24 березня 2023
Logo slogan

"Стаємо сильнішими разом!": про навчання освітян та допомогу школярам - розмова з Валентиною Полторак

Стаємо сильнішими разом!" — це ініціатива покликана допомогти та підтримати дітей, що постраждали від війни. Комплексна робота триватиме два роки в чотирьох регіонах України. Цьогоріч планується залучити до проєкту понад 50 тисяч педагогів і понад 200 тисяч дітей та їхніх батьків, розповіла у "Ранку Вдома" менеджерка проєкту DECIDE Валентина Полторак.

 

 

— Що таке "Стаємо сильнішими разом!". Про що ця ініціатива? На кого вона розрахована?

— Це ініціатива швейцарсько-українського проєкту DECIDE, який протягом 2022 року працював з дітьми в Україні. Фахівці проєкту підтримали дітей, вчителів та їх батьків упродовж першого року широкомасштабної війни. Зокрема, організовували літні табори, проводили психологічні тренінги батькам.

Ми зрозуміли, що не зможемо охопити всю Україну, тож вирішили діяти комплексно. Тобто зробити так, щоб освітяни, батьки та місцева влада здобувала нові компетентності. Нас ніхто не готував до війни, до життя в умовах воєнного стану, але ми повинні розвиватися і в цьому напрямку. Готуватися до нових викликів і жити за такої безпекової ситуації, як зараз.

Ініціатива "Стаємо сильнішими разом!" покликана допомогти всім, хто дотичний до безпеки дітей в громаді, в школі, в класі й вдома. Допомогти дорослим дбати про дітей, розпізнавати їх психологічний стан, допомогти дітям долати стрес внаслідок війни.

— Яким чином все це відбуватиметься?

— Нашим партнером в цій ініціативі є Уповноважений Верховної Ради з прав людини і його команда. Разом з ними ми напрацьовуємо систему моніторингу доступу до освіти в сорокакілометровій зоні. Ви знаєте, що сьогодні за 40 кілометрів від кордону немає офлайн навчання, тільки онлайн. На жаль, ми не до кінця розуміємо, яка там ситуація. Тому разом з уповноваженим ми будемо моніторити потреби дітей в цих зонах. Ми говоримо і про психологічну допомогу, і про забезпечення технікою для навчання, про роботу з вчителями. Тобто йдеться про масштабну просвітницьку кампанію.

Окрім того, спільно з Міністерством освіти ми будемо навчати вчителів. Вчителі, так само як і всі ми, знаходяться в важкому психологічному стані. Ми прагнемо навчити їх плідно працювати у сучасних реаліях. Пропрацюємо з ними методики ізраїльські методики. Хоч цей досвід не завжди релевантний, втім ми готові від нього відштовхуватися і створювати власні методики. Тобто курс для вчителів — це історія про те, як вибудувати атмосферу дружби та поваги у класі, яким чином психологічно дбати про себе і про своїх учнів.

— Ви працюватимете виключно з дітьми, батьками та освітянами?

— Ні, не тільки з ними. Програма має шість напрямків. Йдеться про комплексний підхід. Окрім батьків, дітей та освітян ми будемо працювати з органами місцевого самоврядування, які сьогодні відповідають за безпеку в школі. З представниками місцевої влади пропрацюємо модель безпечної школи.  Маємо напрацювати такі механізми, які дозволять учасникам освітнього процесу почуватися комфортно у закладі освіти. Сьогодні розроблена відповідна концепція фахівцями Міністерства освіти.

Разом з ними ми напрацьовуємо електронні курси для голів громад, для депутатів місцевих рад, для відділів освіти, а також організуємо для них живі тренінги, де ми навчимося дбати про дітей в школі. Окрім того, подумаємо, як зробити територію усієї громади безпечним простором для дитини.

— Як довго триватиме проєкт?

— Будемо працювати два роки. Можливо цього не буде достатньо, але, гадаю, сама можливість планувати на такий термін — дуже цінна. За це окрема подяка Збройним Силам України. Завдяки нашим захисникам ми можемо вже зараз долати наслідки війни, допомагати дітям і всім, хто їх оточує.

— Де та коли розпочинається проєкт?

— Ми починаємо працювати у чотирьох регіонах. Це Франківська область, де дуже багато дітей ВПО. Там буде акцент саме на психологічну підтримку, на інтеграцію дітей та їхніх батьків. Також працюватимемо у Полтавській області. Там буде акцент на роботі з органами місцевого самоврядування, адже область постраждали від обстрілів, а там проживає багато переміщених осіб. Окрім того, до проєкту включили Одеську область. Зараз там складна безпекова ситуація, постійні обстріли. Будемо також з ними працювати комплексно, по всім шести напрямкам. Також у списку — Чернігівська область. Там основний акцент на просвітницьку роботу з дітьми, адже велика територія ще замінована.

Після завершення роботи у цих чотирьох областях нашими напрацюваннями ми поділимося з освітянами усієї України. Також передамо методичні рекомендації очільникам територіальних громад.

— Чи передбачена робота з інклюзією?

— Звісно. Ми запланували роботу з інклюзивно-ресурсними центрами в територіальних громадах. Наша команда нині працює з Бородянським інклюзивно-ресурсним центром. Ми його відбудовуємо та співпрацюємо з фахівцями цього центру. Ми помітили, що кількість дітей з нозологіями, дітей, які постраждали від війни, на жаль, зросла. Власне, в Бородянці це майже 10% за три місяці. Це та ситуація, яку ми з вами будемо мати на деокупованих територіях. Маємо до цього готуватися. Тому для інклюзивно-ресурсних центрів ми запланували окрему програму підготовки фахівців. Це підготовка практичних психологів, реабілітологів, фахівців різних спектрів, для роботи з дітками, які мають особливі освітні потреби.

Теги:

освіта

Джерело:

Телеканал "Дом"

Поділитися новиною:

Читайте також:

23 березня 2023

У Солотвинській громаді відкрився Центр надання адміністративних послуг

У Солотвинській громаді відкрився Центр надання...

Сучасний ЦНАП Солотвинської громади, що на Івано-Франківщині, обслуговуватиме майже 27 тисяч жителів. Четверо...

23 березня 2023

29 березня - вебінар про новели трудового законодавства

29 березня - вебінар про новели трудового...

29 березня 2023 року швейцарсько-український проєкт DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти»...

23 березня 2023

Як громада прихистила переселенців та пережила одну з найважчих зим в історії України

Як громада прихистила переселенців та пережила...

    Дашівська громада, що на Вінниччині, утворилася шляхом об'єднання дванадцяти сільських рад. З початком...

23 березня 2023

Пряма трансляція обговорення: Пріоритети законодавчого порядку денного для підтримки децентралізаційної реформи

Пряма трансляція обговорення: Пріоритети...

    Під час діалогу учасники обговорять пріоритети законодавчого порядку денного, якого потребує місцеве...