«Це колосальний мандат довіри до децентралізації», - Віце-прем’єр про результати виборів в ОТГ

В Україні вже 782 об’єднані територіальні громади провели перші вибори, а отже почали використовувати усі надані децентралізацією можливості. Загалом (враховуючи ОТГ, створені без виборів - навколо міст обласного значення) в країні діють вже 804 об’єднані територіальні громади. До їх складу увійшли близько 3700 сільських, селищних, міських рад. Вибори голів 77 об’єднаних територіальних громад, що відбулися 23 грудня, вкотре засвідчили переконливу підтримку людьми децентралізації.

Так прокоментував Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко лідерство на виборах голів ОТГ кандидатів, які є членами Блоку Петра Порошенка, або були висунуті за підтримки пропрезидентської партії.

«Президент України, Уряд, народні депутати, змогли об’єднати і консолідувати суспільство навколо вирішальної для держави реформи – децентралізації. Ми на вірному шляху. Люди вкотре це підтвердили», — наголосив Геннадій Зубко.

Фактично вибори відбулись у 77 об’єднаних територіальних громадах. Із 72 кандидатів на посади голів ОТГ, висунутих пропрезидентським блоком, люди обрали головами своїх громад п’ятдесят двох. Це вагомий результат і жодною мірою не політизація процесу. На місцях з’являються нові лідери, які готові брати на себе повноваження, можливості, а головне — відповідальність. Це колосальний мандат довіри до децентралізації, яку ініціював Президент ще у 2014 році.

«Відтепер маємо не лише амбітне завдання від Президента, а й дороговказ від людей: завершити в Україні реформу децентралізації. У 2020 році місцеві вибори мають відбутись на новій територіальній основі. Для цього ми повинні мобілізувати зусилля всіх учасників процесу — центральної та місцевої влади, органів місцевого самоврядування, Верховної Ради та міжнародних партнерів. Вже у січні матимемо спільний з міжнародними партнерами покроковий план з виконання завдань», — говорить Віце-прем’єр-міністр.

Разом із тим, у Верховній раді зареєстровано чотири пріоритетні законопроекти нового етапу децентралізації, які потребують першочергового ухвалення. Це проекти Законів України №8051 «Про засади адміністративно-територіального устрою», № 6403 «Про внесення змін до закону «Про регулювання містобудівної діяльності», №6641 «Про внесення змін до деяких законів України щодо утворення, реорганізації і ліквідації, найменування і перейменування місцевих державних адміністрацій» та №8369 «Про службу в органах місцевого самоврядування». Швидке прийняття вищезгаданих документів – це відповідальність парламентарів. І народні депутати мають усвідомлювати, що суспільство чекає не процесу розгляду законопроектів, а результативного голосування за ключові інструменти втілення децентралізації. Цю позицію суспільства поділяє профільний Віце-прем’єр-міністр.

«Щодо відповідальності органів центральної влади та влади на місцях: до 2020 року в Україні має бути сформований базовий рівень місцевого самоврядування — громади. Тому першочергове завдання на 2019 рік – це стовідсоткове формування перспективних планів. Цю роботу мають спільно виконати громади, обласні ради та облдержадміністрації. Уряд ставить собі завдання промоделювати найбільш ефективні перспективні плани спроможних громад на території області. Це дозволить обрати ідеальну модель спроможної громади, яка здатна брати на себе повноваження та ефективно задіяти всі інструменти щодо розвитку місцевого самоврядування», — наголосив Геннадій Зубко.

Варто зазначити, що за чинними перспективними планами областей, змодельовано 1285 об’єднаних територіальних громад. І вже можна зробити висновок, що при покритті перспективними планами районів, де не сформовано жодної ОТГ, можливо сформувати 1450 спроможних громад. Але досягнення такого результату можливе завдяки ухваленню рішень обласними радами при складанні перспективних планів.

«Вперше за роки незалежності держави центральна влада передала на місця не лише повноваження, а й ресурси. Вперше в історії країни частка місцевих бюджетів у доходах зведеного бюджету України перевищує 51%. Прогнозуємо, що за підсумками 2018 року обсяг доходів місцевих бюджетів становитиме понад 230 мільярдів гривень. І саме громади – люди на місцях, будуть вирішувати, на що витратити ці кошти – утеплити школу чи відремонтувати дорогу, зробити освітлення, збудувати дитсадок чи інший потрібний об’єкт. Отже, децентралізація — це не лише перерозподіл грошей на місця задля задоволення потреб громад, але й надання повноважень щодо прийняття вірних рішень та чіткий розподіл відповідальності між центральною і місцевою владою», — підкреслює Геннадій Зубко.

Нагадаємо, 23 грудня 2018 року у 77 об’єднаних територіальних громадах в 12 областях України відбулись перші місцеві вибори голів та депутатів. Раніше ЦВК перенесла вибори у 45 ОТГ 10 областей, де введено правовий режим воєнного стану: Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Сумській, Одеській, Харківській, Чернігівській, Донецькій, Запорізькій та Херсонській. Не відбулись перші вибори і у Черкаській ОТГ Дніпропетровської області.

Всього в Україні створено 873 ОТГ, з яких вже 804 мають прямі міжбюджетні відносини. Окрім того, в цьому році 24 міста обласного значення приєдналися до процесу об’єднання, що показує високий темп та незворотність децентралізації.

Поділитися новиною:

Читайте також:

07 грудня 2022

Як Оржицька громада співпрацює з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА»

Як Оржицька громада співпрацює з Проєктом USAID...

В цьогорічний День місцевого самоврядування Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» починає публікацію історій розвитку, здобутків та...

07 грудня 2022

Відшкодування коштів за руйнування об’єктів відновлюваної енергетики : виклики під час війни

Відшкодування коштів за руйнування об’єктів...

  Після великих руйнувань критичної енергетичної інфраструктури України росіянами, попит на альтернативні...

07 грудня 2022

1000 українських шкіл отримають по 2000 доларів на обладнання та ремонт своїх їдалень – рішення Уряду

1000 українських шкіл отримають по 2000 доларів...

6 грудня Кабмін ухвалив постанову про реалізацію спільного проєкту Першої леді та UNICEF щодо грошової допомоги...

07 грудня 2022

14 грудня - вебінар «Використання відновлюваних джерел енергії у системах опалення: досвід Гостомельщини»

14 грудня - вебінар «Використання відновлюваних...

Унаслідок російської відкритої війни сотні тисяч споживачів та комунальних закладів залишаються без або з обмеженим...