29 вересня 2023
Logo slogan

Залучаємо по 50 мільйонів гривень інвестицій щороку, - Іван Рубський, голова Баштанської ОТГ

Баштанську об’єднану територіальну громаду на Миколаївщині створено трохи більш як два роки тому. Вона вже об’єднала 26 населених пунктів, де мешкає близько 23 тисяч людей. Це одна з найбільших і найуспішніших громад області. Річний бюджет – 200 мільйонів гривень, половина з яких – власні кошти.

Нещодавно Баштанська ОТГ стала переможницею Всеукраїнського рейтингу бюджетної прозорості «Кришталь року». Окрім того, вона посіла першу сходинку в номінаціях «Найкраще залучення громадян до бюджетного процесу в ОТГ» та «За відкритість бюджетної інформації в об’єднаній територіальній громаді». Рейтингування проводив Консорціум проектів міжнародної технічної допомоги. Очолює громаду заслужений економіст України Іван Рубський, з яким поспілкувався кореспондент Укрінформу.

 

Три кити: фінанси, комунікація, інвестиції

 

- Ваша ОТГ перемогла в престижному Всеукраїнському конкурсі «Кришталь року», отримавши одразу три перші місця. Як вам це вдалося?

- Основа будь-якої громади – її фінансовий стан. Без цього рухатися вперед неможливо. Я в цьому переконаний, бо маю фінансову освіту і 23 роки працював начальником фінуправління району. Моя заступниця – теж фінансист. Отож коли ми організували ОТГ, то зібрали міцну, хорошу команду. І перемога у цьому проекті – наша спільна заслуга.

Загалом, ми беремо участь у різних конкурсах. Щодо премії «Кришталь року» – то це перша в Україні нагорода міст і громад, які здобули найвищі бали за прозорість місцевих бюджетів. Вона показує стан речей у бюджетній сфері та напрямок, яким треба рухатися далі. Ми пройшли оцінювання за 134 показниками за міжнародною методологією, що тривало близько року. У ньому спочатку взяли участь кілька сотень громад з усієї України, але у фінал вийшло тільки 80. Ми виявилися найкращими серед ОТГ, а серед міст – Дрогобич.

До нас кілька разів приїздила група експертів, зокрема зі США, Канади та інших країн. Вони дуже прискіпливо до всього ставилися, моніторили різні показники, досягнення. Це забирало багато часу і сил, але це того варте, бо ми для себе винесли багато корисного, отримали хороший досвід. Для удосконалення не треба шкодувати часу. Нам ще є куди рухатися.

- Одна з цих нагород також свідчить про те, що ви зуміли налагодити хорошу комунікацію зі своєю громадою. Як саме?

- Ми намагаємося нічого не приховувати від своїх людей, залучаємо їх до бюджетного процесу, розповідаємо про кошторис, як він формується, на що його можна витрачати й так далі.

У нас також є вебсайт, де ми про свої кроки і дії інформуємо громаду, закликаємо активістів брати участь у різних заходах. Чим більше люди будуть поінформовані, тим менше виникатиме питань і претензій. Це постійний процес, і я сам намагаюсь якомога частіше спілкуватися з людьми. Щороку в мене відбувається публічний звіт, причому – у кожному трудовому колективі. На це йде місяць-півтора, бо я відвідую по кілька організацій на добу. Буваю у кожному селі, у кожній установі, на кожному підприємстві. Розповідаю про зроблене, плани, відповідаю на запитання, прислухаюсь до пропозицій і таке інше. Це жива розмова, яка дає результати.

- Ви – одна з небагатьох ОТГ, де створено відділ інвестицій. Це вже має реальні результати?

- Авжеж. Залучаємо по 50 мільйонів гривень інвестицій щороку. Це була добре продумана і спланована дія. Перші кошти, які ми вклали у розвиток своєї громади, пішли саме на створення інвестиційного відділу. Набрали туди хороших фахівців, створили умови для роботи. Це основа основ. Адже власних коштів, як і тих, що нам дає держава, на розвиток громади не вистачає. Всі вони йдуть на вирішення нагальних питань і фінансування захищених статей. Адже, окрім фінансового ресурсу, держава значно розширила наші повноваження. Тому ми приречені займатися інвестиціями, брати участь у різних конкурсах, які нам пропонують міжнародні партнери.

Один із перспективних напрямків – залучення енергетичних інвестицій. Для цього ми розробили і затвердили на сесії план сталого енергетичного розвитку громади. Ми стали однією з 30 ОТГ України, які є учасниками проекту GIZ "Енергоефективність у громадах II". Ми отримуємо технічну підтримку у створенні інтегрованих систем енергетичного менеджменту, консультативну, методичну та іншу допомогу у цьому напрямку. Зокрема, їхні фахівці зробили енергоаудит деяких наших бюджетних установ, а буквально днями мають передати набір обладнання для виконання цих робіт.

Теги:

інвестиції

Область:

Миколаївська область

Громади:

Баштанська міська об’єднана територіальна громада

Джерело:

Укрінформ

Поділитися новиною:

Читайте також:

28 вересня 2023

Побудова діалогів між громадою та владою: що є важливим для українських громад у воєнний та повоєнний час (+посібник)

Побудова діалогів між громадою та владою: що є...

«Діалог» - розмова між двома. Як місцевій владі розмовляти із жителями громади, формувати у мешканців спроможність не...

28 вересня 2023

Регіони і громади хочуть бачити більш чітку державну регіональну політику, - В’ячеслав Негода

Регіони і громади хочуть бачити більш чітку...

  До повного припинення російської агресії, питання комплексного стратегічного планування розвитку регіонів і...

28 вересня 2023

Окупанти з початку війни викрали 132 посадовців ОМС, - дослідник-документатор

Окупанти з початку війни викрали 132 посадовців...

З початку повномасштабної війни росіяни викрали 132 представників українського місцевого самоврядування та органів...

28 вересня 2023

«Агенції регіонального розвитку повинні отримати більше фінансової та політичної незалежності», - Віталій Безгін

«Агенції регіонального розвитку повинні...

  Запровадити цільову субвенцію для Агенцій регіонального розвитку (АРР) пропонує народний депутат України,...