У питаннях культурної спадщини не можна бути байдужими та бездіяльними, - експерти U-LEAD

Одним із викликів, з якими часто стикаються органи місцевого самоврядування, є внесення історико-культурної спадщини до державних реєстрів та тривала процедура позбавлення цього статусу.

Про повноваження ОМС у сфері поводження з пам’ятниками та пам’ятними знаками в громаді дізналися учасники інформаційної сесії, організованої командою Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Запорізькій області.

«В цей складний для країни час війни, здавалося б, не місце розгляду питань зі сфери культури. Однак саме культурні цінності і пам’ятні знаки ідентифікують націю і фіксують так званий «культурний код». Об’єктів культурної спадщини в громадах Запорізької та Дніпропетровської області, як і по всій Україні, досить багато і постійно постають питання, як правильно з ними поводитися, яка процедура вилучення об’єктів з Державного реєстру нерухомих пам’яток України, яким є порядок переміщення пам’яток національного та місцевого значення та як поводитися з необлікованими пам’ятками і яка в цих процесах роль ОМС? Саме відповіді на ці питання і розглянули під час інформаційної сесії», - зазначила Тетяна Бордюг, керівниця Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Запорізькій області.

Експерти U-LEAD нагадали учасникам основні нормативно-правові акти та законодавство, що регулює повноваження місцевого самоврядування в цій сфері, а також зазначили, що процес декомунізації мав завершитися в Україні до 2015 року.

Наразі в Україні діє закон про заборону пропаганди рф як держави-терориста і тому питання  дерусифікації є актуальним і на часі.

«ОМС мають активно працювати в напрямку деколонізації та звільнення від російських наративів. Громадам варто не залишати ці питання «на потім». Адже ворог використовує ідеологію у війні, знищує українське на тимчасово окупованих територіях, нав’язує свої цінності», - зазначили експерти.

Нагадаємо, що ОМС забезпечують виконання нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території в рамках делегованих повноважень.

Порядок вилучення об’єктів з Державного реєстру передбачає отримання рішення про вилучення в разі пам’ятки національного значення від Кабміну, а для пам’ятки місцевого значення – від Міністерства культури та інформаційної політики.

Переміщення пам’ятки на інше місце допускається як виняток у випадках, коли неможливо зберегти пам’ятку на місці, за умови проведення комплексу наукових досліджень з вивчення та фіксації пам’ятки. В даному випадку пам'ятка не втрачає свій правовий статус. Вона переміщується на відповідні меморіалізовані місця та усувається з публічного громадського простору. Доля об’єктів, що не мають статусу об’єкта культурної спадщини або не обліковані належним чином, вирішується власником цього об’єкта.

26.08.2022 - 12:31 | Переглядів: 2118
У питаннях культурної спадщини не можна бути байдужими та бездіяльними, - експерти U-LEAD

Теги:

культура війна

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

02 грудня 2022

02 грудня 2022

«Замість квітучої громади маємо одні руїни». Інтерв’ю з головою Снігурівської громади

«Замість квітучої громади маємо одні руїни»....

  Інна Бойко про ситуацію у Снігурівці та довколишніх селах, про руйнування, колаборантів, бюджет та...

02 грудня 2022

У Білобожницькій громаді відкрили Дія Центр та дев'ять віддалених робочих місць для надання адмінпослуг

У Білобожницькій громаді відкрили Дія Центр та...

  Більше десяти тисяч мешканців Білобожницької громади на Тернопільщині отримали доступ до адміністративних...

02 грудня 2022

Як Вознесенська громада намагається впоратися з викликами, спричиненими війною - коментарі Вікторії Бальцер

Як Вознесенська громада намагається впоратися з...

Вікторія Бальцер, секретар Вознесенської міської ради (Вознесенська громада, Миколаївська область), розповіла, як...