Децентралізація: стратити не можна помилувати

Автор: Іван Лукеря, експерт Реанімаційного пакету реформ, у блозі на Lb.ua  

Децентралізація – одна з небагатьох реформ України, яку можна назвати успішною. Принаймні, так було до останнього часу.

Протягом минулого року було створено 159 об’єднаних територіальних громад. Для Європи це стало своєрідним рекордом при проведенні реформи місцевого самоврядування. За неповних півроку дії закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад» в Україні об’єдналося близько 7% громад.

У березні-квітні 2016 року було проведено вибори додатково до 13 об’єднаних громад. У результаті створено 172 громади, які отримали ресурси та повноваження на рівні міст обласного значення. Практичний результат – ремонт доріг, створення нової мережі якісних шкіл, відновлення дитячих садочків, амбулаторій та ФАПів. Проте на цьому рекорди у проведенні реформи місцевого самоврядування закінчуються. Причин кілька.

По-перше, відповідно до чинного закону, переведення об’єднаної територіальної громади (далі - ОТГ) на прямі міжбюджетні відносини та надання державної підтримки можливо виключно за умови, якщо до складу ОТГ увійшли всі територіальні громади, які передбачені Перспективним планом.

У зв’язку з цим існує практика коригування Перспективних планів під реальний стан об’єднання. Така практика надзвичайно небезпечна та руйнує ідею створення спроможних громад. Новостворені з порушенням плану громади просто не здатні забезпечити виконання повноважень у сфері медицини, освіти тощо.

По-друге, існують випадки, коли з десяти громад, які мають увійти до складу об’єднаної, відповідно до Перспективного плану, одна чи дві громади не захотіли об’єднуватись та повністю заблокували процес створення ОТГ.

Проте, якщо навіть об’єднаються вісім з десяти громад, за своїми інфраструктурними, матеріальними та фінансовими параметрами вони спроможні виконувати повноваження, які передбаченні для міст обласного значення. Саме тому необхідно запровадити механізм, який би дозволяв таким громадам пройти процес об’єднання та отримати додаткові ресурси.

У протилежному випадку можемо отримати тотальне розчарування реформою ініціаторів об’єднання та зупинку цього процесу.

Щоб цього не відбулося, терміново потрібно вирішити дві проблеми. По-перше, зупинити практику свавільного коригування Перспективних планів під реальний стан об’єднання. Адже Перспективний план – це орієнтир, який забезпечує створення дійсно спроможних громад. По-друге, відкрити додаткові можливості для об’єднання громад.

Вирішити ці дві проблеми та надати друге дихання для проведення децентралізації можуть законопроекти №3638 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо механізму стимулювання подальшого процесу добровільного об'єднання територіальних громад»)» та №3639 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо механізму стимулювання подальшого процесу добровільного об'єднання територіальних громад)».

Вони дозволяють створювати спроможні об’єднані громади без внесення змін до Перспективних планів. ОТГ створюється, якщо до неї увійшло або не менше половини визначених Перспективним планом територіальних громад, або не менше половини мешканців, або не менше половини площі.

Окрім того, законопроекти запроваджують процедуру приєднання громад до вже створеної. Вони зможуть це робити за прощеною процедурою без проведення виборів на всій території ОТГ. У такому випадку проводяться тільки довибори депутатів в межах громад, що приєдналися.

Підтримку ухвалення законопроектів висловили Реанімаційний пакет реформ, експерти, Міністерство регіонального розвитку. Їх ухвалення очікують і органи місцевого самоврядування, які бажають проводити добровільне об’єднання територіальних громад, а також жителі сіл, селищ та міст, які висловили свою підтримку процесу об’єднання.

Ще з грудня 2015-го в комітеті з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування знаходиться законопроект № 3638. Проте голова комітету Сергій Власенко досі не поставив його на розгляд. Причини – не зрозумілі. Хоча на попередньому засіданні 20 квітня комітет прийняв рішення про його обов’язковий розгляд в травні. Такий саботаж може зупинити процес децентралізації влади та саму реформу місцевого самоврядування.

Час ще є, проте його стає все менше. Саме тому, для продовження реформи місцевого самоврядування та децентралізації комітету з питань місцевого самоврядування потрібно терміново розглянути та рекомендувати до ухвалення законопроект №3638.

Бюджетному комітету, в свою чергу, розглянути та рекомендувати до ухвалення внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо механізму стимулювання подальшого процесу добровільного об'єднання територіальних громад.

Парламент, в свою чергу, повинен на найближчому засіданні ухвалити ці законопроекти у першому читанні, і відповідно до Регламенту – у другому.

Якщо це відбудеться найближчим часом – країна, нарешті, наблизиться до завершення цієї вкрай важливої реформи.

Якщо законопроекти і далі будуть блокувати – децентралізація, на жаль, відкладеться на невизначений термін.

10.05.2016 - 20:58 | Переглядів: 11368

Приєднані зображення:

Теги:

Іван Лукеря створення спроможних громад

Область:

Донецька область

Джерело:

Lb.ua

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

14 січня 2022

18 січня у «Годині запитань» - розмова з Віталієм Безгіним

18 січня у «Годині запитань» - розмова з...

18 січня у «Годині запитань» - розмова Анни Пуцової, експертки Проєкту DECIDE, з Віталієм Безгіним, народним...

14 січня 2022

Згадуємо події освіти-2021: Освітній маркер

Згадуємо події освіти-2021: Освітній маркер

Увесь 2021 рік Проєкт DECIDE тримав руку на пульсі освітніх новин. Що вразило, а що розчарувало? Все це - у...

14 січня 2022

18 січня - презентація оцінки фінансового управління у 25 громадах

18 січня - презентація оцінки фінансового...

18 січня об 11:00 Програма USAID DOBRE презентує результати оцінки фінансового управління у 25 громадах-партнерах IV...

13 січня 2022

1030 громад забезпечили діяльність ЦНАПів, - дані Моніторингу Мінрегіону

1030 громад забезпечили діяльність ЦНАПів, -...

Жителі 1030 територіальних громад користуються послугами Центрів надання адміністративних послуг, які створені на їх...

13 січня 2022

Як «Сніданок з головою» змінює життя громади

Як «Сніданок з головою» змінює життя громади

Староста починається… з кави. Про незвичні кейси Широківської громади Запорізької області у тому, що стосується...