Використовуючи інструменти децентралізації, міста і села роблять свій вклад у боротьбу за незалежність України, - В’ячеслав Негода у Відні

Використовуючи інструменти децентралізації, міста і села роблять свій вклад у боротьбу за незалежність України, - В’ячеслав Негода у Відні

Міжнародна спільнота цікавиться прогресом децентралізації в Україні. З цією метою Організація з безпеки та співробітництва у Європі організувала у Відні інформаційний захід для представників дипломатичних місій країн-учасниць ОБСЄ. Перебіг децентралізації в Україні, результати та виклики реформи представили на заході перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода, заступник голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Ольга Лішик та голова Новоселицької ОТГ Чернівецької  області Марія Нікорич.

Децентралізація за порівняно короткий час забезпечила сприятливі умови для розвитку громад і регіонів, чим здобула високу підтримку суспільством. В’ячеслав Негода навів дані соціологічних досліджень, які проводилися в Україні у 2018 році за підтримки програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні»: 58% населення країни, у порівняні з 19% у 2015 році, вважають, що реформа місцевого самоврядування потрібна. 61% жителів ОТГ відзначили покращення якості послуг у громадах, 80% населення України підтвердили, що обізнані про реформу місцевого самоврядування.

«Коли кажуть, що поінформований – значить озброєний, то це саме про цей випадок. Чим більше ми могли доносити до людей суть і переваги децентралізації, тим більше вони отримували для себе основи для прийняття важливих рішень. Саме розуміння реформи викликає її підтримку людьми і їх безпосередню участь у втіленні надскладних завдань. Держава створила умови для розвитку громад, прийняла необхідні закони, забезпечила ресурсну основу, залучила технічну допомогу міжнародної донорської спільноти… А люди на місцях обирають відповідальну владу і спільно, крок за кроком, повертають своїм громадам все те, що було втрачено за десятиліття через жорстко централізовану систему влади. Використовуючи на повну потужність інструменти децентралізації, тим самим міста і села роблять свій вклад у боротьбу за незалежність України, саме вони будують нашу країну міцнішою», - сказав перший заступник Міністра.

В Україні на добровільних засадах створено вже 878 об’єднаних громад. З них 72 ОТГ очікують рішення про призначення перший місцевих виборів, решта – вже активно розвиваються. Фіскальна децентралізація зміцнила спроможність місцевих бюджетів, які із 68,6 млрд грн у 2014 році зросли до 234 млрд грн у 2018 році. А бюджети об’єднаних громад  з 5 млрд грн у 2016 році збільшилися до 20 млрд грн у 2018 році. Крім цього, більш ніж у 40 разів держава наростила фінансову підтримку місцевого та регіонального розвитку – 20,75 млрд грн у 2019 році, тоді як в 2014 році цей показник складав всього 0,5 млрд грн.

За даними, які навела заступник голови Луганської обласної ВЦА Ольга Лішик, ось так виглядає державна підтримка регіону сьогодні:

 

Протягом 2015-2018 років в Луганській області за підтримки держави та міжнародних партнерів відновлено більше 1900 об’єктів.

Використовуючи інструменти децентралізації, на Луганщині, попри зовнішню військову агресію, створено 22 ОТГ. В регіоні відкрили більше 20 Центрів надання адміністративних послуг, де надають якісні послуги за короткий час. Для того, щоб діти отримували конкурентну освіту, в регіоні вже відкрили 15 опорних шкіл, оснащених сучасним навчальним обладнанням, та 15 інклюзивно-ресурсних центрів.

                          

 

Новоселицька ОТГ, що на Буковині, на своєму прикладі продемонструвала, як працює децентралізація. Ця громада створилася наприкінці 2017 року, об’єднавши  5 сільських рад (майже 23 тис населення). Ця громада є поліетнічною і вбачає в цьому переваги. Новоселицьку ОТГ голова Марія Нікорич називає громадою поліетнічної культури та національно-релігійної толерантності. За її словами, тут вільно звучать українська, румунська, російська мови та ідиш, співпрацюють і взаємозбагачуються національні культури. У низці навчальних закладів громади  дисципліни викладають українською та румунською мовами.

А ось так, за даними Марії Нікорич, змінився бюджет громад:

 

Користуючись інструментами децентралізації, громада отримала можливість розвивати спортивну культуру і створювати спеціальні інфраструктурні об’єкти за фінансової підтримки держави та власних коштів.

 

В Новоселицькій ОТГ створено сприятливий клімат для залучення інвестицій – це ще одна перевага децентралізації за словами голови Марій Нікорич. Вона поінформувала про заплановане будівництво фотовольтаїчної  електростанції в селі Строїнці (потужність 4950 кВ). Енергетична компанія «Буковинська енергетична компанія» планує інвестувати у будівництво 6,8 млн євро.

«В інвестиціях ми вбачаємо не тільки економіку. Для наших людей це ще і можливість працювати вдома, бути зі своїми сім’ями, це шанс реалізувати себе там, де ти народився і працювати на розвиток саме своєї громади і країни. Без децентралізації ми б нічого не змогли змінити», - додала Марія Нікорич.

Успіх реформи нарощує все більше її прихильників та учасників. За словами В’ячеслава Негоди, це дало впевненість у запровадженні ІІ етапу децентралізації в країні, який планують завершити в 2020 році. Саме тоді чергові місцеві вибори, як планується, відбудуться вже на новій територіальній основі громад. А це означає, що до того часу все населення України матиме змогу користуватися перевагами децентралізації.

Перший заступник Міністра висловив подяку Організації з безпеки та співробітництва у Європі за підтримку децентралізаційних процесів в Україні.

Теги:

В'ячеслав Негода

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:

Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

05 березня 2021

Столична агломерація – на порядку денному

Столична агломерація – на порядку денному

Нотатки з круглого столу «Утворення Київської агломерації як перспектива розвитку столичного регіону». Від...

23 лютого 2021

Автофестиваль та серіал «Про людей громади». Нестандартний досвід

Автофестиваль та серіал «Про людей громади»....

Боратинська громада Волинської області показала, як можна проводити фестиваль під час суворого карантину, знайомлячи...

16 лютого 2021

Передача медзакладів громадам та співпраця для їх фінансування: важливі запитання

Передача медзакладів громадам та співпраця для...

На якому етапі процес передачі колишніх районних лікарень громадам? Як громадам співпрацювати для спільного утримання...

05 лютого 2021

Про «водні» кредити від держави та будівництво систем водопостачання «з нуля»

Про «водні» кредити від держави та будівництво...

Ініційований Швейцарсько-українським проєктом DESPRO діалог виявив чимало проблем галузі й накреслив шляхи їхнього...