29 вересня 2023
Logo slogan
«Підтримка українських дітей має бути в основі партнерства між Україною та Європою», - колективний лист
«Підтримка українських дітей має бути в основі партнерства між Україною та Європою», - колективний лист

Французька газета «Le Monde» опублікувала колективний лист під назвою «Підтримка українських дітей має бути в основі партнерства між Україною та Європою». Основний заклик - посилити допомогу Україні та особливо українським громадам і українським дітям, відновлювати Україну разом.


Автори листа:

  • Бенджамін Абтан, співзасновник та директор ГО «Europe Prykhystok» (Європейський Прихисток), Олександра Матвійчук, лауреат Нобелівської премії миру,
  • Олексій Кулеба, Виконавчий секретар Президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, Заступник Керівника Офісу Президента України,
  • Альона Шкрум, Співголова групи з міжпарламентських зв’язків з Францією,
  • Колін Туез, керівник Консультативного комітету ініціативи «Європейський прихисток»,
  • Андрій Вітренко, Заступник Міністра освіти і науки України,
  • Лілія Пашинна, голова української делегації в Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи,
  • Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини,
  • Марина Бардіна, Народний депутат України.

Лист також підписали начальники 24-х обласних військових адміністрацій, 117 міських, селищних і сільських голів та начальники місцевих військових адміністрацій, лідери громадянського суспільства з усієї країни.

«Виграти війну у поглибленні демократії — це вибір України. Її підхід: прискорити децентралізацію влади та розвивати партнерські відносини з місцевими суб’єктами в Європі. Серед величезних викликів, що стосуються цивільного населення, діти є пріоритетом. Це бачення було чітко заявлено на всіх рівнях української влади під час нещодавнього Міжнародного саміту міст і регіонів у Києві. Зіткнувшись із жорстокою військовою агресією, деякі країни обрали б шлях посилення режиму. Але не Україна. Повномасштабна війна, розв’язана Росією в лютому 2022 року, не змусила країну відхилитися від демократичної траєкторії, якої вона рішуче дотримується з 2014 року. Навпаки, попри війну, були активізовані зусилля, спрямовані на підвищення прозорості та ефективності управління, боротьбу з корупцією, зміцнення верховенства права», йдеться у публікації.

В основі цих демократичних зусиль, як йдеться в опублікованому листі, лежить процес децентралізації влади.

«В Україні участь населення у формуванні та реалізації державної політики — це не прийняття бажаного за дійсне, а щоденна реальність і проєкт на майбутнє. Нинішнє поглиблення децентралізації в розпал війни дає більше повноважень громадянам, посилює місцеву відповідальність за політику та зміцнює соціальну згуртованість.

Цей рух за децентралізацію має фундаментальне значення, оскільки дозволяє Україні подолати найбільший виклик, з яким може зіткнутися нація: брутальну військову агресію з боку жорстокого, потужного, авторитарного режиму, який прагне знищити її як націю.

У той час як демократія всюди слабшає, Україна пропонує шлях до її відновлення і знову здобуває підтримку народів, так само, як вона продемонструвала у 2014 році Євромайданом цінність європейського проєкту, коли його підтримка слабшала всюди на континенті.

Як наслідок, стає очевидним те, що політично поставлено на карту у цій війні. Дві моделі перебувають у тотальному протистоянні. З одного боку, демократична, децентралізована українська модель зі зростаючою участю населення у здійсненні влади; з іншого боку, централізована, авторитарна, все більш репресивна російська модель, яку підтримують її авторитарні, теократичні та диктаторські союзники. З одного боку, проєкт визволення і проєкція в майбутнє; з іншого боку, жахлива спроба повернутися назад і створити «СРСР 2.0».

Автори листа зазначили, що для перемоги свободи і демократії, для ефективізації процесу децентралізації партнерство між місцевими суб’єктами з України та Європи має фундаментальне значення.

«Регіони, міста, агломерації, організації громадянського суспільства: ми закликаємо вас встановлювати інституційні та операційні партнерства з вашими українськими колегами. Саме так ми продовжимо вчитися один в одного, робити один одного кращими, міцніше закріплювати Україну на континенті та разом створювати спільну європейську ідентичність.

Україна має багато чого навчитися на досвіді своїх європейських друзів, щоб краще відбудуватися, і має багато інновацій, винайдених під час війни в різних сферах, якими вона може поділитися.

Серед усіх викликів, що стосуються цивільного населення, пріоритетними є проблеми дітей. Вони страшенно страждають, і вони — майбутнє країни. Подорож до Європи, знайомство з молодими людьми з інших культур, набуття досвіду та навичок дозволить молодим поколінням продовжити справу визволення та демократизації, яка зараз триває, на десятиліття вперед.

Викрадення Росією понад 16 200 українських дітей є воєнним злочином згідно з рішенням Міжнародного суду ООН та злочином геноциду згідно з Конвенцією про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, прийнятою ООН у 1948 році. Немає більш нагальної потреби, ніж їхнє негайне звільнення».

У листі мова йде про те, що саме підтримка мільйонів українських дітей, які страждають через війну, має бути в центрі партнерства між місцевими суб’єктами України та Європи у співпраці на місцевому рівні.

«У нас є три конкретні прохання до місцевих діячів у Європі: на кілька тижнів прийняти цих дітей на відпочинок або організувати «переміщені класи»: діти, які розпочали четвертий навчальний рік поспіль на дистанційному навчанні, приїжджають до Європи разом зі своїми вчителями, щоб очно вивчити українську навчальну програму і таким чином виправити частину шкоди, завданої психічному здоров’ю, освітньому рівню та соціалізації; і, нарешті, підтримати розвиток центрів розширення прав і можливостей дітей та молоді в Україні, особливо в тих районах, які найбільше постраждали від війни.

Пропонуючи молоді «прихисток» у Європі, ми також розвантажуємо жінок, які часто є їхніми опікунами. Підтримуються місцеві громади в цілому.

Встановлення партнерських відносин між місцевими суб’єктами України та Європи, в основі яких лежать дії для допомоги дітям, підтримає рух децентралізації та поглиблення демократії в Україні. Свобода і демократія має перемогти авторитаризм і гноблення. Хай живе демократія, хай живе Європа, Слава Україні!»

Цей лист вийшов друком також у бельгійському виданні «Le Soir»; швейцарському виданні «La Tribune de Genève»; португальському «Publico»; шведському «Dagens ETC»; ізраїльському «The Jerusalem Post».

Переглядів: 1240
Новини на тему: міжнародна підтримка
Читайте також: