Зміни до Конституції України, попередньо ухвалені Верховною Радою 31 серпня, коментує доктор юридичних наук, професор Ужгородського національного університету Василь Лемак.
Рішення Парламенту
Поки що схвалення змін до Конституції у першому читанні не має жодних наслідків. Згідно з процедурою, передбаченою розділом ХІІІ Конституції, далі буде ще одне голосування, яке буде вимагати не менше 300 голосів депутатів. Коли воно буде, можна судити зі слів Президента у зверненні 31 серпня: «А фінальне рішення наприкінці року, коли треба буде триста голосів, запевняю вас, дорогі співвітчизники, буде залежати від того, як протягом цих кількох місяців розвиватиметься ситуація на Донбасі, і наскільки Росія виконуватиме Мінські угоди".
Зміни – тільки у 2018 році
Навіть у разі скорого прийняття рішення, зміни вступлять у силу після виборів 2017 року, а префекти, яких найбільше «боїться» суспільство, – у 2018. Якщо голосування буде результативним, то сам закон передбачає, що набуває чинності через три місяці після публікації. З цим фактом пов’язано момент набуття поселеннями статусу громад. Сільські, селищні та міські ради та відповідні голови отримають нові повноваження вже після формування громад. Все інше, зокрема, нові повноваження районних і обласних рад – після виборів 2017 р. Призначення префектів, що найбільше лякає багатьох – до 1 березня 2018 року.
Зміст законопроекту
Йдеться про істотну децентралізацію влади. Створюються виконавчі органи районних і обласних рад. Зараз вони відсутні зовсім. Їм буде належати реальна влада в регіонах. Це посилює місцеве самоврядування, робить систему влади в регіонах справді демократичною – управляти регіонами будуть суб’єкти, обрані в ході місцевих виборів. Це вагомий крок до стандартів ЄС у цій сфері.
Місцеві держадміністрації будуть ліквідовані, на їх місці постануть префекти. Виписані для них повноваження передбачають, передусім, контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування з огляду на дотримання Конституції і законів. Якщо, наприклад, обласна рада порушить своїм рішенням Конституцію або закон, префект зупиняє їх і звертається до суду. Якщо ж ідеться про серйозне порушення Конституції (наприклад, обласна рада вирішить створити якусь «республіку»), зупиняє таке рішення президент і звертається до Конституційного суду. Президент також може тимчасово зупинити повноваження органу місцевого самоврядування, а після визнання акту цього органу неконституційним – достроково припинити його повноваження.
Така модель влади в регіонах набуде завершеності не раніше, ніж через два роки.
Проблемні питання
Щодо «наболілої» теми про особливий статус Донбасу: Найбільше дискується запропонований до нової редакції Конституції пункт 18 Перехідних положень, який встановлює: «Особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей визначаються окремим законом». Йдеться про ті райони, які на сьогодні є окуповані російськими військами.
Звертаю увагу: зміст регулювання не визначається, лише вказується, що особливості місцевого самоврядування на нині окупованих територіях будуть визначаються окремим законом. «Окремий закон» з цього питання однаково не може протирічити Конституції. Той закон, який схвалений у вересні минулого року, так і не діє, бо деокупації вказаних територій не відбулося.
Реакція суспільства
Політичні сили, які виграли останні вибори, взяли на себе відповідальність за реформу, тому що декларували її в передвиборчих платформах. Парламент значною більшістю голосів депутатів схвалив проект закону. Деякі політичні сили, хоч і обіцяли децентралізацію влади, змінили свою позицію. Частина суспільства, і це нормально, не сприймає реформу чи її окремі компоненти. Наскільки значна ця частина суспільства, свідчить кількість протестувальників під стінами Верховної Ради.
Право на мирні протести – святе. Конституція їх визначає як право «збиратися мирно і без зброї». Але теракти не мають жодного відношення ні до дискусії з приводу реформи щодо децентралізації, ні до протестів.
Share the news:
26 February 2021
98, 5% of facilities have been transferred to the hromada communal ownership – data by the MinRegion
98, 5% of facilities have been transferred to...
The process of transferring property from the rayon level to the hromada communal ownership is underway. According to...
26 February 2021
Agglomeration: it is high time to enshrine in...
Since early 2021 all hromadas of Ukraine have equal opportunities and authorities. Thus, finally they can be...
26 February 2021
How bill №4380 on the administrative fee will influence the hromada budget
How bill №4380 on the administrative fee will...
Development of the administrative service provision system is closely connected to the reform of local...
25 February 2021
Mykhailo Fedorov: the Ministry of Digital Transformation maintains digitalisation in the regions
Mykhailo Fedorov: the Ministry of Digital...
The Ministry of Digital Transformation is working over the digital transformation of the regions. Our aim is to...
25 February 2021
The MinRegion: we are working for over 1000...
On February, 25 the Minister of Development of Communities and Territories of Ukraine Oleksiy Chernyshov participated...