Закон про електронні земельні торги збільшить доходи громад, - експерт

У Верховній Раді зареєстровано проект закону №6726 від 14.07.2017 «Про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо проведення земельних торгів онлайн).

«Законодавці зробили крок в абсолютно вірному напрямку. Адже земельні торги (в тому числі – й орендними правами) – вагоме джерело наповнення бюджету громад. Тож, збільшення їх прозорості, збільшення публічності неминуче призведе до росту на конкуренції в ході торгів. Й, таким чином – до росту ціни», - пояснив Олег Проценко, експерт Проектного офісу секторальної децентралізації.

В пояснювальній записці  говориться, що законопроект розроблено з метою «…збільшення публічності та прозорості земельних торгів».

«Зараз Земельний Кодекс України передбачає обов’язкову публікацію оголошення про запланований аукціон лише на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин», - пояснюють автори. – «Однак далеко не всі потенційні орендарі регулярно здійснюють моніторинг цих оголошень, що зменшує рівень інформованості суспільства та, як наслідок, знижує конкуренцію під час проведення земельних торгів,  збільшує корупційні ризики у цій сфері».

Автор законопроекту вважає, що «Наявність конкуренції – основа земельних торгів. Відсутність конкуренції між учасниками повністю нівелює переваги такого інструменту як торги та виглядає як звичайна угода купівлі-продажу. Відповідно до висновку аналізу торгів суспільством, зі 100 земельних торгів лише в 47 випадках між учасниками торгів є конкуренція.

Тому, відповідним законопроектом пропонується опублікування оголошення про початок торгів, інформацію про них, та результати торгів, не тільки на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, але й на офіційних веб-сайтах органу місцевого самоврядування та його виконавчого органу адміністративно-територіальної одиниці, де розташована земельна ділянка.

Разом з тим, публічність таких процедур є основним завданням України після  закріплення європейського вектору розвитку держави та підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, а також умовою подальшого євроінтеграційного процесу, який передбачає серйозні виклики, пов'язані з проведенням соціально-економічних реформ та інституційних перетворень в Україні, у тому числі й у земельній сфері.

Одною з головних проблем, вказаних у Антикорупційній стратегії на 2015-2017 роки (прийнята Законом України «Про засади державної антикорупційної політики в Україні) є необхідність доступу до публічної інформації та прозорість влади.  Разом з цим, в стратегії були встановлені основні напрямки антикорупційної політики. Так, один з таких – реалізація права осіб на доступ до інформації, забезпечення відкритості суспільно необхідної інформації, яка може використовуватися для виявлення і припинення корупційної практики, дієвий державний контроль за реалізацією відповідного законодавства. Таким чином, прийняття цього закону сприятиме реалізації цього напрямку.

Поряд з цим, Кабінетом міністрів України 29 квітня 2015 р. за № 265 була прийнята Постанова «Про затвердження Державної програми щодо реалізації засад державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційної стратегії) на 2015-2017 роки». Одним з основних положень Постанови є зменшення можливостей для корупції шляхом підвищення прозорості прийняття рішень та надання доступу до інформації.

Таким чином, положення запропонованого закону наддасть можливість повноцінно реалізувати антикорупційну стратегію в сфері земельних аукціонів та забезпечити гласність процесу проведення земельних торгів».

Олег Проценко, експерт Проектного офісу секторальної децентралізації

27.07.2017 - 20:40 | Views: 6223
Закон про електронні земельні торги збільшить доходи громад, - експерт

Tags:

land

Source:

Проектний офіс секторальної децентралізації

Share the news:

Коментарі:

To add comment you should be authorized or sign_in
Read more:

21 October 2020

Просторове планування: 22 жовтня - онлайн-презентація програми SPACES від CANactions School

Просторове планування: 22 жовтня -...

22 жовтня о 19:00 за Києвом в рамках CANactions School Talk відбудеться онлайн-презентація проміжних результатів...

20 October 2020

Winners of the Efficient Hromada contest have been announced

Winners of the Efficient Hromada contest have...

On October, 19 winners of the Efficient Hromada contest held under the support of the Ministry of Development of...

20 October 2020

Mariupol Development Fund’s project starts with the support of U-LEAD with Europe

Mariupol Development Fund’s project starts with...

Accessible, high-quality, prompt services should be a must for Mariupol residents, which they can get within a...

20 October 2020

The online marathon 2020 Local Elections. In the Finishing Straight will take place tomorrow

The online marathon 2020 Local Elections. In...

On October, 21 you are welcome to get involved in the online-marathon, during which from 11.00 A.M. till 5.00 P.M.,...

19 October 2020

Next year decentralisation has to start working to capacity – reform perspectives have been discussed at the MinRegion

Next year decentralisation has to start working...

The outcomes of the local self-government and territorial power arrangement reform, having been going on in Ukraine...