05 червня 2023
Logo slogan
Навіщо громаді стратегічні енергетичні документи
Навіщо громаді стратегічні енергетичні документи

Стратегічна документація допомагає громадам заощаджувати енергію без втрати якості послуг, ставати енергетично незалежними та енергоефективними. З її різновидами та практичним застосуванням ознайомилися учасники четвертого модуля навчально-консультативних заходів циклу «Енергетична безпека громад».


Як зазначила керівниця регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Одеській області Юлія Молодожен, ідея організації енергетично незалежної громади стає злободенною не тільки під час війни, а й під час визначення майбутньої стратегії її розвитку:

“Громадам важливо рухатися в бік ощадливості та енергоефективності. Енергетичні проєкти потребують значних витрат, але є низка фондів і донорських організацій, готових підтримати їх на цьому шляху. А щоб здобути довіру партнерів — вони мусять мати стратегічні документи та плани дій”, - зазначила вона.

За словами експерта U-LEAD Андрія Баруліна, під час розроблення стратегічної документації мають бути враховані особливості територій, які зазнали змін під час повномасштабного вторгнення. Наприклад, у громаді можуть бути зруйновані об’єкти інфраструктури або збільшилася кількість населення, і у підсумку — споживання енергії.

Показовим є досвід реалізації стратегії з енергоефективності Латвії, яка посідає 2 місце в країнах ЄС за кількістю використання відновлювальних джерел енергії (ВДЕ). У 2000-х роках країна повністю залежала від імпорту палива та його постачання.

“Вони розробили перспективні плани переходу на ВДЕ: збільшення на 35% у 2000 році, на 51% у 2020 році й на 60% у 2030 році. Почали із соломи для опалення та виробництва тепла. Далі активно застосовували місцеві ресурси, що підвищило зайнятість населення. Зараз у країні термомодернізовано понад 25% будівель. Крім того, тут використовують енергію вітру, а також теплову енергію, яку виробляють сміттєспалювальні заводи. Трохи більше як за 20 років в країні повністю змінили систему енергоспоживання”, - розповів Андрій Барулін.

Експерт нагадав учасникам про такі енергетичні документи:

  • план дій сталого енергетичного розвитку та клімату,
  • місцевий енергетичний план,
  • стратегія розвитку енергетики,
  • програма енергозбереження (програма енергоефективності, інші місцеві програми),
  • муніципальний енергетичний план,
  • комплексний план просторового розвитку території територіальної громади,
  • схема розвитку теплопостачання.

Він зазначив, що якщо громада має декілька планів або програм, то вони мають бути погогоджені та взаємодіяти між собою.

Під час сесії учасників ознайомили з досвідом розроблення документів для Чортківської громади та взаємодії документації на прикладі Львівської громади.

Андрій Барулін нагадав про важливість розроблення муніципального енергетичного плану. Адже за півтора роки кожна громада мусить мати цей документ. У рамках підтримки від U-LEAD буде відібрано до 48 громад з усіх регіонів України та надана експертна підтримка з розроблення МЕПів. Підтримка передбачає інформаційні заходи, групові та індивідуальні консультації.

Переглядів: 1348
Новини на тему: енергоефективність
Читайте також: