01 квітня 2023
Logo slogan

Питання адміністративно-територіального устрою та виборів обговорили під час відкритого діалогу у Житомирі

 

19 грудня в Житомирі пройшло виїзне засідання двох підкомітетів Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Захід «Оптимізація адміністративно-територіального устрою та її вплив на територіальну організацію і адміністрування виборів» відбувся у форматі відкритого діалогу. У ньому взяли участь народні депутати України, представники Уряду та ОМС, всеукраїнських асоціацій ОМС, а також міжнародних проєктів. Захід відбувся за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».


Метою засідання було обговорення стану законодавчого процесу у сфері адміністративно-територіального устрою і потенційного впливу на всі аспекти здійснення державного управління і місцевого самоврядування, зокрема й на електоральні питання.

Народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін зазначив:

«Необхідно обговорити ті майбутні кроки, які будуть стосуватися сфери адміністративно-територіального устрою, виборчого законодавства і подібних речей. Оскільки це безпосередньо стосується місцевого самоврядування, то правильно починати обговорювати це з представниками місцевого самоврядуванням. І Житомир – це перший регіон, в якому ми проводимо таке обговорення».

 

 

Начальник Житомирської обласної військової адміністрації Віталій Бунечко зауважив, що Житомирщина до війни була серед лідерів процесу децентралізації, і цю реформу необхідно продовжувати:

«Війна поставила перед нами нові виклики та пріоритети. Територіальні громади навчилися жити та працювати в нових умовах. Громади й райони, які були об’єднані ще два роки тому, показали, як вони можуть тримати удар та реагувати на виклики воєнного часу. Якщо ми хочемо перемогти у цій війні та створити потужну незалежну державу, ми в жодному разі не повинні зупинятися».

 

 

Заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода наголосив на необхідності продовжувати реформу децентралізації, оскільки на це є суспільний запит і підтримка 76,5% українців.

У рамках заходу відбулися дві панельні дискусії. Перша з них була присвячена питанням адміністративно-територіального устрою України. Учасники дискусії обговорили:

  • законодавче врегулювання питань адміністративно-територіального устрою;
  • потенційні критерії (методологію) формування адміністративно-територіальних одиниць;
  • проблемні питання адміністративно-територіального устрою України;
  • можливе корегування адміністративно-територіального устрою;
  • новий законопроєкт № 8263 «Про дерадянізацію порядку вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» та пропозиції щодо змін і доповнень до тексту законопроєкту.

Ігор Парасюк, керівник компоненту «Розробка політики та впровадження реформи децентралізації», Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», зазначив:

«Законопроєкт №8263 дозволяє продовжити реформу місцевого самоврядування та територіальної організації влади, та продовжити процеси в сфері адмінтерустрою, які стались після тектонічних змін 2020 року і, нарешті, дозволяє суттєво актуалізували і посилити законодавче забезпечення адміністративно-територіального устрою. Це перший етап на шляху до внесення змін до Конституції, які будуть можливі після війни та, зрештою, на шляху до прийняття Закону про адміністративно-територіальний устрій. У цьому законопроєкті важливо звернути увагу на статті, які стосуються встановлення і зміни меж населених пунктів, адже це важлива категорія, яка впливатиме на економічний та просторовий розвиток, а також і на виборчі аспекти».

 

 

На другій панельній дискусії учасники обговорили проблемні питання організації та підготовки виборів у повоєнний період і можливі шляхи їх законодавчого врегулювання. Зокрема, були порушені такі теми:

  • терміни призначення виборів після припинення або скасування воєнного стану;
  • можливий перегляд меж виборчих округів і утворення нових виборчих дільниць з огляду на стан внутрішньо переміщеного населення;
  • механізми визначення належності особи до певної територіальної громади з метою реалізації виборчих прав;
  • реалізація виборчих прав громадянами, які підозрюються в колабораціонізмі або державній зраді.

Народний депутат України, голова підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Аліна Загоруйко закликала учасників долучатися до пошуку шляхів вирішення проблемних питань:

«Я переконана, що все обговорене знайде відображення у наших законодавчих ініціативах. Не стійте осторонь цих проблем, звертайтеся. Ми завжди готові до такого діалогу і, сподіваюся, продовжимо його в інших регіонах».

 

 

Учасники заходу погодились, що вирішення проблемних питань має відбуватись у процесі інклюзивного діалогу зацікавлених сторін, включно з інститутами місцевого самоврядування та громадянського суспільства. Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» продовжить підтримувати проведення заходів, які сприятимуть такому діалогу.

Детальніше читайте за посиланням.

Повний запис засідання можна проглянути за посиланням.

Приєднані зображення:

Теги:

АТУ В'ячеслав Негода Віталій Безгін

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

31 березня 2023

У Полтаві відбулася конференція для деокупованих громад

У Полтаві відбулася конференція для...

28-30 березня у Полтаві відбулася конференція «Посилення спроможності громади надавати публічні послуги мешканцям»...

31 березня 2023

Програма USAID DOBRE вручила протоколи про співпрацю громадам Миколаївщини, Харківщини та Херсонщини

Програма USAID DOBRE вручила протоколи про...

30-31 березня 2023 року у Львові відбулася презентація плану роботи Програми «Децентралізація приносить кращі...

31 березня 2023

Золочівська міська громада розпочала роботу зі створення Комплексного плану просторового розвитку

Золочівська міська громада розпочала роботу зі...

29 березня Золочівська громада, що на Львівщині, провела стратегічну сесію з формування завдання на розроблення...

31 березня 2023

У селі на Буковині створили сучасну швейну майстерню

У селі на Буковині створили сучасну швейну...

29 березня 2023 року в селі Мариничі Усть-Путильської громади Чернівецької області відкрили швейну майстерню. Аби...