02 грудня 2023
Logo slogan
МОН у партнерстві з Проєктом DECIDE розпочало обговорення стратегії реформи старшої профільної школи
МОН у партнерстві з Проєктом DECIDE розпочало обговорення стратегії реформи старшої профільної школи

19 вересня відбулася перша стратегічна сесія «Реформа старшої профільної школи», якою Міністерство освіти і науки України розпочало серію заходів, спрямованих на розробку стратегічного плану впровадження старшої профільної школи у партнерстві зі  Швейцарсько-українським проєктом DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти».


Захід було спрямовано на експертне обговорення напрямів стратегічного плану впровадження реформи. Формування старшої профільної школи передбачає створення академічних та професійних ліцеїв, розробку відповідної нормативної правової бази, оновлення змісту освіти та формування мережі закладів загальної середньої та професійної освіти на регіональному та місцевому рівнях тощо.

До експертного обговорення були залучені понад сто експертів у сфері освіти, представників асоціацій органів місцевого самоврядування, громадських організацій, департаментів освіти та науки України, бізнесових об’єднань. Загалом до ініціативної групи експертів для визначення моделі реформи на національному етапі планується залучити понад 500 національних експертів, представників різних цільових аудиторій, у тому числі представників територіальних громад і батьків.  

Оксен Лісовий, Міністр освіти та науки України, у вітальному слові наголосив, що реформа старшої профільної школи є серйозним викликом на сьогодні і потребує пошуку рішень у широкому діалозі з експертами, освітянами, громадськими організаціями.

«Ми повинні рухатися вперед у змінах у системі освіти в умовах війни та безпекових проблем, які маємо сьогодні. Це надзвичайно ускладнює нашу динаміку, але ми не маємо альтернативи, адже воюємо за розвиток нашого суспільства і нації. Цей розвиток, безумовно, не можливий без якісної та ефективної системи освіти. Я розумію, що нас чекає непростий шлях, але освіта сьогодні є пріоритетом держави відразу після оборони. І наше завдання, завдання наших інтелектуалів – забезпечити напрацювання рішень, які будуть імплементовані на рівень політик Міністерства освіти і науки України та уряду», – сказав Міністр.

 

 

Андрій Сташків, заступник Міністра освіти і науки України акцентував у своєму виступі на викликах, які стоять на шляху реалізації старшої профільної школи.

«Це перша велика дискусія про реалізацію реформи і очевидно, що існує багато викликів, немає простих відповідей, і складність полягає ще у демографічній ситуації в Україні сьогодні, яка накладається на реформу. Старша профільна школа – це найдорожча сфера освіти, яка потребує дуже великих капіталовкладень: будівництво гуртожитків, придбання нового обладнання, тому тут важлива підтримка усіх, у тому числі наших закордонних партнерів», – розповів заступник Міністра.

Дмитро Завгородній, заступник Міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації наголосив, що цілісна комплексна стратегія реформи старшої профільної школи допоможе ефективніше працювати з урядом та міжнародними партнерами.

«Я впевнений, що у результаті таких стратегічних обговорень ми напрацюємо спільне бачення з усіма необхідними кроками для реалізації реформи. Це єдиний шлях для того, щоб проєкт був успішним. Нам необхідно ухвалити чимало складних рішень, і я дуже вдячний проєкту DECIDE, що він допомагає нам це робити», – сказав заступник Міністра освіти та науки.

Реформу старшої профільної школи вважають одним із найбільших викликів і у Верховній Раді України. Зокрема, Сергій Колебошин, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій переконаний, що реформа старшої профільної школи – це підґрунтя для розвитку нашої держави на десятиріччя вперед.

«Я дуже радий, що ми почали цю дискусію, що на перетині двох гілок – загальної та професійної освіти ми будемо шукати оптимальну конфігурацію і модель для зміни нашої системи», – сказав Сергій Колебошин.

Валентина Полторак, менеджерка Проєкту DECIDE, заступниця голови ГО DOCCU розповіла, що перша стратегічна сесія була  організована для того, щоб започаткувати дискусію про модель реформи старшої профільної школи і досягнути у результаті суспільного консенсусу.

«Це перше обговорення реформи старшої профільної школи із цілої низки запланованих заходів. Міністерство освіти та науки у партнерстві з Проєктом DECIDE розпочало тривалий процес стратегічного планування реформи. Ми маємо на меті напрацювати стратегію впровадження реформи старшої школи із широким долученням експертного середовища, територіальних громад, бізнесу та громадськості, якої до цього часу не було.\

Зараз ми перебуваємо на аналітичному етапі розробки стратегії - працюємо над великим дослідженням умов провадження реформи, експерти Інституту демографії НАН України почали роботу над демографічним прогнозом, а далі перейдемо до визначення стратегічних цілей операційних та розробки «дорожньої карти» реформи. У результаті стратегічних сесій та широких громадських обговорень у регіонах буде розроблено не лише стратегію та «дорожню карту» впровадження реформи, будуть напрацьовані рекомендації до нормативно-правової бази Міністерству освіти і науки України, профільному комітету Верховної Ради для того, щоб старша профільна школа могла існувати і була впроваджена в Україні», - розповіла Валентина Полторак.

Друга стратегічна сесія «Реформа старшої профільної школи» запланована на листопад цього року. Вона передбачає широке залучення донорських організацій. На сесії будуть презентовані перші напрацювання дослідження Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України “Прогнозного оцінювання чисельності та статево-вікової структури населення України”. Перед другою стратегічною сесією проведуть десять фокус-груп вузьких експертних обговорень для визначення освітньої моделі та організації освітнього процесу. На третій стратегічній сесії передбачено обговорення першої версії стратегічного плану впровадження реформи. На початку наступного року розпочнуться громадські обговорення. Загалом заплановано провести шість стратегічних сесій по впровадженню реформи.  

Переглядів: 639
Новини на тему: освіта
Читайте також: