29 September 2023
Logo slogan
«Громадянська участь починається з впливу на рішення на найбільш локальному рівні», - Конгрес місцевих та регіональних влад
«Громадянська участь починається з впливу на рішення на найбільш локальному рівні», - Конгрес місцевих та регіональних влад

Органи самоорганізації населення є одним зі стовпів побудови дієвого місцевого самоврядування. Про це сказав виконавчий секретар Президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, заступник керівника Офісу Президента Олексій Кулеба, коментуючи прийняття парламентом у першому читанні проекту Закону «Про внесення змін до Закону України «Про органи самоорганізації населення» (№6319).


На офіційному сайті Конгресу нагадали, що основна ціль законопроекту – удосконалення порядку створення, організації діяльності та припинення органів самоорганізації населення (ОСН). Зміни слугують спрощенню процедури ініціювання створення ОСН. Також деталізуються повноваження органів самоорганізації населення з урахуванням реалій та ступеня розвитку місцевого самоврядування.

У документі визначено території діяльності ОСН та надається право не тільки реалізації програм та ініціатив соціально-економічного розвитку в межах цієї території, але й участь у їх формуванні.

Окрім цього, уточнено право жителів обирати та бути обраними до ОСН, а також враховано необхідність привести чинні норми закону в частині легалізації та реєстрації ОСН як юридичної особи (відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань»).

У разі ухвалення запропонованої редакції законопроекту у другому читанні та в цілому, основними принципами організації ОСН відтепер будуть також прозорість, відкритість та добровільність, політична нейтральність, неупередженість та недискримінація.

«Громадянська участь починається з впливу на рішення на найбільш локальному рівні. Чим краще буде захищеною та функціональною така складова місцевого самоврядування, як органи самоорганізації населення, тим більше громадян зможуть долучитися і реалізувати себе у своїх громадах. Принцип сильної низової ініціативи і надання повноважень спроможним громадам, колективам, локальним спілкам і групам – одна з основ, на якій стоїть Конгрес місцевих та регіональних влад», – зазначив Олексій Кулеба.

 

Голова Палати місцевих влад Конгресу, міський голова Львова Андрій Садовий наголошує на важливості цього законопроекту для розвитку громадянського суспільства.

«Його механізм сприятиме розвитку органів самоорганізації населення як форми громадської участі та розвитку громадського самоврядування. А це, в свою чергу, забезпечить більшу відповідальність та активну участь громадян в розвитку свого місцевого середовища, а також сприятиме підвищенню рівня довіри громадян до органів влади на місцях», – підкреслив Андрій Садовий.

Голова Палати регіонів Конгресу Віктор Микита зазначив, що ухвалений у першому читанні законопроєкт №6319 є саме тим документом, який сприяє реалізації принципу, за яким самоврядування повинно охоплювати всіх людей.

«Цим рішенням ми йдемо глибше у громади, до кожної соціальної групи та окремої людини. Це реальний механізм впливу людей на прийняття рішень делегованими субʼєктами у владі, про який завжди говорили, однак ніхто так і не зміг його реалізувати до цього часу. Ми прагнемо до європейських стандартів і цей законопроект показує, що курс на децентралізацію – це державна політика, орієнтована на розвиток громад та територій. Законопроект № 6319 підтримують у громадах та на рівні регіонів більшість обранців та лідерів громадських думок, тому упевнений, що законопроект буде підтримано депутатами у сесійній залі», – прокоментував Віктор Микита.

Законопроект №6319 входить переліку важливих для децентралізації та розвитку громад законодавчих ініціатив разом з прийнятим напередодні в цілому проектом Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування» та поряд з іншими законодавчими ініціативами в рамках реформи слугує посиленню спроможності громад.

Раніше «Децентралізація» писала, що пропонує Мінінфраструктури – розробник законопроекту №6319 для удосконалення порядку організації, діяльності та припинення органу самоорганізації населення.

Views: 978
Related news: participation of citizens
Read more: