії. Перші результати, можливості і ризики».  Більше 100 учасників – міські голови Кіровоградщини, голови районних та сільських рад, депутати, представники обласних та районних ЗМІ, а також громадські активісти і просто громадяни, які цікавляться цією темою, – жваво та емоційно обговорювали плюси та мінуси реформи децентралізації.

Модератором заходу була відома українська журналістка і телеведуча Анна Безулик. Головним експертом національного рівня виступив Юрій Ганущак.

Питання, які порушувалися під час дискусії, були вкрай актуальними для мешканців Кіровоградщини: розвиток сільської місцевості, бюджетні процеси, передача майна об’єднаним територіальним громадам, ремонт доріг, налагодження інфраструктури, організація системи охорони здоров’я на місцях, система освіти у громадах та інше. Також представники районів Кіровоградської області висловили незадоволення щодо темпів удосконалення законодавства, яке стосується децентралізації та розподілу землі поза межами населених пунктів. Дехто бачив недоліки в тому, що до громад ставляться занадто жорсткі вимоги стосовно надання адміністративних послуг, взаємодії з територіальними органами центральної виконавчої влади – таких, як міліція, податкова та інші. Про брак якісних кадрів у громадах також було згадано.

Об’єднані територіальні громади Кіровоградщини, яких зараз є вже три, представляли Юрій Гульдас, голова Маловисківської об’єднаної територіальної громади (далі – ОТГ) і Тамара Дорошенко заступник голови Новоукраїнської ОТГ. «Піонери» об’єднання Кіровоградщини охоче ділилися досвідом, напрацюваннями та думками зі своїми, ще «необ’єднаними» колегами. Юрій Ганущак говорив про перспективи розвитку об’єднаних територіальних громад, наводячи приклади не тільки інших українських ОТГ, а й долучаючи до аргументації міжнародні приклади (Грузія, Польща, Франція).

Голова Маловисківський об’єднаної територіальної громади Юрій Гульдас зазначив:

«Однією з ознак громади сьогодні є наявність «вожака», який поведе за собою людей у правильному напрямку. Але при цьому мешканці громади чітко контролюють дії людини, за якою йдуть. І без цього ніяк. В моєму випадку за 6 років голова району мінявся шість разів. В таких умовах порядку не буде, тому, треба брати ініціативу в свої руки. Тим більше потрібно це робити зараз, коли держава підтримує цю ініціативу фінансово і не тільки. А головне те, що тільки зараз у нас є реальна можливість змінити застарілу систему врядування, і почати активний розвиток. Цим треба скористатись».

Щодо земельного питання Юрій Ганущак прокоментував так:

«Зрозуміло, що одним з найбільш гарячих питань об’єднаних територіальних громад є надання повноважень на управління земельними ресурсами. Але для того, щоб якісно користуватись цією землею, необхідно добре підготуватись та опрацювати це питання. Як мінімум, створити всю необхідну містобудівну документацію, де буде вказане цільове призначення усіх земель. І це дасть чіткі правила гри для всіх: для мешканців, для бізнесу, для інвесторів. Яскравий приклад Хмельниччини: закордонний інвестор з декількох регіонів України вибрав саме Хмельницьку область для розміщення соєпереробного заводу саме тому, що там була розроблена саме ця необхідна документація. Разом з цим планом інвестор отримав гарантію захищеності свого бізнесу і зробив правильний вибір. І за таких інвесторів громади будуть боротися, тому той, хто зробить правильні кроки зараз, буде мати позитивний результат у майбутньому. Такі кроки зараз – задача голів громад. Бо вже пішов рух. А люди, коли бачать рух, вони починають підхоплювати його і долучатись до процесів. І це дуже важливо.»

Журналісти поцікавилися в учасників дискусії, наскільки сьогодні важливо проводити заходи з питань децентралізації. І почула наступні відповіді.

