Про формування територіальних громад

Містобудівна документація

 

Питання: Де можна подивитися Генеральну Схему Планування Території України та Схему планування області?

Відповідь: Графічні матеріали Генеральної Схеми Планування Території України можна знайти на сайті Міністерства Розвитку Громад та Територій або ж на сайті державного науково-дослідного проектного інститу «ДІПРОМІСТО», який розробив цю схему. Пояснювальна записка до Схеми, нажаль, поки що не знаходиться у вільному доступі.

Схеми планування території області в електронному вигляді можна знайти на веб-сторінках обласних державних адміністрацій (ОДА) або департаментів містобудування та архітектури. Також можна звернутися із відповідним запитом до відповідального департаменту ОДА.

 

Питання: Чому потрібно висвітлювати на сайті ОТГ розроблені генплани населених пунктів?

Відповідь: Загальна доступність містобудівної документації, в тому числі генерального плану населеного пункту вимагається ЗУ "Про доступ до публічної інформації". Доступність має забезпечуватися шляхом надання інформації за запитом або ж шляхом оприлюднення на веб-сайті ОМС.

Окрім того, матеріали опубліковані на веб-сторінці ОТГ дозволяють задовольнити запит зацікавлених осіб без навантаження на працівників ОМС, забезпечити прозорість влади перед населенням та бізнесом, підвищити інвестиційну привабливість громади.

 

Питання: Генеральний план – чому так дорого?

Відповідь: Відповідно до ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту – це містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту. Розроблення такої містобудівної документації потребує детального аналізу соціально-економічної ситуації та інших вихідних даних для проектування та наявності спеціальних знань та кваліфікацій у сфері містобудування.

Крім того, розробленню генерального плану передує ряд інших робіт, необхідних для його створення. Наприклад, обов’язковою умовою є виконання топографо-геодезичного знімання, яке може тривати до 6 місяців (вартість близько 200-300 грн/га). Сам генеральний план для невеликих населених пунктів може розроблятися до 1 року (вартість від 100 до 500 тис. грн).

Слід мати на увазі, що відомості про межу населеного пункту обов’язково мають бути внесені до Державного земельного кадастру.

 

Питання: Чи можна розробляти детальний план території за межами населеного пункту?

Відповідь: Можна та потрібно. На сьогоднішній день, детальний план на територію за межами населеного пункту може бути розроблений на основі Схеми планування території області, району або його частини. У такому разі план розглядається і затверджується відповідною районною державною адміністрацією протягом 30 днів з моменту його подання. Треба мати на увазі, що детальний план також підлягає стратегічній екологічній оцінці. (Стаття 1 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Однак, на даний момент, вже розроблені пропозиції змін до чинного законодавства, які, між іншим, передбачають забезпечення ОТГ єдиною документацію із просторового планування. Це дозволило би ОТГ в майбутньому самостійно затверджувати детальні плани на території поза межами населених пунктів.

 

Землевпорядкування

 

Питання: Чому зменшилися надходження від орендної плати за землю до бюджетів?

Відповідь: Це явище пов’язане із застосуванням з 01.01.2019 року Всеукраїнської нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення на підставі наказу Мінагрополітики від 16.11.2018р. №552.

В багатьох регіонах нормативна грошова оцінка с/г угідь зменшилася. А оскільки орендна плата визначалася у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тому орендарі самостійно її зменшили.

Однак, введення в дію нової нормативної грошової оцінки є лише підставою для внесення змін до договорів оренди землі, які можливі лише за згодою сторін. Тобто, до моменту внесення змін до договору оренди спиратися необхідно на умови договору, збільшувати чи зменшувати орендну плату самостійно немає підстав.

 

Питання: Де можна дізнатися, які і де є польові дороги та який порядок надання їх в оренду?

Відповідь: Польові дороги з’явилися під час розроблення проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Зазначена документація із землеустрою зберігається у Державному фонді документації із землеустрою, який ведеться територіальними органами Держгеокадастру.

ЗУ №2498 від 10.07.2018 року надав нові можливості ОМС офіційно передавати такі землі в оренду і отримувати за це кошти до місцевих бюджетів.

Для того, щоб передати в оренду польові дороги необхідно сформувати земельні ділянки під ними на підставі технічної документації з інвентаризації земель, зареєструвати їх в Державному земельному кадастрі із присвоєнням кадастрового номера. І лише тоді можна передати ці земельні ділянки в оренду строком на 7 років без проведення аукціонів.

 

Питання: Чи можна отримати відомості із документації із землеустрою, що знаходиться у архіві Держгеокадастру?

Відповідь: Щоб отримати відомості з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою потрібно особисто заявником (уповноваженою особою заявника) або поштою направити запит про надання відомостей з такої документації до територіального органу Держгеокадастру у довільній формі.

Надання таких відомостей є адміністративною послугою, яка надається безоплатно строком до 30 календарних днів. До того ж звертаємо вашу увагу, що підстав для відмови у наданні адміністративної послуги не визначено. Згадані відомості видаються заявнику (уповноваженій особі заявника) або надсилаються поштою на адресу, вказану заявником у запиті.

 

Питання: Який порядок підготовки до проведення земельних торгів земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності?

