"Згромадження" України. Як партії бачать децентралізацію

Децентралізація вважається однією з найуспішніших реформ, втілених в Україні з 2014 року. За даними КМІСу, 58% населення України вважають реформу місцевого самоврядування потрібною. А 61,5% –відчули покращення від збільшення можливостей місцевої влади.

Це й не дивно. Повноваження та ресурси, які отримали органи місцевого самоврядування, дозволяють ефективніше вирішувати локальні проблеми та забезпечувати втілення секторальних реформ. 


Децентралізація в Україні була успішно розпочата. А зараз на часі втілення другого етапу, який передбачає формування спроможних громад, подальше об'єднання ОТГ, зміну територіального устрою на рівні районів та громад, чітке розмежування повноважень та функцій контролю різних рівнів управління, а також розвиток прямої демократії на місцях.

Як підуть справи з децентралізацією далі – залежить від парламенту, який ми оберемо 21 липня. Саме Верховна Рада через внесення змін до Конституції визначає адміністративно-територіальний устрій України, законодавчо регулює засади місцевого самоврядування, статус міст Києва та Севастополя, спеціальний статус інших міст, а також правовий режим державного кордону, організацію та діяльність місцевих органів виконавчої влади.

Спецпроект "Вибори вибори" та NGO Centre UA в межах серії матеріалів про обіцянки партій у різних сферах вирішили виокремити децентралізацію. Адже те, яку політику вестиме новий парламент, можемо вже прогнозувати з передвиборчих програм партій. 

Журналісти проекту проаналізували 12 партій, які посідають топ-10 місць у загальнонаціональних рейтингах. Чи планують вони продовжувати реформу – в нашому матеріалі.

 

Децентралізації бути?

 

У передвиборчих програмах політиків децентралізація є однією з найпопулярніших. Її пообіцяли виборцям 7 з 12 досліджених партій: "Європейська солідарність", "Слуга народу", "Українська стратегія Гройсмана", "Самопоміч", "Опозиційний блок", "Опозиційна платформа – За життя" та "Сила і честь".

 

Програмні обіцянки партій

 

У партії "Слуга народу" обіцяють робити децентралізацію по-європейськи. Тобто передати місцевим радам максимум повноважень. За розширення повноважень для органів місцевого самоврядування виступають і в партіях "Опозиційна платформа" та "Сила і честь". 

Не тільки повноваження, але й ресурси нададуть громадам партії "Європейська солідарність", "Самопоміч", "Опоблок" та "Українська стратегія Гройсмана". 

В "Опозиційному блоці" налаштовані на максимальну децентралізацію та повну незалежність регіонів від центральної влади. Партія обіцяє в програмі передати на місця 100% податків на доходи фізичних осіб, екологічного податку, рентних платежів, акцизних зборів, 75% податку на прибуток підприємств. 

Експерт з регіональної політики Анатолій Ткачук вважає, що у разі виконання цієї обіцянки держава буде втрачена:

"Ключовим податком, який тримає державу в будь-якій країні світу, є податок на доходи фізичних осіб. Тому частина цього податку залишається на місцевому рівні, частина – на державному. Щодо податку на  прибуток підприємств – у нас, наприклад, є Дніпропетровська і Вінницька області, у яких різниця у сумі податку на прибуток підприємств на одну особу відрізняється в 10 разів на користь Дніпропетровської. Тобто асиметрія буде неймовірна".

Також фахівець обурений ідеєю залишити на місцях рентні платежі, адже корисні копалини вважаються надбанням нації, а не окремого регіону, де їх видобувають.

На противагу Опоблоку, партії "Свобода" та "Сила і честь" планують  докладати зусиль, щоб зберегти унітарний державний устрій. 

У "Свободі" кардинально проти будь-якої автономії, спеціального статусу чи особливого порядку місцевого самоврядування для всіх регіонів.

"Сила і честь" планує повністю розмежувати три гілки влади: законодавчу, виконавчу та судову. У партії також наполягають на збереженні унітарного устрою держави, додаючи, що він супроводжуватиметься "глибокою" децентралізацією.

 

Читати на тему: Пошук децентралізації у новому парламенті. Спроба друга: аналіз офіційних програм партій

 

Розмежування функцій виконавчої влади на місцевому рівні та органів місцевого самоврядування входить у плани "Самопомочі", "Слуги народу" та "Опозиційного блоку". 

Політична сила мера Львова Андрія Садового працюватиме над ліквідацією обласних та районних державних адміністрацій, а президентська партія планує замінити ОДА та РДА на префектури європейського зразка. Нагадаємо, що сьогодні президент призначає та звільняє керівників областей та районів та має безпосередній вплив на формування політики регіону.