Сергій Бойко, секретар Кіровоградської міської ради:

– Процес децентралізації дуже важливий та необхідний. Час доводить, що територіально-адміністративний устрій потрібно змінювати. Це – веління часу і реформ, які зараз проводяться в країні. Подібні панельні дискусії дуже потрібні, бо коли вже створені громади озвучуються проблеми, з якими  вони стикаються, експерти можуть оперативно впливати на ці процеси. І якщо не вносити зміни в закони, то акцентувати увагу при впровадженні реформ. І наше місто теж чекає об’єднання у територіальну громаду. Тому вивчати цей досвід та долучатися до нього необхідно. Так чи інакше у нас теж виникнуть питання, можливо, і специфічні – пов’язані саме з містом.

Ніна Семашко, заступник Помічнянського міського голови:

– Враження надзвичайно позитивні, але, на превеликий жаль, ми побачили дуже багато противників та скептиків децентралізації серед представників районних та сільських рад. Не всім хочеться прощатися зі своїми повноваженнями, посадами, владою. Багато хто не готовий до нових змін. У Помічній громада готова до об’єднання. Під час панельної дискусії ми отримали підтвердження того, що на правильному шляху. Ми ще раз переконалися, що у громади є майбутнє. Експерт з децентралізації Юрій Ганущак дещо різкий та категоричний, але, можливо, коли мова йде про непопулярну реформу, яка викликає негатив, спосіб «гладити по голівці» зовсім не підходящий. Дуже корисно було почути досвід Малої Виски. Для нас приклад Малої Виски та Новоукраїнки той локомотив, за яким ми йдемо. Звичайно, дякуємо ГО «Спільній дії», DESPRO за такі зустрічі. Потрібно, щоб вони проводилися і надалі. Очікувати інформації від районних рад та райдержадміністрацій не варто. Ми ще раз переконалися, що вони найбільше гальмують процес децентралізації. Саме подібні громадські проекти мотивують до реформи організації влади.

Олександр Маслюков, Компаніївський селищний голова:

– Сьогодні було більше запитань ніж відповідей. Сама структура децентралізації є, але практичні кроки щодо об’єднання громади, не зовсім пропрацьовано. Можливо, через те, що законодавча база не допрацьована. Основний закон щодо децентралізації ухвалено, але є ще багато чого не врегульовано. У процесі реалізації нової системи влади потрібно вносити зміни до законодавчої бази.

Громадська дискусія  проводиться за ініціативи Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та за підтримки Швейцарсько-українського проекту міжнародної технічної допомоги національних реформ «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO. Партнером у підготовці заходу в Кіровограді виступила ГО «Спільна дія».

10.06.2016 - 16:08 | Переглядів: 7577
"Лише зараз у нас є реальна можливість змінити застарілу систему врядування", - у Кіровограді обговорили перші результати децентралізації

Теги:

Юрій Ганущак DESPRO

Область:

Кіровоградська область

Джерело:

Перша електронна

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

16 червня 2021

Розвиток інституту старост: законопроект №4535 знову готовий до голосування в Парламенті

Розвиток інституту старост: законопроект №4535...

16 червня Парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального...

16 червня 2021

Децентралізація в Україні: заява послів країн «Великої cімки» - поштовх для подальшого обговорення ключових питань

Децентралізація в Україні: заява послів країн...

Автори: експертна команда Програми «U-LEAD з Європою» З моменту місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в Україні...

16 червня 2021

15 червня 2021

У Мінрегіоні обговорили проблемні питання упорядкування земельних ресурсів та встановлення меж громад

У Мінрегіоні обговорили проблемні питання...

Питання передачі земельних ділянок громадам та визначення меж територій громад обговорили сьогодні учасники наради,...

15 червня 2021

Розвиток культури в громадах - п'ятий ефір проекту "Громада"

Розвиток культури в громадах - п'ятий ефір...

Чи є в людей у громадах запит на культуру? Яка ситуація з фінансуванням культури на рівні області? Чи треба...