Місцевий економічний розвиток як основа продовольчої безпеки громад: ключові тези обговорення

 

26 липня 2022 року в Українському кризовому медіа-центрі представники влади, місцевого самоврядування та експерти обговорили питання місцевого економічного розвитку як основи продовольчої безпеки громад». Обговорення організоване Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» спільно з Міністерством розвитку громад та територій України.


Ключем до продовольчої безпеки в умовах війни може стати місцевий економічний розвиток. А це управлінські рішення, налагодження як вирощування так і переробки харчових продуктів, об’єднання людських, фінансових, технічних ресурсів – складові, які дозволяють працювати ефективно в кризові періоди. Під час дискусії учасники обговорили державні та міжнародні програми, а також механізми та інструменти підтримки місцевого економічного розвитку в громадах під час війни.

«Підтримка розвитку в цілому економіки держави безпосередньо залежить від ефективності діяльності саме на базовому рівні. Продовольча безпека - є цілим комплексом питань, пов'язаних із досягненням цієї мети. Це і місцевий економічний розвиток, і робочі місця, і бізнес, і багато іншого. Ще рік тому ми говорили про те, що питання стратегії місцевого розвитку громад є одним із пріоритетних, але фокусувались більше на земельних, бюджетних ресурсах, не завжди визначаючи пріоритетними саме економічні питання. Зараз ми свідомо акцентуємо увагу діяльності органів місцевого самоврядування на розвитковій діяльності», - зазначив В’ячеслав Негода, заступник Міністра розвитку громад та територій України.

 

 

«Сільськогосподарський сезон скоро завершиться, за ним розпочнеться опалювальний сезон, тому важливою та своєчасною є підготовка до зими та забезпечення того, щоб громади могли позитивно впливати на ланцюги постачання продовольства. Але з цим пов’язано пожвавлення агропромисловості та відновлення ринків для створення сталих рішень. Ми дуже пишаємося тим, як громади по всій Україні наполегливо працюють над забезпеченням безпеки та добробуту своїх жителів навіть у ці важкі часи. Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» продовжуватиме підтримувати громади у цих зусиллях», - наголосив Габріель Абрагам, керівник Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

«Сьогодні держава надає можливості скористатися програмами підтримки - грант на переробне підприємництво, програми кредитування та інші. І суми цих програм дуже варіюються: від мільйона гривень - до 60 мільйонів гривень відповідно до цілі, завдання зазначених програм. Ми вважаємо, що в умовах сьогоднішньої кризи, падіння ВВП і скорочення економіки, державна підтримка є досить актуальною і надасть поштовх для розвитку наших громад», - сказав В’ячеслав Зубенко, експерт з питань бюджетних відносин Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Із переліком 13 основних державних програм та їх умовами можна ознайомитися у презентації спікера та в інфографіці.

 

 

Ще ряд можливостей для громад та підприємців презентувала Тетяна Бережна, заступниця Міністра економіки України. Усі вони, за словами Тетяни Бережної, мають на меті забезпечити створення робочих місць та, як наслідок, стабільні надходження до місцевих бюджетів:

«Збалансована і регулярна сплата податків до бюджетів усіх рівнів, зокрема і до місцевих бюджетів, є запорукою економічної стабільності під час війни. Завданням Мінекономіки в цій сфері є забезпечення всіх умов для того, щоб на місцях створювалися робочі місця і активно сплачувалися податки з праці. Нашим головним завданням є створення робочих місць, і одна з програм, яка активно це забезпечує, є програма мікрогрантів. Сплата податків повинна бути легка, зрозуміла і, що важливо, регулярна. У питанні оподаткування головне - створити стабільну базу. Тобто працю, яка буде приносити дохід і податки з праці на місцях».

 

 

Програми Міністерства економіки можна переглянути у презентації Тетяни Бережної.

Для отримання додаткових можливостей українці можуть скористатися Державним аграрним реєстром - це автоматизована електронна система, доступна для усіх виробників сільськогосподарської продукції незалежно від форми господарювання. Зареєстровані користувачі отримають можливість подавати онлайн заявки на участь у державних та регіональних програмах державної підтримки сільського господарства.

«Державний аграрний реєстр це онлайн-платформа для прямих програм державної підтримки. Зареєструватися може будь-хто - треба мати електронний підпис, і це не обов'язково має бути юридична особа. Це може бути просто фізична особа-селянин, що веде особисте селянське господарство, обмежень немає. За неповних 2 тижні роботи ми вже маємо фактично понад 3000 реєстрацій у відповідному державному аграрному реєстрі», - Тарас Висоцький, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України.

 

 

Оржицька громада, Полтавської області є однією з двох громад колишнього району. За словами голови громади Олени Сидоренко, основні земельні ресурси та бюджетоутворююче підприємство перейшло до іншої громади. Тому Оржицька громада почала інтенсивно працювати над можливостями збільшити власний бюджет.

«Ми працювали з місцевими доходами та податками, підвищили оренду землі та збільшили податки на землю. Орієнтувалися також на залучення туристів у край автентичної природи та рибалки. Але реалізувати проєкт завадила війна. Зараз працюємо над тим, аби підтримати місцевих підприємців, які починають здійснювати перші кроки в бізнесі. У нас з'явилися свої сімейні ферми, переробка молока (виготовлення плавлених і твердих сирів). Починаємо працювати над тим, аби підприємства мали хоча б мінімальні дотації з громади. Зацікавила мене ідея з грантами на ягідництво і садівництво. Спробуємо її використати, аби залучити наші сімейні господарства для розвитку та поповнення бюджету громади», - додала Олена Сидоренко, голова Оржицької громади, Полтавська область.

Також у заході взяли участь Рон Хантер, старший менеджер з питань інфраструктури Програми USAID ERA; Марія Нікорич, голова Новоселицької громади, Чернівецька область; Віктор Годик, голова Горохівської громади, Волинська область; Володимир Ременяк, голова Городоцької громади, Львівська область.

 

 

Теги:

продовольча безпека бізнес грант інвестиції В'ячеслав Негода бюджет

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

27 січня 2023

Нікополь офіційно підтвердив наміри налагодити побратимські відносини з Коллінгом

Нікополь офіційно підтвердив наміри налагодити...

Нікопольська міська рада прийняла рішення укласти угоду про встановлення побратимських відносин з данською комуною...

27 січня 2023

Вакансія: асистент проєкту

Вакансія: асистент проєкту

SALAR International оголошує вакансію Асистента Проєкту PROSTO "Підтримка доступності послуг в Україні" строком на 11...

27 січня 2023

«Стала мобільність у громадах: рекомендації щодо відновлення» - посібник від «U-LEAD з Європою»

«Стала мобільність у громадах: рекомендації...

Фахівці Програми «U-LEAD з Європою» підготували рекомендації для громад щодо відновлення мобільності. Пошкоджена...

27 січня 2023