"За життя" у своїй програмі обіцяє надати місцевим радам можливість створювати виконавчі комітети. 

"Є концепція реформи, яка передбачає на останньому етапі децентралізації створити виконавчі органи на обласному рівні. Тоді облдержадміністрації отримають більше повноважень для виконання державних програм і для нагляду за законністю рішень органами місцевого самоврядування, – пояснює Анатолій Ткачук. 

І додає, що обіцянки бездумно ліквідовувати місцеві органи не мають змісту:

"Ліквідація адміністрацій без створення якогось іншого державного наглядового органу загальної юрисдикції – це розпад держави, руйнування правового поля і перехід на слабкі федеративні зв'язки".

Подібне в історії України вже було. У 1994-му році запровадили прямі вибори голів обласних та районних рад і скасували представників президента. 

"Одні області ввели купони, в іншій області – не ввели, Херсонаська область заборонила вивозити пісок в Одеську область, а Донецька область заборонила купувати масло в Чернівецькій області, – згадує Анатолій Ткачук. –  Це призвело до того, що негайно було відновлено вертикаль держадміністрацій. Нівелювати контроль держави на локальному рівні дуже небезпечно в умовах, коли нас розхитують наші "закляті друзі" з Кремля".

 

Хто забув про децентралізацію?

 

У передвиборчій програмі партії "Голос" позиція щодо децентралізації відсутня. Однак на уточнення аналітиків Центр UA партійці відповіли, що їхня політика полягатиме у наданні органам місцевого самоврядування і повноважень, і ресурсів для розвитку громад. 

Партія також планує зафіксувати в Конституції зміни, що відбулись у територіальній структурі держави. На завершальному етапі децентралізації в Україні зникнуть райони внаслідок об'єднання територіальних громад, і у плани "Голосу" входить конституційна формалізація оновленого територіального розподілу держави.

"Громадянська позиція" також не внесла питання місцевого самоврядування у свою програму. А у відповідь на запит обмежилась загальною обіцянкою надати місцевим громадам можливість самостійно будувати своє життя.

А от "Батьківщина" та "Радикальна партія Олега Ляшка", які не згадали про децентралізацію у своїх програмах, проігнорували і запит на уточнення від аналітиків. Тож чого очікувати від цих політсил щодо впровадження децентралізації – невідомо.

 

Місцеве самоврядування 2019-2024

 

З огляду на те, що Україна зараз бореться за відновлення своєї територіальної цілісності, важливо, щоб усі децентралізаційні процеси були пронизані ідеєю державної єдності. Більшість партій впевнено заявили про свої плани щодо втілення децентралізації в Україні та розвитку місцевого самоврядування.

Реформа децентралізації потребує подальшого втілення та впровадження її наступного етапу. Будемо сподіватись, що "найпотрібніша" реформа стане і "найпослідовнішою" реформою, незважаючи на зміну складу парламенту та уряду.

Наскільки партії пам'ятатимуть про свої декларації та послідовно втілюватимуть свою програму, матимемо нагоду переконатись вже в наступному політичному сезоні. 


Ця стаття стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з Міжнародного Розвитку (USAID). ГО "Центр UA" була відповідальна за зміст цього матеріалу, але він не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.

У рамках дослідження аналізувалися партії "Батьківщина", "Голос", "Громадянська позиція", "Європейська солідарність", Об'єднання "Самопоміч", "Опозиційна платформа – За життя", "Опозиційний блок", "Радикальна партія Олега Ляшка", "Свобода", "Сила і честь", "Слуга народу" та "Українська стратегія Гройсмана".

Джерело:

Спецпроект "Вибори Вибори"

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:
1cbcf49c06f7bcf74096faf0192a274f

11 жовтня 2019

ВАЖЛИВО! На 22 грудня ЦВК оголосила вибори в 86...

Центральна виборча комісія своєю постановою призначила на неділю, 22 грудня 2019 року, перші вибори депутатів та...

1a7ff3d532e9afbbd69c797d3fdc15d3

11 жовтня 2019

АНОНС! Відкриття ЦНАП у Ольшанській та...

Програма «U-LEAD з Європою» запрошує на відкриття двох нових Центрів надання адміністративних послуг у Ольшанській та...

660982cd34d3d50ab25585ea517eb2b3

11 жовтня 2019

Децентралізація: Що далі? Мінрегіон та...

Проект змін до Конституції України в частині децентралізації в листопаді планують направити на розгляд Верховної Ради...