Відповідь:  Конкурентна реалізація права оренди земельних ділянок (ЗД) сільськогосподарського призначення комунальної власності на земельних торгах є найефективнішим способом отримати найвищу орендну плату за їх використання.

Відповідно до ст. 134-139 ЗКУ підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:

 • включення ЗД до переліку земельних ділянок комунальної власності права оренди на які виставлені на земельні торги;
 • виготовлення документації із землеустрою (поділ ЗД, зміна цільового призначення);
 • виготовлення агрохімічного паспорту поля ЗД;
 • прийняття рішення про затвердження умов продажу права оренди ЗД;
 • укладення договору з Ліцитатором про проведення земельних торгів у формі аукціону.

Варто мати на увазі, що наразі очікуються зміни в законодавстві, що стосуватимуться відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення, проведення електронних земельних торгів, контролю за використанням та охороною земель, оцінки земель тощо.

 

Питання: Чи можна змінити розмір орендної плати?

Відповідь:  Відповідно до ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

 

Питання: Чи мають право громадські організації інвалідів України безоплатно та без аукціонів набувати право постійного користування земельними ділянками із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності?

Відповідь:  Якщо заявником є сільськогосподарське підприємство громадської організації осіб з інвалідністю України, то воно має право отримати в постійне користування ЗД сільськогосподарського призначення.

Роз’яснення: Відповідно до ч.1 статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування ЗД – це право володіння і користування ЗД, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Згідно із п.б ч.2 цієї статті – права постійного користування ЗД із земель державної та комунальної власності набувають громадські організації осіб з інвалідністю України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації.  В свою чергу, відповідно до п.б ч.3 статті 22 ЗКУ землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування сільськогосподарським підприємствам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

 

Комунальна інфраструктура та послуги

 

Питання: На підставі яких документів та коли проводиться видалення зелених насаджень на території населеного пункту?

Відповідь: В першу чергу слід враховувати, що зелені насадження є елементом об’єктів благоустрою населеного пункту, а тому порядок їхнього утримання регулюється ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» та Типовими правилами благоустрою території населеного пункту.

Відповідно до законодавства зелені насадження видаляються у різних випадках на підставі наступних документів :

 • будівництво об’єкта архітектури – на підставі ордеру;
 • видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об’єкті благоустрою – на підставі акту;
 • у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров’ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб – на підставі акту (оформляється після зрізання дерев);
 • видалення зелених насаджень на території меморіального комплексу та кладовищі – за рішенням балансоутримувача;
 • видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці – за рішенням власника (користувача) земельної ділянки (може бути усним);
 • в усіх інших випадках – на підставі ордеру.

 

Питання: У зв’язку із зміною законодавства, хто тепер буде ремонтувати дороги загального користування у межах населеного пункту?

Відповідь: В рамках реформування системи управління дорожнім господарством вже з 01.01.2018 року автомобільні дороги загального користування місцевого значення переходять із сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України до обласних державних адміністрацій (тобто будуть знаходитись на балансі обласних державних адміністрацій).

Фінансування на ремонти та утримання доріг надходитиме з Дорожнього фонду, а сам розподіл фінансування витрат на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт автомобільних доріг місцевого значення буде здійснено за принципом протяжності доріг, які знаходяться на балансі обласних державних адміністрацій. У свою чергу, ОТГ як орган місцевого самоврядування може звернутись безпосередньо до відповідної ОДА з ініціативою щодо включення ділянки дороги до переліку об’єктів, ремонт яких буде проводитись за рахунок коштів державного дорожнього фонду. Звичайно, із зазначенням вартості та типу виконання робіт.

 

Питання: Яким чином узгоджувати капітальні та поточні ремонти інженерних комунікацій із постачальниками послуг, якщо вони не є комунальним підприємством?

Відповідь: Відповідно до статті 17 ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статті 18-1 ЗУ «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» НКРЕКП щорічно затверджує Інвестиційні програми суб’єктів господарювання, які надають комунальні послуги.

Відповідно до Постанови НКРЕКП від 30.06.2017 №866 «Про затвердження Порядку проведення відкритого обговорення проектів рішень НКРЕКП» інвестиційні програми (в тому числі ремонти) підлягають відкритому обговоренню із обов’язковим залученням ОМС.

 

Питання: Які переваги існування налагодженої системи поводження з твердими побутовими відходами в громаді?

Відповідь: Завдяки впровадженню роздільної системи поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ) в громаді ви зможете відсортувати корисні матеріали з метою їх подальшого продажу, а це призведе до зменшення об’ємів відходів, які підлягають захороненню, що в свою чергу зменшить ваші витрати на їх перевезення та сплату екологічного податку. Такий підхід дозволяє продовжити терміни експлуатації існуючих сміттєзвалищ та стримувати ріст тарифу, а це вже мотивує населення до роздільного поводження з ТПВ. Завдяки цьому виграють усі: ОМС зменшує витрати, зберігається навколишнє середовище та підвищується мотивація громадськості.

 

Відповіді підготували Гнітецький Олександр, Данилів Тетяна, Пархоменко Сергій, Придатко Олександр  Романко Роман, Степчук Катерина Програма «U-LEAD з Європою»


Поділитися